Rekordowe wyniki finansowe i najwyższy w historii bank ziemi – podsumowanie 2022 roku Dom Development
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
16 mar 2023, 12:31

Rekordowe wyniki finansowe i najwyższy w historii bank ziemi – podsumowanie 2022 roku Dom Development

Spółka Dom Development w 2022 r. wypracowała rekordowe wyniki finansowe, przychody ze sprzedaży w relacji do 2021 r. wzrosły o 27%.

W minionym roku Dom Development osiągnął rekordowe wyniki finansowe. Przychody ze sprzedaży wzrosły o 27% r/r i wyniosły 2,4 mld zł. W tym okresie spółka dokonała 3 666 przekazań lokali mieszkalnych. Również bank ziemi jest historycznie najwyższy i pozwala na wybudowanie w ciągu 5 lat ponad 17 tys. mieszkań.

Notowania Dom Development

DOM DEVELOPMENT WYKRES

Zobacz także: Hossa na akcjach deweloperów mieszkaniowych. Oto dlaczego inwestorzy wierzą, że kryzys na rynku nieruchomości się kończy

Dobry czas Dom Development

W ciągu ostatnich 3 miesięcy akcje Dom Development wzrosły o około 35%. To nie jedyny pozytyw, spółka opublikowała wyniki za 2022 r. W tym czasie przychody ze sprzedaży wzrosły o 27% i wyniosły 2,4 mld zł. Również zysk netto był wyższy i wyniósł 410,3 mln zł (+26%). Marża brutto w minionym roku wyniosła 31,2%.

wyniki DOM 2022

W 2022 r. grupa oddała 3 666 mieszkań, co jest najwyższym wynikiem w historii. Sprzedaż netto wyniosła 3,1 tys. lokali, co stanowi spadek o 24%, ale i tak wynik ten umocnił pozycje spółki na rynku. W budowie pozostaje 5 779 mieszkań.

Z nowości, w ostatnim kwartale 2022 r. zawarła umowę sprzedaży niezabudowanej nieruchomości w Warszawie z inwestorem instytucjonalnym o wartości 90 mln zł netto. Zgodnie z umową, za 200 mln zł DOM wybuduje cztery budynki mieszkalne z 397 lokalami.

Warto wspomnieć również o banku ziemi, ponieważ ten również osiągnął historycznie najwyższy poziom i daje możliwość wybudowanie ponad 17 tys. jednostek mieszkalnych.

„Wyniki za 2022 r. uważamy za bardzo dobre. Przede wszystkim należy mieć świadomość, jak wymagający były miniony rok na rynku nieruchomości. Wyzwania z którymi mierzyła się cała branża narastały w zasadzie z kwartału na kwartał. Od tych natury międzynarodowej, czyli rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku, która spowodowała odpływ kapitału z naszego regionu, przez ogólnokrajowe, jak np. kryzys energetyczny pogłębiający inflację. Do tego doszły negatywne wydarzenia oddziałujące bezpośrednio na samą branżę. Tu należy wymienić m.in. zaostrzone kryteria obliczania zdolności kredytowej oraz kontynuację cyklu podwyżek stóp procentowych, które osiągnęły poziom nienotowany od 20 lat. Pomimo tych wszystkich niekorzystnych wydarzeń, zakończyliśmy rok z bardzo dobrymi wynikami” – mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Zobacz także: Program „Pierwsze mieszkanie” podbije ceny mieszkań. NBP zajmuje stanowisko w sprawie nowego programu rządowego

Dom Development w obliczu trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2022 r. nie była łatwa. Mieliśmy do czynienia ze spadkiem sprzedaży mieszkań, co wynikało ze wzrostu stóp procentowych i kwietniową rekomendacją KNF, która ograniczyła dostępność kredytów. Co więcej, wyhamowały inwestycje wraz z ograniczeniem podaży. Minusowym czynnikiem również był pogłębiający się kryzys energetyczny. Jednak wzrost inflacji i ujemnie realnie oprocentowania lokat, wciąż zachęcały do inwestowania w mieszkania, szczególnie w grupie klientów gotówkowych. Popyt zrównoważył napływ uchodźców z Ukrainy, ale wpłynął również na wzrost cen na rynku najmu.

„Na tle wymagającego roku, szczególnie w branży nieruchomości mieszkaniowych, uważamy że skończyliśmy rok z bardzo dobrymi wynikami, szczególnie na tle innych” – zaczął Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Spółka zakłada, że ten rok nie będzie sprzedażowo gorszy niż 2022 r. Głównie dlatego, że w Polsce wciąż obserwujemy niedobór mieszkań. Rynek mieszkaniowy w kolejnych miesiącach powinien odczuć ulgę w związku z decyzją KNF o złagodzeniu warunków oceny zdolności kredytowej dla finansowań z okresowo stałą stopą.

„Oczekujemy, że rok 2023 pod względem sprzedaży nie będzie gorszy niż ubiegły. Przede wszystkim na krajowym rynku cały czas obserwujemy strukturalny niedobór mieszkań. Dodatkowo rozwierają się nożyce między podażą a popytem w tej branży, co najlepiej obrazują rosnące ceny na rynku najmu. W bieżącym roku rynek mieszkaniowy powinien zostać wzmocniony dzięki decyzji Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego łagodzącej warunki oceny zdolności kredytowej, głównie dla kredytów z okresowo stałą stopą. Dodatkowo w 2023 r. zapowiadany jest rządowy program dopłat do kredytów na pierwsze mieszkanie. Jego wprowadzenie może dać większej liczbie Polaków szansę na własne lokum, a tym samym będzie wspierało naszą działalność” – podsumowuje Jarosław Szanajca.

Prezes grupy powiedział, że obecny rok zaczął się dobrze, spółka zamierza wypłacić dywidendę i widzi wiele możliwości inwestowania.

„Rozpoczęliśmy rok 2023 z zerowym zadłużeniem, co daje ogromne możliwości inwestowania, z bankiem ziemi na 5 lat. Za 2022 r. wypłacimy dywidendę o wartości 11 zł za akcję. Zobaczymy co przyniesie, zaczął się ten rok nieźle” – powiedział na koniec prezes Dom Development.

Zobacz także: Instytucje i fundusze inwestycyjne mają w Polsce 11 600 mieszkań na wynajem. W 2022 r. ich inwestycje w tym obszarze wyniosły rekordowe 1,8 mld euro

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.