Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Wciąż chętnie inwestujemy w hiszpańskie nieruchomości. Klienci z Polski na 9 miejscu wśród europejskich krajów

Udostępnij

Hiszpania przyciąga Polaków, w pierwszym półroczu zakupiliśmy tam już około 1500 apartamentów i domów. Obcokrajowcy odgrywają ważną rolę na hiszpańskim rynku nieruchomości.

Z danych prezentowanych przez polskie biuro podróży na Costa del Sol, w II kw. 2023 r. kupiliśmy w Hiszpanii około 900 domów i apartamentów. Nie można się dziwić, kraj ze stolicą w Madrycie przyciąga bardzo dużą ilością słonecznych dni i pięknymi regionami. Nie tylko nasi rodacy interesują się hiszpańskim wybrzeżem, ale także Brytyjczycy, Niemcy czy Francuzi.

Zobacz także: Polacy kupują coraz droższe nieruchomości w Hiszpanii. Początek 2023 roku przyniósł kolejne rekordy

Każdy chce domu w Hiszpanii

Obcokrajowcy odgrywają bardzo ważną rolę na hiszpańskim rynku nieruchomości, według danych opublikowanych przez Registradores de España, w II kw. br. jedna na sześć nieruchomości mieszkaniowych w Hiszpanii, jest kupowana przez obcokrajowca. Najliczniejszą grupą kupujących nieustannie są Brytyjczycy (8,8%), następnie obywatele Niemiec (7,2%) oraz Francuzi (6,5%). Polacy uplasowali się na 9 miejscu, a nasz udział w hiszpańskich zakupach wyniósł 3,9%. Warto wspomnieć, że wyprzedziliśmy Szwedów i Amerykanów.

Polacy od stycznia do końca czerwca 2023 r. kupili około 1500 apartamentów oraz domów, tylko w II kw. było to 890 nieruchomości. Jako skrawek własnego raju wybieramy Półwysep Iberyjski oraz wybrzeża Costa del Sol, okolice Sevilli i Malagi.

Ci, którzy chcą sprawdzić, jak się czują w tamtejszym klimacie, bądź nie mogą sobie jeszcze pozwolić na zakup idealnego lokalu, wybierają najem długoterminowy.

Apartament czy dom z basenem

Według danych biura nieruchomości, w dużej mierze najchętniej kupujemy apartamenty (65%), 35% z nas wybiera dom z basenem. Apartamenty to szeroki zakres cen, od 350 tys. do 1,2 mln Euro. Najczęściej są to nieruchomości z rynku pierwotnego.

„Z naszych danych wynika, iż pierwszej połowie 2023 r. struktura zakupów przedstawiała się następująco - 65% stanowiły apartamenty, a 35% - domy wolnostojące z prywatnymi basenami. Apartamenty to głównie zakupy w przedziale cenowym 350 000 - 1,2 mln €. W 70% są to zakupy na rynku pierwotnym, a tylko 30% stanowi rynek wtórny. Najczęściej poszukiwane są apartamenty o powierzchni co najmniej 100 m2, z tarasem liczącym minimum 20 m2” - mówi Agnieszka Kostrzewa, zarządzająca Agnes Inversiones.

Zobacz także: Podaż nowych mieszkań w Polsce spada. Wysoki popyt sprawił, że w Warszawie czas wyprzedaży lokali spadł do 4 miesięcy

Udostępnij