Budownictwo mieszkaniowe zostanie uporządkowane przez Rząd
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
10 sty 2023, 08:30

Rząd wytacza wojnę „patodeweloperce”. W planach koniec mikrokawalerek, „betonozy” i zbyt blisko usytuowanych budynków

Rząd wytacza działa w walce z patodeweloperką. Czy to koniec z samowolką budowlaną, która sprawia, że osiedla i mieszkania są niefunkcjonalne i nie nadają się do życia?

Niedawno Waldemar Buda minister rozwoju i technologii poinformował, że rząd rozpoczyna proces porządkowania zasad budowlanych, czyli wytacza wojnę tzw. patodeweloperce. Zmiany w przepisach doczeka się budownictwo mieszkaniowe, w którym sąsiedzi mogą zaglądać sobie do talerza, a dzieci huśtają się na placu zabaw o powierzchni 2 mkw.

„Niestety „patodeweloperka” staje się coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Media co chwilę pokazują przykłady absurdalnych rozwiązań architektonicznych i budowlanych. Chcemy temu przeciwdziałać, ale w rozsądny sposób. Widzimy jakie sposoby stosują niektórzy deweloperzy, by maksymalizować swój zysk kosztem jakości życia mieszkańców. Przygotowaliśmy przepisy, które mają zapobiegać takim praktykom. To pierwsza część większego pakietu działań” – powiedział minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

Według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego całkowite koszty potodeweloperki w Polce to ponad 84 mld zł. Rocznie na jednego obywatela to aż 2,2 tys. zł za budownictwo z myślą tylko o zysku. Prezentujemy pierwsze rozwiązania planowane przez ministerstwo rozwoju i technologii.

Zobacz także: W 2022 roku sprzedaż nowych mieszkań spadła o 35%

Warunki techniczne i usytuowanie budynków

Proponowane przez rząd zmiany skupiają się wokół warunków technicznych, jakim powinny podlegać budynki, ich usytuowanie oraz otoczenie.

Do 6 metrów zostanie zwiększona odległość między budynkiem mieszkalnym, a granicą działki.

„Zgodnie z obowiązującymi przepisami, budynek na działce należy sytuować, uwzględniając łącznie wymagania w zakresie: minimalnej odległości budynku od granicy działki, przesłaniania i nasłonecznienia oraz przepisów przeciwpożarowych. Przy skorzystaniu z wyjątków przewidzianych w przepisach lub zastosowaniu odpowiednich rozwiązań zamiennych, można ją zmniejszyć. Co w przypadku niezabudowanej działki sąsiedniej może w przyszłości powodować ograniczenia w zabudowie i konieczność zachowania większych odległości od granicy działki.” – czytamy na stronie MRiT.

Ministerstwo postanowiło się również przyjrzeć balkonom i tarasom, które coraz chętniej pojawiają się w nowym budownictwie, a często oddzielane są tylko „dizajnerskimi” np. ażurowymi ściankami, czyli znowu możemy zbić „piątkę” z sąsiadem.

„Pojawia się coraz więcej budynków z dużą liczbą balkonów, które umieszczone są na jednej płycie balkonowej, a oddzielone są np. ażurowymi niskimi ściankami, oraz takich, które są bardzo blisko siebie. Podobnie jest z loggiami.” – napisano na stornie ministerstwa.

Rozwiązaniem będzie budowa balkonów, między którymi na odrębnej płycie będą minimum 4 metry.

Ale to nie wszystko, zgodnie z nowymi ustaleniami o planowaniu powierzchni do powierzchni kondygnacji nie będą już wliczane balkony, loggie i tarasy. Niby i teraz tak jest, jednak w projekcie ministerstwa zostało zaznaczone, że powierzchnia zabudowy mieszkania ma być liczona po obrysie rzutu poziomego ścian zewnętrznych.

Rząd zapowiedział także prace nad problemem zza małymi mieszkaniami, w końcu lokal użytkowy to nie jest mieszkanie. Tajemnicą nie jest, że zdarzają się przypadki, kiedy lokale użytkowe są sprzedawane jako lokale inwestycyjne i są projektowane i wykorzystywane jak mieszkania. Na facebookowych grupach czy w ogłoszeniach na popularnych serwisach, jak OLX czy Otodom, takich przykładów możemy znaleźć wiele.

Według planów rządu minimalna powierzchnia lokalu użytkowego w nowym budynku ma wynieść minimum 25 mkw., czyli tyle samo ile wynosi minimalna powierzchnia mieszkania. Lokale mniejsze niż 25 mkw. będą musiały być usytuowane na poziomie parteru budynku z bezpośrednim wejściem od ulicy.

Jednak tutaj pozostanie pole do manewru dla firm, które będą chciały ominąć nieco zasady. W przypadku wydzielenia lokalu o mniejszej powierzchni na wyższej kondygnacji będzie można skorzystać z odstępstwa. Tutaj pozostaje nam poczekać na więcej informacji.

„W przypadku potrzeby wydzielenia lokali o mniejszej powierzchni np. na innych kondygnacjach, będzie można skorzystać z odstępstwa od przepisów techniczno-budowlanych (wniosek organu administracji budowlanej do ministra).” – czytamy na stronie ministerstwa.

Zobacz także: Duże zmiany w prawie budowlanym. Od stycznia budowa domu jednorodzinnego bez pozwolenia zostanie rozszerzona

Więcej słońca w mieszkaniu i ograniczenie „betonozy”

Obecnie minimalny czas nasłonecznienia dla mieszkania to 3 godziny, w godzinach od 7 do 17. Ten czas ma zostać zwiększony do 3,5 godziny, z wyłączeniem zabudowy śródmiejskiej.

Pod lupę idą też place zabaw, zdarzają się bowiem absurdy, kiedy na „placu zabaw” o powierzchni 2 mkw. w okolicach śmietnika stoi samotna huśtawka. Tutaj MRiT zapowiedziało, że prace trwają, wyszczególniona ma zostać kwestia wyglądu placu zabaw, jego powierzchnia oraz wyposażenie.

Ważnym elementem będzie ograniczenie wszechogarniającej „betonozy”, czyli skwerów, które zamiast otoczenia drzew i krzewów, są okolone chodnikami, betonowymi ławkami i donicami.

Według zmian, o których wspominał minister Waldemar Buda, nowo budowane place i skwery publiczne będą musiały zapewniać minimum 20% terenu zielonego.

Wprowadzony zostanie obowiązek stosowania przerw w ogrodzeniach między terenami budynków, które umożliwią przejście przez osiedle w bardziej racjonalnym czasie. Obecnie bowiem zdarza się, że kilka budynków jest ogrodzonych całościowo, co stosunkowo utrudnia i wydłuża drogę osobom w nich zamieszkującym.

Dla pragnących ciszy dobra wiadomość. Ustanowiony zostanie wymóg przeprowadzania badania poziomu hałasu w budynku, dzięki temu nowe budynki mieszkalne będą miały lepszą izolację akustyczną.

Plany brzmią ciekawie, jednak wciąż brak konkretów, które pozwoliłyby ocenić założenia ministerstwa, które przedstawił minister Waldemar Buda.

Zobacz także: Rząd zapowiedział nowy program „Pierwsze mieszkanie”. Do wyboru bezpieczny kredyt na 2% lub konto mieszkaniowe

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.