Stawki ofertowe mieszkań na wynajem zaczynają rosnąć, popyt wyraźnie wzrasta w miastach akademickich
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
29 cze 2023, 08:30

Stawki ofertowe mieszkań na wynajem zaczynają rosnąć, popyt wyraźnie wzrasta w miastach akademickich

Średnie ofertowe stawki najmu w maju 2023 wzrosły rok do roku o 10%. Najdrożej pozostaje w Stolicy, najtaniej można nająć mieszkanie w Kielcach. Spośród największych polskich miast najwięcej nowych ofert pojawiło się w miastach akademickich.

Stawki na rynku najmu w maju br. oscylowały na podobnym poziomie, jaki obserwowaliśmy w kwietniu tego roku. Jednak zgodnie z danymi Otodom Analytics, w największych miastach polski w odniesieniu do maja 2022 r. średnie ofertowe stawki były 10% wyższe.

rednia ofertowa cena najmu

Źródło: „Raport z rynku najmu-maj 2023” Otodom Analytics

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce odbija. Do 2024 r. ceny transakcyjne mieszkań wzrosną o nawet 10%, oceniają analitycy PKO BP

Ofertowe stawki najmu

Jak pokazują dane Otodom Analytics, w maju średnie ofertowe stawki najmu w odniesieniu do kwietnia br. utrzymywały się na zbliżonym poziomie. Jednak już w ujęciu rocznym, średnia oferowana stawka liczona łącznie dla wszystkich miast wojewódzkich w Polsce była o 10% wyższa. W 7 z 16 miast odnotowano wzrost, najmocniej ofertowe czynsze rosły w Trójmieście i Białymstoku (2-3%). Umiarkowany 1% wzrost zauważono w Rzeszowie i Bydgoszczy. Spadki stawek ofertowych zauważono w Zielonej Górze (-2%) i Krakowie oraz Łodzi (od 1 do 1,5%). Na zbliżonym poziomie utrzymały się stawki w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Lublinie.

„Najniższa średnia ofert najmu utrzymuje się w Kielcach (1800 zł). Poniżej 2000 zł utrzymują się też czynsze w Olsztynie i Bydgoszczy. Średnio za nieco ponad 3000 zł uda się wynająć mieszkanie we Wrocławiu czy Krakowie, a za 250 zł więcej w Trójmieście. Najdroższa w zestawieniu pozostaje Warszawa, ze średnią ofert w granicach 5000 zł.” – napisano w „Raporcie z rynku najmu maj 2023” Otodom Analytics.

stawki rynek najmu poziom czynszu maj 2023

Źródło: „Raport z rynku najmu-maj 2023” Otodom Analytics

Popyt i podaż na rynku najmu-ma

W maju 2023 r. zauważono 4% wzrost liczby dostępnych ogłoszeń. Były to zarówno nowe oferty, jak i reaktywowane.

„Po kwietniowym przestoju maj 2023 roku kończy się z wyższą o prawie 900 (4%) liczbą dostępnych ogłoszeń mieszkań na wynajem w ujęciu ogólnopolskim. W trakcie minionego miesiąca pojawiło się zarówno więcej nowych ofert (8%) jak i tych reaktywowanych (17%), ale też zamknięto większą liczbę ogłoszeń (8%). Wyższa niż w kwietniu była też rotacja, czyli liczba nowych w stosunku do kwietnia ofert, ale zamkniętych przed upływem końca maja (6,4 tys. względem 5,5 tys.).” – czytamy w raporcie.

Największy wzrost ofert mieszkań na wynajem miał miejsce w miastach akademickich, w Łodzi to 15%, w Warszawie 10%, a w Poznaniu 5%. Kolejny miesiąc z rzędu spadła liczba dostępnych ofert w Trójmieście, aż o 15% względem kwietnia br.

„W porównaniu do ostatniego dnia marca jest to już spadek o jedną trzecią. Jednocześnie całkowita liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem w Trójmieście wzrosła o 17% w ujęciu miesięcznym, a zwiększony popyt przy szybko kurczącej się ofercie może doprowadzić do jeszcze silniejszego wzrostu stawek ofertowych najmu w sezonie wakacyjnym.” – napisano.

liczba ofert najmu maj 2023

Źródło: „Raport z rynku najmu-maj 2023” Otodom Analytics

Najchętniej poszukiwane są mieszkania z dwoma pokojami, które mają 40 mkw. Na drugim miejscu są mieszkania, dwupokojowe o powierzchni 50 mkw. oraz te 60 mkw. z 4 pokojami.

W Łodzi najczęściej chętni rozglądają się za 2 pokojami do 2 tys. zł za miesiąc. W Szczecinie, Poznaniu i Wrocławiu do 2,5 tys. zł.

„Do 3000 zł w Trójmieście, Krakowie i w Warszawie. W pozostałych miastach wojewódzkich poza Zieloną Górą, gdzie najpopularniejsze wyszukiwania dotyczą mieszkań 2-pokojowych do 3000 zł, dominuje jednak maksymalna stawka czynszu najmu do 2000 zł. W Bydgoszczy dotyczy to aż jednej trzeciej wszystkich wyszukiwań, a w przypadku Białegostoku, Kielc i Olsztyna - około 25%. Lokali poniżej 2000 zł dotyczy też co piąte wyszukanie w Katowicach, Lublinie, Opolu i Rzeszowie.” – napisano w raporcie.

Jeśli spojrzymy na kawalerki, tych do 2 tys. zł najczęściej poszukuje się w Białymstoku (15%), Bydgoszczy (12%), z koeli w Olsztynie, Zielonej Górze i Opolu kawalerki do tej kwoty odpowiadały za około 8% wyszukań.

„W największych miastach kawalerek szuka się rzadziej, a najpopularniejsze kombinacje obejmują kwoty do 2000zł w Łodzi (6%), do 2500zł we Wrocławiu (5%), Krakowie (3%), Trójmieście (2.5%) i do 3000 zł w Warszawie (3%).” – możemy przeczytać.

struktura wyszukań według liczby pokoi i ceny

Źródło: „Raport z rynku najmu-maj 2023” Otodom Analytics

Zobacz także: „Skala całej przeceny na rynku nieruchomości nie powinna wynieść więcej niż 10%” – Wojciech Matysiak, zespół analiz nieruchomości PKO BP

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.