Ceny mieszkań i domów w Niemczech spadają. W całym 2022 r. nieruchomości straciły 5,3%
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
28 mar 2023, 08:30

Ceny mieszkań i domów w Niemczech spadają. W całym 2022 r. nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów straciły 5,3%

Średnie ceny mieszkań w Niemczech w IV kw. 2022 r. spadły o 5% w porównaniu do 2021 r. To pierwszy spadek cen nieruchomości mieszkalnych w stosunku do tego samego kwartału poprzedniego roku, który odnotowano od IV kw. 2010 roku.

W Niemczech, jak w wielu innych krajach, wzrosty kosztów kredytów hipotecznych doprowadziły do spadku popytu na zakup mieszkania lub domu. Efektem jest pierwszy od 12 lat spadek cen mieszkań w 2022 r.

Zobacz także: Europa zaczyna zmagać się ze spadkiem cen mieszkań i liczby transakcji. W Niemczech ceny domów od marca spadły o około 5%

Spadki cen w Niemczech

Pod koniec 2022 r. w Niemczech odnotowano pierwszy od 12 lat spadek cen mieszkań i domów. Według danych Federalnego Urzędu Statystycznego w okresie od października do grudnia ceny spadły średnio o 3,6% w odniesieniu do IV kw. 2021 r. W porównaniu do III kw. 2022 r. ceny spadły aż o 5%.
 

ceny mieszkań w niemczech

„Decydującym czynnikiem dla spadku cen zakupu jest prawdopodobnie spadek popytu w wyniku wzrostu kosztów finansowania i utrzymującej się wysokiej inflacji” – tłumaczą analitycy Wiesbaden.

Większe spadki odnotowano w przypadku domów jedno i dwurodzinnych w powiatach miejskich. W IV kw. ub.r. w odniesieniu do analogicznego okresu 2021 r., ceny domów spadły o 5,9%. Na mniej zamieszkałych terenach wiejskich ceny spadły o we wspomnianym okresie o 5,5%.

W największych miastach Niemiec, jak Berlin, Hamburg, Monachium, Kolonia czy Frankfurt domy wolnostojące i bliźniaki staniały w IV kw. średnio o 2,9% r/r.

Jednak w opinii Bundesbanku ceny nieruchomości mieszkaniowych wciąż pozostają mocno przewartościowane. Pomimo wspomnianych spadków, w całym 2022 r. ceny mieszkań i domów wciąż były od 25 do 40% wyższe od ustalonego poziomu.

Ograniczenie popytu

Zgodnie z danymi Interhyp 10-letnia stopa procentowa w Niemczech w 2022 r. wzrosła z 1% do 3,9%. Taki wynik mocno ograniczył zdolność kredytową i podobnie, jak w Polsce wiele osób musiało zrezygnować z planów o zakupie własnego lokalu. Warto w tym miejscu wspomnieć, że około 80% kredytów hipotecznych w Niemczech jest oparta o stałą stopę procentową, więc wzrost stóp zablokował korzystne warunki finansowania.

Jednak analitycy nie spodziewają się „pęknięcia bańki”, uważają, że ceny mogą jeszcze spaść, ale będzie to raczej korekta.

„Sytuacja w Niemczech nie będzie typowym pęknięciem bańki, jakiego doświadczyliśmy podczas kryzysu finansowego… ale raczej korektą” – powiedział Veraguth. I dodał: „W ujęciu realnym pęknięcie bańki oznaczałoby spadek cen o ponad 15% i byłby to bardzo, bardzo zły scenariusz, bardzo silny scenariusz wysokiego ryzyka, który nie jest w tej chwili scenariuszem bazowym.”

Chociaż według raportu Global Real Estate Bubble Index 2022, Monachium i Frankfurt znalazły się w czwórce miast, którym pęknięcie bańki zagraża.

Zobacz także: Kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Odpowiedzią jest sprzedaż hipotek osobom po 70 roku życia

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.