Projekt ustawy ograniczający hurtowy zakup mieszkań trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
18 sty 2023, 10:19

Projekt ustawy ograniczający hurtowy zakup mieszkań trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Projekt ustawy dotyczącej ograniczeń w nabywaniu lokali mieszkalnych trafił do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. To odpowiedź na problem z tzw. hurtowym zakupem mieszkań.

We wtorek do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów trafił projekt ustawy ograniczającej zakup większej liczby mieszkań. Jak powiedział Waldemar Buda, minister Rozwoju i Technologii, projekt to odpowiedź na problem z pakietowym zakupem mieszkań.

„Projekt stanowi odpowiedź na problem tzw. hurtowych zakupów lokali mieszkalnych, które mogą ograniczać dostęp do nabywania lokali służących zaspokajaniu własnych potrzeb mieszkaniowych przez osoby fizyczne" - powiedział minister Waldemar Buda.

Zobacz także: Rząd chce opodatkować dodatkowe mieszkania. Przepisy obejmą fundusze inwestycyjne oraz osoby posiadające co najmniej 7 lokali

Masz już 5 mieszkań, zapłacisz wyższy podatek

Na biurko Prezesa Rady Ministrów trafił projekt ustawy ograniczającej pakietowy zakup mieszkań. Według wstępnych danych resortu właściciel lub współwłaściciel, który posiada co najmniej 5 mieszkań, a jedno z nich zostało zakupione w ciągu ostatnich 12 miesięcy lub chce kupić więcej niż 5 lokali, nie będzie mogła nabyć więcej lokalu niż jeden na rok.

Odstępstwem od ograniczeń mają być mieszkania pozyskane w formie spadku, darowizny, wyroku sądu, czy egzekucji komorniczej. Postanowienia ustawy nie ograniczają również gmin lub innych podmiotów, które wynajmują mieszkania w ramach najmu społecznego. Dotyczy to również nabywania mieszkań w wyniku odwróconej hipoteki, czy renty tzw. dożywotniej.

Ponadto osoby posiadające 5 lokali mieszkalnych lub więcej, będą objęte wyższym podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Podatek będzie dotyczył mieszkań nabywanych zarówno na rynku wtórnym, jak i pierwotnym. Według obecnego projektu ustawy, podatek ten wyniesie 6%.

Co ciekawe, ustawy nie będzie można stosować do nabywania domów jednorodzinnych.

„W obecnym kształcie projekt nie ogranicza też możliwości przeniesienia własności lokali mieszkalnych w ramach inwestycji, której realizację nabywca zakontraktował jeszcze przed uzyskaniem pozwolenia na budowę. Ustawy nie będzie się także stosować do nabywania domów jednorodzinnych" – zaznaczył minister Buda.

Ustawa zakłada również, że minister odpowiedni od spraw budownictwa, planowania i zagospodarowania przestrzennego w wyjątkowych okolicznościach, będzie mógł zwolnić ewentualną transakcję z warunków ustawy. Okoliczności muszą być uargumentowane sytuacją ekonomiczną osoby będącej właścicielem lokalu.

Na tę chwilę czekamy, aż projekt zostanie rozpatrzony przez Zespół ds. Programowania Prac Rządu. W przypadku pozytywnej rekomendacji projekt trafi do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Zobacz także: Rząd wytacza wojnę „patodeweloperce”. W planach koniec mikrokawalerek, „betonozy” i zbyt blisko usytuowanych budynków

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.