Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Zmiany w prawie budowlanym. Jeszcze w tym roku będzie można bez formalności zbudować dom powyżej 70 mkw.

Udostępnij

Sejm uchwalił ważne zmiany w prawie budowlanym, jeszcze w tym roku będzie można postawić dom bez pozwolenia o powierzchni większej niż 70 mkw., a na stronie GUNB pojawią się darmowe projekty domów.

W połowie sierpnia sejm przyjął przepisy liberalizujące prawo budowlane dotyczące budowy domu bez formalności o powierzchni większej niż 70 mkw. Zmiany muszą być jeszcze zaakceptowane senat i prezydenta.

Zobacz także: Program pierwsze mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisano już ponad 2,7 tys. umów kredytowych

Dom bez pozwolenia powyżej 70 mkw.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) poinformowało o zakończeniu prac przez sejm nad deregulacją prawa budowlanego. Poluzowanie przepisów znacznie upraszcza proces budowy domu powyżej 70 mkw. powierzchni zabudowy. Co ciekawe, jeszcze w tym roku zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych projektów budowlanych domów o powierzchni 120, 150 i 180 mkw.

„Sprawna budowa budynków jednorodzinnych na własne potrzeby, domy o powierzchni zabudowy powyżej 70 m2 bez pozwolenia na budowę – to najważniejsze cele nowelizacji prawa budowlanego uchwalonej 17 sierpnia przez Sejm.” – czytamy na stronie ministerstwa.

W tym miejscu warto przypomnieć, że od początku 2022 r. można w Polsce zbudować dom do 70 mkw. tylko na podstawie ułatwionego zgłoszenia oraz bez obowiązku wskazania kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy. Na ten moment, na stronie Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB) można skorzystać z bezpłatnych projektów domów całorocznych do 70 mkw.

„Teraz rozszerzamy katalog obiektów zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę. Znajdą się w nim m.in. domy jednorodzinne o powierzchni zabudowy przekraczającej 70 m2. W praktyce oznacza to, że budowę takiego domu będzie można rozpocząć niemalże natychmiast po przesłaniu do urzędu prostego zgłoszenia oraz zawiadomieniu nadzoru budowlanego o terminie rozpoczęcia robót budowlanych” – mówi minister rozwoju i technologii Waldemar Buda.

W skrócie, po wejściu zmian w życie, bez pozwolenia będzie można zbudować dom wolnostojący o dowolnej powierzchni zabudowy, który będzie miał maksymalnie dwie kondygnacje. Dom powinien być stawiany z myślą o zaspokojeniu własnych potrzeb budowlanych, ale resort nie wyklucza możliwości wynajmu lub sprzedaży inwestycji w późniejszym czasie. Głównym celem tego zapisu jest, to aby deweloperzy nie mogli stawiać całych osiedli na podstawie uproszczonych zasad budowlanych. Dlatego prywatni inwestorzy nie powinni się martwić, ponieważ po zakończeniu budowy będą mogli w nieruchomości zarówno zamieszkać, jak i również sprzedać ją lub wynająć.

Zobacz także: Zrównoważone i zielone budownictwo. Unijne regulacje i świadomość konsumentów sprawiają, że coraz mocniej będzie wpływać rynek mieszkaniowy

Udostępnij