Deweloperzy podsumowują 2022 rok na rynku nieruchomości, oto ile mieszkań sprzedał Dom, Atal, Lokum i Victoria
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
09 sty 2023, 07:40

Deweloperzy podsumowują 2022 rok na rynku nieruchomości, oto ile mieszkań sprzedał Dom, Atal, Lokum i Victoria

Pojawiają się pierwsze wyniki sprzedaży mieszkań wśród polskich deweloperów w 2022 r. Zarówno w przypadku spółki Atal, jak i Dom Development, czy Lokum Deweloper mamy do czynienia z pewnymi spadkami r/r., ale są również pozytywne wieści.

Podsumowanie 2022 r. na rynku nieruchomości mieszkaniowych już zrobiliśmy. Wiemy, że wiele czynników wpływających na rynek utrzymywało tendencję spadkową. Według danych DOM sprzedaż netto mieszkań na rynku detalicznym spadła o 24% r/r. Lokum Deweloper w 2022 r. podpisał 435 umów deweloperskich i przedwstępnych, co jest 42% kompresją w stosunku do wyników w 2021 r.

Zobacz także: W 2022 roku sprzedaż nowych mieszkań spadła o 35%

Wstępne dane od Dom Development

Według wstępnych danych za 2022 r jednego z czołowych deweloperów w Polsce sprzedaż detaliczna grupy spadła o 24% r/r.

Sprzedaż spółki w IV kw. wyniosła 831 lokali, co jest 18% wzrostem w stosunku do III kw. 2022 r. W tym okresie DOM zakontraktował umowę na budowę niespełna 400 lokali w Warszawie w ramach PRS.

„Największą roczną sprzedaż odnotowaliśmy w projektach: Metro Zachód (494 lokale), Apartamenty Ludwiki (215), Osiedle Bokserska 71 (163) oraz Apartamenty Solipska (154) w Warszawie, Perspektywa (160 lokali) i Doki (122) w Trójmieście oraz Osiedle Zielna (119 lokali), Osiedle Komedy (102) we Wrocławiu.” – napisała spółka w komunikacie.

W całym minionym roku DOM przekazał 3 666 lokali, odnotowując 10% wzrost rok do roku.

„Na wynik finansowy za IV kwartał 2022 r. wpływają głównie sprzedaż nieruchomości gruntowej wraz z pozwoleniami na budowę 397 lokali, do funduszu PRS, za cenę 90 mln zł oraz przekazania w projektach: Metro Zachód (135 lokali), Wilno (126) oraz Stanisława Augusta (111) w Warszawie, Perspektywa (126 lokali) w Trójmieście, a także Przestrzenie Banacha (117 lokali) w Krakowie.” – podano w komunikacie.

Zobacz także: Dom Development podpisał z inwestorem instytucjonalnym umowę na budowę 4 nieruchomości na najem długoterminowy

Pierwsze dane od spółki Atal

W całym minionym roku spółka zawarła 2091 umów deweloperskich oraz przedwstępnych. Sprzedaż mieszkań grupy Atal w drugiej połowie 2022 r. ustabilizowała się na poziomie około 130 mieszkań miesięcznie.

Liczba umów deweloperskich i przedwstępnych w ubiegłym roku wyniosła 2091, dla porównania w 2021 roku było ich blisko 5 tys.

Deweloper zakłada, że wyniki w pierwszych dwóch kwartałach tego rok będą bardzo podobne do III i IV kw. 2022 r.

„Obecnie zakładany przez nas model wskazuje, że pierwsze dwa kwartały 2023 r. będą podobne do III i IV kwartału 2022 r. z możliwą tendencją do odbicia w drugiej połowie 2023 r.” – napisano w komunikacie spółki Atal.

Atal wciąż utrzymuje dość bezpieczną narrację na temat sytuacji w nadchodzących miesiącach. Jednak twardo utrzymuje, że spadków cen mieszkań nie będzie.

„Jest wiele zmiennych, od których zależy, jaki będzie rok 2023. Kluczową determinantą jest poziom stóp procentowych. Ostatnia w 2022 r. decyzja RPP, pozostawiająca je na niezmienionym poziomie, może być argumentem za tym, że cykl podwyżek osiągnął już swój szczyt. Mogą też pojawić się impulsy, które poprawią sytuację branży. Na przykład decyzja regulatora, która złagodzi rygorystyczne warunki wyliczania zdolności kredytowej.” – czytamy w komunikacie.

„W 2023 nie spodziewamy się obniżek cen mieszkań, nie widzimy ku temu warunków. Zwłaszcza dotyczy to największych miast, na których koncentruje się nasza działalność. Na zamrożenie cen wpływ ma wciąż duża presja na koszty budów, a także systematyczne ograniczanie podaży mieszkań ze strony mniejszych deweloperów. Wytworzenie produktu w naszej branży trwa ok. 2 lat, zatem decyzje o wstrzymaniu budów będą miały konsekwencje już w 2023 r., a także kolejnych latach, jeżeli sytuacja się nie zmieni.” – napisano.

W I kw. bieżącego roku grupa planuje uruchomić sprzedaż I etapu inwestycji w Poznaniu i Gliwicach. Na etapie przygotowań są osiedla w Łodzi i Katowicach.

„W pierwszych miesiącach 2023 r. planujemy m.in. uruchomić sprzedaż I etapu inwestycji Naramowice Odnova w Poznaniu (ok. 500 mieszkań); w Gliwicach inwestycję przy ul. Andersa - I etap, ok. 115 mieszkań. W przygotowaniu mamy trzyetapowe osiedle przy ul. Piotrowskiej w Łodzi oraz II etap inwestycji SKY+ w Katowicach”– komentuje Zbigniew Juroszek prezes Atal.

Zeszłoroczna sprzedaż w Lokum Deweloper

Przyglądając się wstępnym wynikom spółki Lokum Deweloper, w 2022 r. możemy zaobserwować 42% spadek sprzedaży w stosunku rok do roku. W IV. kw. grupa zakontraktowała 155 lokali mieszkalnych, czyli o 30% mniej niż w analogicznym okresie 2021 r. W minionym roku Lokum przekazał 727 lokali odnotowując 28% wzrost r/r. Z kolei w samym IV kw. wydanych mieszkań było 453, co jest 138% wzrostem r/r.

„Rok 2022 był bardzo trudny dla potencjalnych nabywców mieszkań. Wysokie stopy procentowe i rygorystyczne kryteria badania zdolności kredytowej uniemożliwiły większości z nich uzyskanie kredytów hipotecznych. Dziś mieszkania dostępne są jedynie dla osób dysponujących gotówką lub o bardzo wysokich dochodach. Nie dziwi więc fakt, że sprzedaż mieszkań mocno spadła. W naszym przypadku było to aż o 42% r/r. […]” – skomentował Bartosz Kuźniar prezes Lokum Deweloper.

Na koniec 2022 r. spółka w ofercie miała 772 mieszkania

Miniony rok w Victoria Dom

W 2022 r. Victoria Dom zakontraktowała o 25% mniej mieszkań niż w 2021 r., sprzedając 1208 lokali. Tylko w IV kw. zawarto 238 umów, wobec 320 w tym samym okresie 2021 roku. Spółka oddała do użytkowania 1211 lokali, co jest niewielkim spadkiem względem wcześniejszego roku.

Jednocześnie zarząd spółki zapewnia, że w jego ocenie okres spadków się skończył.

„Jesteśmy zadowoleni z osiągniętych wyników w bardzo trudnym 2022 r. Ustabilizowanie popytu w ostatnim kwartale minionego roku sugeruje, że okres spadków sprzedaży mamy już za sobą. Ruch klientów w naszych biurach powoli się zwiększa. W drugiej połowie tego roku oczekujemy ożywienia sprzedaży wraz ze znikaniem presji inflacyjnej. Dodatkowy impuls popytowy powinno stanowić planowane wprowadzenie rządowego programu wsparcia przy zakupach pierwszego mieszkania. Oczekujemy, że w bieżącym roku koszty produkcji ustabilizują się na wyższym poziomie, co wpłynie również na wzrost cen mieszkań” - powiedział Waldemar Wasiluk, Wiceprezes Zarządu Victoria Dom.

Zobacz także: Silny rynek pracy, poluzowanie kryteriów kredytowych i program Pierwsze Mieszkanie może zwiększyć popyt na nieruchomości w 2023 - wynika z analiz

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.