Chiny: kryzys na rynku nieruchomości. Odpowiedzią jest sprzedaż hipotek osobom po 70 roku życia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
22 lut 2023, 11:51

Kryzys na chińskim rynku nieruchomości. Odpowiedzią jest sprzedaż hipotek osobom po 70 roku życia

Jeden z największych azjatyckich rynków nieruchomości przeżywa spore załamanie. Jak donosi CNN Hong Kong, osoby w wieku 70 lat będą mogły zaciągnąć hipotekę na 25 lat.

Od kilkunastu miesięcy rynek nieruchomości w Chinach przeżywa załamanie. Odnotowano, że ceny nowych domów i mieszkań spadały przez 16 miesięcy z rzędu do grudnia 2022 r. Z kolei sprzedaż nieruchomości wśród 100 największych firm deweloperskich w 2022 r. wyniosła 60% z poziomu z 2021 r.

Zobacz także: Skandynawski rynek nieruchomości zamarza, ceny mieszkań w Danii spadły o 10% w ciągu 6 miesięcy

Spłata hipoteki do 95 roku życia

Jak podaje CNN HongKong, niektóre banki w chińskich miastach Nanning, Hangzhou, Nigbo i Pekin przedłużyły granicę wieku dla spłacalności kredytów mieszkaniowych do 95 lat. Oznacza to, że osoby w wieku 70 lat mogą zaciągnąć kredyt nawet na 25 lat.

Wspomniane limity cenowe jeszcze nie zostały ogłoszone jako oficjalna polityka kraju, ale mają na celu tchnąć „nowe” życie w nieruchomości mieszkaniowe w Chinach. Pomysł się wydaje o tyle rozsądny, że społeczeństwo w państwie środka jest starzejące się, a to narzędzie może stymulować popyt na mieszkania, ponieważ łagodzi obciążenie spłatą długu.

„Nowe warunki hipoteczne są jak "pożyczka sztafetowa". Jeśli starszy kredytobiorca nie jest w stanie spłacić, jego lub jej dzieci muszą kontynuować kredyt hipoteczny” – powiedział Yan Yuejin, analityk nieruchomości w E-House China Holdings.

Na co warto zwrócić uwagę, to to, że populacja Chin w 2022 roku skurczyła się, pierwszy raz od ponad 60 lat. Liczba osób mających powyżej 60 lat wyniosła 280 mln i stanowiła 19,8% populacji.

Różne banki, różne zasady udzielania kredytów

Co do wspomnianych wyżej nowości, to każdy bank ustala własne zasady.

Bank of Communications zapowiedział, że będzie udzielał osobom w wieku 70 lat finansowań na 25 lat. Jednak pod warunkiem, że hipoteka musi zostać poręczona przez dzieci kredytobiorcy, a łączny dochód miesięczny powinien przekraczać dwukrotnie miesięczną ratę kredytu.

Z kolei oddział Citi Banku posunął się jeszcze dalej i rozszerzył górny limit wieku do 80 lat.

Decyzje brzmią jak akt desperacji, a to potwierdzają słowa głównego ekonomisty Grow Investment Group Hong Hao. „Jest to "drastyczny" środek i "może być chwytem marketingowym, aby przyciągnąć osoby starsze do płacenia [kredytów hipotecznych] za młodsze pokolenie."

Analityk nieruchomości w E-House dodał, że pomimo starań, beneficjentami tego rozwiązania mogą nie być osoby w wieku 70-80 lat, a młodsze. „Głównym beneficjentem tego posunięcia mogą nie być osoby starsze, ale kredytobiorcy w średnim wieku między 40 a 59 rokiem życia. W ramach wydłużonego wieku zakończenia płatności, osoby te mogłyby uzyskać kredyt hipoteczny na 30 lat - maksymalną długość dozwoloną w Chinach.”

A w porównaniu z poprzednimi warunkami i krótszym okresem spłaty, kredytobiorcy mogą płacić niższe raty.

Zgodnie z obliczeniami E-House, w przypadku wydłużenia przez bank górnego limitu wieku do 80 lat, kredytobiorcy w średnim wieku otrzymają 10 dodatkowych lat spłaty. Przy założeniu, że ich hipoteka wynosi 1 mln juanów, to miesięczna płatność mogłaby być zmniejszona o 21%, czyli 1 281 juanów.

Może być to odpowiedź na kulejący popyt oraz zeszłoroczne protesty obywateli Chin, którzy odmawiali spłacania kredytów hipotecznych, za niedokończone domy.

Zobacz także: Europa zaczyna zmagać się ze spadkiem cen mieszkań i liczby transakcji. W Niemczech ceny domów od marca spadły o około 5%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.