Założyciel WeWork rusza z nowym biznesem na rynku nieruchomości. Znany fundusz zainwestował w firmę Flow 350 mln USD
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
18 sie 2022, 07:30

Założyciel WeWork rusza z nowym biznesem na rynku nieruchomości. Znany fundusz zainwestował w firmę Flow 350 mln USD

Słynny fundusz VC Andreessen Horowitz zainwestował rekordowe 350 mln USD w nowy biznes Adama Neumanna.

WeWork nie wyszło, to może Flow okaże się sukcesem? Adam Neumann, współzałożyciel i były dyrektor generalny startupu biurowego WeWork, tworzy nową firmę na rynku nieruchomości. Zainwestował w nią fundusz VC Andreessen Horowitz (a16z).

Flow ma zmienić rynek mieszkaniowy

Fundusz a16z zainwestował 350 mln USD w firmę Flow. Co ciekawe, te 350 mln USD to jest największa kwota, jaką kiedykolwiek fundusz Andreessen Horowitz włożył w jakąkolwiek spółkę na rynku prywatnym, w ramach I rundy finansowania.

Firma Neumanna kupiła już ponad 3 000 mieszkań w Miami, Fort Lauderdale, Atlancie i Nashville, aby zbudować sieć apartamentów pod marką Flow. Mają się one pojawić na rynku w 2023 roku. Flow ma być szeroko rozpoznawalną markę mieszkaniową oferującą wyjątkowe, nietypowe udogodnienia. Przykład? Podobno jeden z budynków należących do Flow posiada m.in. basen ze słoną wodą i park spacerowy dla psów.

„Od wiosny 2020 roku jesteśmy podekscytowani budynkami wielorodzinnymi w tętniących życiem miastach, w których coraz częściej decyduje się mieszkać nowe pokolenie młodych ludzi. Oni chcą osiedli, które na nowo definiują przyszłość życia. Cieszymy się, że możemy odegrać rolę w tej przyszłości” – powiedział DJ Mauch, partner w firmie inwestycyjnej Neumanna.

Współzałożyciel a16z Marc Andreessen opublikował list, w którym wyjaśnił pobudki stojące za inwestycją we Flow:

„Trendy demograficzne napędzające amerykański rynek mieszkaniowy są niemożliwe do zignorowania: nasz kraj tworzy gospodarstwa domowe szybciej, niż buduje domy. Strukturalny niedobór dostępnych domów na sprzedaż powoduje wzrost cen mieszkań, podczas gdy młodzi ludzie dłużej pozostają samotni i coraz częściej skupiają się w centrach miejskich. Czynniki te wywierają ogromną presję na czynsze w najbardziej dynamicznych miastach kraju, ujawniając w sposób jaskrawy niepokojące realia dwóch historycznych modeli rynku mieszkaniowego.

Pierwszy model jest następujący: posiadasz dom, który nazywasz swoim własnym, zazwyczaj z wielodekadowym kredytem hipotecznym, w pobliżu swojego obecnego pracodawcy. […] I w pewnym sensie jesteś uwięziony, nawet jeśli twoja ekonomiczna szansa lub ścieżka życiowa chce cię zabrać gdzie indziej.

Drugi model: wynajmujesz mieszkanie, ale jest to bezduszne doświadczenie, bo często w ogóle nie spotykasz swoich sąsiadów. Ten model pochłania kapitał, a nie generuje więzi społecznych.

W świecie post-COVID wiele osób będzie mieszkać w miejscach oddalonych od miejsca pracy, a wiele innych przeniesie się do środowiska hybrydowego. W rezultacie, będą oni pozbawieni przyjaźni i więzi społecznych. Alienacja i samotność staną się problemem.

Świat nieruchomości mieszkaniowych musi zająć się tą zmieniającą się dynamiką życia i pracy. Obecnie żaden aspekt współczesnego rynku mieszkaniowego nie jest gotowy na te zmiany. Dlatego jesteśmy podekscytowani możliwością współpracy z Adamem Neumannem i jego kolegami przy projekcie Flow, który jawi się jako bezpośrednia odpowiedź na ten właśnie problem.

Adam jest wizjonerskim liderem, który zrewolucjonizował nieruchomości komercyjne. Jeśli chodzi o WeWork, to w tej historii często nie docenia się tego, że tylko jedna osoba fundamentalnie przeprojektowała doświadczenie biurowe i poprowadziła w tym procesie globalną firmę zmieniającą paradygmat.

W swoim pierwszym przedsięwzięciu od czasu WeWork, Adam powraca do tematu łączenia ludzi poprzez przekształcanie ich fizycznych przestrzeni i budowanie społeczności tam, gdzie ludzie spędzają najwięcej czasu. Nieruchomości mieszkaniowe - największa na świecie klasa aktywów - jest gotowa na taką zmianę. Danie najemcom poczucia bezpieczeństwa, wspólnoty i prawdziwej własności ma transformacyjną moc dla naszego społeczeństwa.”

Jednak Twitter zaczął naśmiewać się z nowej inwestycji a16z w spółkę Neumanna. Poniżej tylko kilka wybranych tweetów.

Zobacz także: Ray Dalio ostrzega, że wojna między USA a Chinami byłaby tragiczna w skutkach. Obecna sytuacja przypomina napięcia przed I i II wojną światową, ostrzega słynny inwestor

Jak to z WeWork było

Pytanie, czy Flow okaże się sukcesem, jest niezwykle ważkie. Poprzedni biznes Neumanna okazał się porażką, i to nie przez pandemię - już wcześniej miał duże problemy. Firma WeWork powstała w 2010 roku, przez kilka lat istnienia zebrała od inwestorów 10 mld USD. Biura co-workingowe nie okazały się sukcesem, w 2018 roku WeWork miało 1,9 mld USD straty. Generalnie, WeWork nigdy nie było rentowne, a mimo to chciało iść na giełdę po środki na rozwój i zostało wycenione na 47 mld USD.

IPO się nie udało, nie doszło do skutku - bo firma Neumanna otrzymała miano najbardziej przewartościowanej spółki świata. WeWork zwolniło tysiące pracowników, a sam Neumann stał się znany głównie z wielkiej oprawy w wysokości 1,7 mld USD. Skąd aż taka kwota, skoro WeWork nie było rentowne? 1 mld USD to koszt odkupienia pakietu akcji WeWork należącego do Neumanna, 0,5 mld USD to była linia kredytowa otrzymana od Softbanku, by mógł spłacić swoje długi w JP Morgan, a 185 mln USD to wynagrodzenie za konsultacje.

WeWork był tak spektakularną porażką, że powstał na podstawie historii tego biznesu serial „WeCrashed”. Główne role zagrali w nim Jared Leto i Anne Hathaway.

Obecnie WeWork istnieje i jest notowane na giełdzie, ale znacznie ograniczyło skalę biznesu. Spółka jest wyceniona na 4 mld USD. Wyniki ma fatalne, bo w 2021 roku straciła blisko 5 mld USD przy przychodach rzędu 2,6 mld USD. Rok 2022 nie zapowiada się lepiej, bo w I półroczu WeWork miało 1,58 mld USD przychodów i nieco ponad 1 mld USD straty.

Wyniki finansowe WeWork

wyniki wework

Źródło: Barron’s

Zobacz także: Michael Burry szykuje się na wielki kryzys? Sprzedał prawie wszystkie pozycje z portfela, zostawił tylko akcje spółki zarządzającej więzieniami

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.