Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Liczba i wartość udzielonych kredytów hipotecznych szybko odbija. W marcu banki udzieliły najwięcej kredytów mieszkaniowych od czerwca 2022

Udostępnij

W marcu banki udzieliły 10,4 tys. kredytów mieszkaniowych, jeszcze w lutym było ich niespełna 7 tys. Miesiąc do miesiąca wzrosła również wartość udzielanego finansowania. Ponadto w I kw. oddano do użytkowania więcej mieszkań, niż przed rokiem. Równolegle widoczny jest duży spadek wydanych pozwoleń na budowę.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) przewiduje ożywienie na rynku kredytów mieszkaniowych, patrząc na dane rok do roku, wciąż mamy ponad 40% spadek wartości i liczby udzielanych finansowań, jednak w porównaniu do lutego, obie wartości wyraźnie rosną. Mniej spektakularnie wygląda sytuacja w publikacji Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) na temat budownictwa mieszkaniowego w I kw. 2023 r.
 

Zobacz także: Zdolność kredytowa Polaków rośnie. Banki coraz chętniej oferują finansowanie na zakup mieszkania

BIK potwierdza ożywienie na kredytach hipotecznych

Według najnowszych danych BIK w marcu w odniesieniu r/r odnotowaliśmy spadki zarówno liczby, jak i wartości udzielanych kredytów hipotecznych, kolejno o 42,7% i 43,1%. I te spadki są znaczące, jednak jak wskazano w raporcie, takiej sprzedaży hipotek nie obserwowaliśmy od czerwca ubiegłego roku. Wzrost można uzasadnić obniżeniem buforu w ocenie zdolności kredytowej przez KNF.

„Dla kredytów mieszkaniowych marzec na tle ostatnich miesięcy wypadł korzystnie. W ujęciu liczbowym wynik był bardzo dobry, bowiem banki udzieliły 10,4 tys. kredytów, podczas gdy w lutym - tylko 6,7 tys. W ujęciu wartościowym banki udzieliły kredytów mieszkaniowych na kwotę 3,545 mld zł (w lutym 2,248 mld zł). Co prawda, w porównaniu do marca 2022 r., jest to o 43% niższa wartość, ale takiej miesięcznej sprzedaży kredytów mieszkaniowych nie widzieliśmy od 9 miesięcy (od czerwca 2022 r.). Skąd ten wzrost akcji kredytowej? Jest on wynikiem wzrostu popytu na kredyty mieszkaniowe w następstwie liberalizacji wymagań nadzorczych w zakresie liczenia zdolności kredytowej – zmniejszenie wymaganego poziomu bufora na stopę procentową. Czy ożywienie będzie trwalsze i dłuższe czy to tylko jednorazowy efekt. W kolejnych miesiącach przekonamy się, który scenariusz będzie „w grze”. Potwierdza się moja opinia, że 2023 r. z uwagi na dużą zmienność będzie bardzo ciekawy na rynku kredytów mieszkaniowych” – stwierdza prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK.

W marcu miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych wyniósł 1,79%, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

„Obecny odczyt Indeksu jest gorszy od tego sprzed miesiąca (pogorszenie o +0,18 p.p.). Wartość Indeksu kredytów mieszkaniowych sukcesywnie pogarsza się (wzrost wartości Indeksu) również w ujęciu 3, 6 oraz 12 miesięcznym. W momencie wprowadzenia moratoriów kredytowych zakładałem, że negatywny efekt pogarszania jakości kredytów złotówkowych zostanie ograniczony. Jednak partycypacja w moratoriach kredytowych nie wystarczyła, by w pełni wyhamować wzrost szkodowości złotówkowych kredytów mieszkaniowych. To co jednak zaczyna budzić mój niepokój, to pogarszanie się jakości kredytów walutowych, w większości udzielonych we franku szwajcarskim. Przyczyną tego zjawiska jest coraz częstsze zaprzestawanie spłaty rat kredytu do czasu rozstrzygnięć prawnych” – podkreśla prof. Rogowski.

Zobacz także: Rośnie zdolność kredytowa Polaków. W marcu odnotowano wzrost na poziomie kilkunastu procent miesiąc do miesiąca

Pierwsze miesiące w budownictwie mieszkaniowym

GUS w pierwszych miesiącach bieżącego roku wykazał, że oddano do użytkowania więcej mieszkań, niż w analogicznym okresie przed rokiem. Łącznie oddano 54,9 tys. mieszkań (+0,1%), w tym czasie deweloperzy oddali ponad 30 tys. lokali (+1,1%), a inwestorzy indywidualni 23,7 tys. (-1%). Te formy budownictwa odpowiadały za 98% ogółu nowych mieszkań. Powierzchnia oddanych lokali wyniosła 5,3 mln mkw, czyli o 1,7% w stosunku r/r.
 

Mieszkania oddane do użytkowania

mieszkania oddane do użytkowania

Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – marzec 2023 r.

W analizowanym okresie liczba wydanych pozwoleń i zgłoszeń budów spadła o 33,8% i wyniosła 51,6 tys.

„Pozwolenia na budowę największej liczby mieszkań otrzymali deweloperzy (34,2 tys., spadek o 34,9% r/r) oraz inwestorzy indywidualni (15,6 tys., spadek o 35,0%). Łącznie w ramach tych form budownictwa otrzymano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy z projektem budowlanym dla 96,6% ogółu mieszkań.” – czytamy w raporcie GUS-u.
 

Mieszkania, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym

wydane pozwolenia

Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – marzec 2023 r.

W I kw. br. rozpoczęto budowę ponad 38 tys. lokali (+27,6% r/r). Rozpoczętych budów deweloperskich było 26% mniej niż przed rokiem (23,4 tys.), z kolei inwestorzy indywidualni rozpoczęli o 29,7% mniej, czyli 14,7 tysiąca.

Mieszkania, których budowę rozpoczęto

rozpoczęte budowy

Źródło: GUS, Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń – marzec 2023 r.

Zobacz także: Przekazania i sprzedaż mieszkań wśród deweloperów z GPW. Pierwszy kwartał przyniósł znaczny wzrost, a prognozy wyglądają coraz lepiej

Udostępnij

Tagi