Deweloperzy zakładają, że po obniżce stóp procentowych sprzedadzą więcej mieszkań, a kursy ich akcji biją historyczne rekordy
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
12 wrz 2023, 07:30

Deweloperzy zakładają, że po obniżce stóp procentowych sprzedadzą więcej mieszkań, a kursy ich akcji biją historyczne rekordy

Deweloperzy szybko reagują na obniżki stóp procentowych i zainteresowanie programem bezpieczny kredyt 2% oraz aktualizują swoje cele sprzedażowe, przyspieszając realizacje nowych inwestycji. Ponadto, kursy akcji spółek z tego sektora idą mocno w górę, po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżce stóp procentowych o 75 pb.

Obserwowany od kilku miesięcy rosnący popyt na mieszkania zachęcił deweloperów do odmrażania inwestycji, a ci, którzy są w stanie sobie na to pozwolić przyspieszają ich realizację i zwiększają cele sprzedażowe na 2023 r. Develia zrewidowała swoje oczekiwania sprzedażowe w górę o około 60% względem zapowiedzi z początku roku. Po uwzględnieniu wypłaconych dywidend obecnie najwyżej w historii są notowane obecnie akcje Dom Development, Atal, Echo Investment i Develii, czyli wszystkich największych deweloperów notowanych na GPW.

Notowania WIG-Nieruchomości

wig-nieruchomosci-obnizka kopia

Zobacz także: Program pierwsze mieszkanie cieszy się dużym zainteresowaniem. Podpisano już ponad 2,7 tys. umów kredytowych

Develia wychodzi naprzeciw klientom

Jak informowaliśmy wielokrotnie, podaż nowych mieszkań spada, w samym sierpniu uruchomiono sprzedaż zaledwie 2,8 tys. nowych mieszkań, a od początku roku to 24,4 tys. lokali, czyli 33% mniej niż w 2022 r. Odłożony od zeszłego roku popyt, aktywował się z dużą siłą. Deweloperzy obserwują uważnie rynek i reagują, przyspieszając realizację inwestycji oraz zwiększając cele sprzedażowe na 2023 r.

Dużą zmianę w tym zakresie zapowiada spółka Develia, która jeszcze na początku roku deklarowała, że sprzedaż w tym roku wyniesie około 1500 lokali. Obecnie zwiększyła poziom docelowy do 2500-2600 mieszkań, co oznacza wzrost o 60-70%. To nie wszystko, Develia chce również wprowadzić do oferty i rozpocząć budowę około 2700-2900 lokali, wobec zakładanych wcześniej około 2 tys. Owa aktualizacja to nie tylko efekt obserwacji rynku, ale również niedawnego przejęcia przez spółkę 100% udziałów polskich spółek zależnych od Nexity za 100 mln euro. Francuska firma deweloperska pozwoliła Develii zwiększyć skalę działalności w Warszawie i Krakowie, ale także pozwoli rozwinąć skrzydła na poznańskim rynku.

„Zwiększony popyt na mieszkania przełoży się na tegoroczną sprzedaż. Dążymy do tego, by osiągnąć wynik na poziomie 2500-2600 lokali, czyli 60-70% więcej niż zakładaliśmy na początku roku. Dzięki przejęciu Nexity jesteśmy w stanie jeszcze lepiej na ten popyt odpowiedzieć – chcemy zwiększyć liczbę wprowadzeń mieszkań z rozpoczętą budową o ok. 45% wobec poziomu, jaki planowaliśmy w lutym. Zrealizowanie tegorocznych celów istotnie umocni pozycję Develii w czołówce deweloperów mieszkaniowych” – powiedział Andrzej Oślizło, CEO Develii.

Potrzeby rynku zauważa również Atal, który zakłada, że sprzedaż w całym 2023 r. wyniesie ponad 2500 tys. mieszkań, a 2024 r. będzie jeszcze lepszy. Pierwotnie spółka przewidywała, że ten rok zamknie sprzedażą 2 tys. lokali. Z kolei liczba zakończonych budów i oddanych mieszkań wyniesie docelowo 2,8 tys.

„W tym roku wybudowanych będzie łącznie 2.756 lokali. (...) Szacujemy, że uda nam się wydać więcej mieszkań, bo są jeszcze mieszkania na projektach zakończonych, które nie zdążyły być wydane na koniec czerwca, więc liczba wydań szacujemy, że będzie się kształtowała bliżej 3 tys.” – powiedział Andrzej Biedronka-Tetla, członek zarządu grupy Atal.

Zobacz także: Podaż nowych mieszkań w Polsce spada. Wysoki popyt sprawił, że w Warszawie czas wyprzedaży lokali spadł do 4 miesięcy

Akcje deweloperów w górę

Od momentu wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) akcje spółek deweloperskich wystrzeliły. Przypomnijmy, że zgodnie z ostatnią decyzją RPP, stop procentowe po blisko roku zostały obniżone o 75 pb. w efekcie główna stopa referencyjna wynosi obecnie 6,00%. I niewykluczone, że zostaną dokonane kolejne ruchy w dół jeszcze w tym roku.

Ten ruch ma oczywisty wpływ na rynek, oprocentowanie kredytów spadnie, zdolność kredytowa skoczy, a kursy akcji deweloperów osiągają historyczne szczyty. Kurs akcji Atala jest już na poziomie 67,2 zł. Podobnie wygląda sytuacja akcji spółki Develia, której kurs wzrósł do poziomu 5,19 zł. W tej chwili praktycznie wszyscy notowanie na GPW deweloperzy są na fali wzrostowej, zwłaszcza największe spółki z sektora.

Zachowanie rynku może wskazywać na obudowę, dla samych deweloperów i inwestorów to bardzo dobry czas.

Zobacz także: Zaskakująca obniżka stóp procentowych. RPP zdecydowało się na ruch w dół, a to dopiero początek cyklu

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.