Program pierwsze mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisano już ponad 2,7 tys. umów kredytowych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
24 sie 2023, 12:29

Program pierwsze mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisano już ponad 2,7 tys. umów kredytowych

Program „Pierwsze mieszkanie” ruszył z początkiem lipca br. Niespełna dwa miesiące później złożono ponad 30 tys. wniosków o Kredyt 2%, a zawarte umowy kredytowe opiewają na kwotę 996 mln zł (dane na 17 sierpnia 2023 r.).

Od wejścia w życie programu Pierwsze mieszkanie minęło ponad 7 tygodni. W tym czasie potencjalni kredytobiorcy złożyli 32 125 wniosków na Kredyt 2% oraz założono 1 331 Kont mieszkaniowych. Na dzień 17 sierpnia podpisano już ponad 2 700 umów kredytowych, których łączna kwota wynosi prawie 1 mld zł.
 

Zobacz także: Rynek nieruchomości w Polsce zmieni się do 2030 roku. Mieszkania na własność zostaną wyparte przez najem - wnioski z raportu ThinkCo

Duże zainteresowanie programem Pierwsze Mieszkanie

Od początku trwania rządowego programu oferującego preferencyjny kredyt złożono już 32 125 wniosków, podpisano 2 709 umów kredytowych, które łącznie opiewają na kwotę 996 mln zł. Średnia wartość przyznanego finansowania to 367 517 zł.

Na brakuje zainteresowania drugim filarem programu, którym jest Konto mieszkaniowe. Na ten moment założono 1 331 kont, które zgromadziły już 2,6 mln zł.

Program dopłat na pierwsze mieszkanie

Przypomnijmy, że dostać kredyt 2% może osoba do 45 roku życia, która nie jest właścicielem, ani współwłaścicielem mieszkania lub domu. W przypadku małżeństw i par, warunek musi spełniać co najmniej jeden z partnerów. Wartość wnioskowanego kredytu w przypadku jednoosobowego finansowania to maksymalnie 500 tys. zł, z kolei w przypadku małżeństw lub rodziców, maksymalna kwota, jaką można uzyskać to 600 tys. zł. Maksymalna kwota wkładu własnego to 200 tys. zł, ale można połączyć ten kredyt z programem Kredyt bez wkładu własnego. W programie nie obowiązuje limit cen na mkw. mieszkania, a zakupić można lokal zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że od 31 sierpnia br. zakup pierwszego mieszkania na rynku wtórnym będzie zwolniony z podatku od czynności cywilnoprawnych, który obecnie wynosi 2%. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

Obecnie kredyt oferuje 9 banków, wśród nich są Alior Bank, Bank PEKAO, PKO Bank Polski czy VeloBank. Aktualizowaną na bieżąco listę banków oraz parametry produktu, jakim jest bezpieczny kredyt najlepiej sprawdzać na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK).

Poniżej przykładowe wyliczenia.

bezpieczny kredyt małżeństwo

bezpieczny kredyt młoda para

bezpieczny kredyt singiel

Źródło: pierwszemieszkanie.gov.pl

Zobacz także: Ceny zielonych mieszkań będą wyższe, a te na rynku wtórym z czasem mogą być niezbywalne

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.