Zaskakująca obniżka stóp procentowych. RPP zdecydowało się na ruch w dół, a to dopiero początek cyklu
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
06 wrz 2023, 15:24

Zaskakująca obniżka stóp procentowych. RPP zdecydowało się na ruch w dół, a to dopiero początek cyklu

Podczas wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej zdecydowano o obniżce stóp procentowych o 75 pb. Ruch w dół nastąpił pomimo że inflacja utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie. Tym samym stopa referencyjna będzie na poziomie 6,00%.

Wrześniowe posiedzenie RPP było najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem na rynku. Przez blisko rok utrzymywano stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak w obliczu spadającej inflacji zdecydowano się dzisiaj na pierwszy ruch w dół. Obniżka stóp procentowych wyniosła aż 75 pb i tym samym stopa referencyjna wynosi obecnie 6,00%. To dopiero początek obniżek stóp procentowych, a jak zapowiadał prezes Narodowego Banku Polskiego, Adam Glapiński, miały być one stopniowe.

„W ocenie Rady napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. Biorąc pod uwagę te uwarunkowania – a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę – Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. Rada podtrzymała ocenę, że szybszemu obniżaniu inflacji sprzyjałoby umocnienie złotego, które byłoby spójne z fundamentami polskiej gospodarki” - napisano w komunikacie Rady.

Jeszcze w ubiegłym tygodniu Główny Urząd Statystyczny opublikował szacunkowy odczyt inflacji za sierpień. Wyniósł on 10,1%, jednak ekonomiści wskazywali, że to nie powstrzyma członków RPP przed pierwszą obniżką stóp procentowych. „(…) Sierpniowy odczyt lekko powyżej 10% rdr nie powinien jednak dużo zmienić dla RPP, szczególnie dla jej gołębiego skrzydła, przy obecnie wyraźnym trendzie dezinflacyjnym. Dlatego podtrzymujemy nasze wcześniejsze założenia, że RPP rozpocznie cykl cięć stóp procentowych już we wrześniu obniżką o 25 pb” – komentował jeszcze przed decyzją ekonomista Banku Pekao, Kamil Łuczkowski.

Aktualny poziom stóp procentowych kształtuje się następująco:

  • stopa referencyjna 6,00% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 6,50% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 5,50% w skali rocznej;
  • stopa redyskontowa weksli 6,05% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,10% w skali rocznej.

Zobacz także: Pierwsza obniżka stóp procentowych jest już na horyzoncie. Najnowsze prognozy przed posiedzeniem RPP

Zaskakująca decyzja RPP

Dzisiejsza obniżka stóp procentowych jest zaskoczeniem dla rynku, a raczej jej wysokość, bo 75 pb.  Adam Glapiński, prezes NBP już w lipcu zapowiadał, że w przypadku spełnienia dwóch przesłanek, rozpocznie się cykl obniżek. Mowa o spadku inflacji do jednocyfrowego poziomu oraz utrzymaniu trendu dezinflacyjnego w kolejnych miesiącach. Co prawda, pierwsza z nich jeszcze nie została spełniona, jednak ekonomiści są przekonani, że wskaźnik CPI już we wrześniu spadnie poniżej 10%.

„W mojej ocenie jesienią jest uzasadnienie do rozpoczęcia cyklu obniżek stóp procentowych, ale to jest decyzja RPP czy i kiedy to nastąpi. Przemawia za tym silny złoty i to, że inflacja powinna już do końca roku spaść poniżej poziomu stóp procentowych, czyli pojawią się dodatnie, realne stopy. Trend dezinflacji powinien również być kontynuowany” – oceniał Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

Na możliwą obniżkę stóp procentowych wskazywał również spadek wskaźników WIBOR. Zarówno 3M jak i 6M utrzymywał się już poniżej poziomu stopy referencyjnej. Spodziewany jest również dalszy spadek inflacji, jednak w długim terminie cel inflacyjny NBP na poziomie 2,5% zostanie osiągnięty dopiero w 2025 roku. Tak wynika z analiz banku centralnego, natomiast Ministerstwo Finansów widzi taką możliwość dopiero w 2027 roku.

„Należało się spodziewać, że tempo obniżania się inflacji będzie słabło. Niemniej jednak mamy tendencję spadkową, dosyć trwałą, od wielu miesięcy. Wydaje się, że tej tendencji spadkowej nic nie zatrzyma, tym bardziej, że mamy z nią również do czynienia w innych krajach w otoczeniu Polski. Jeżeli tendencja spadkowa inflacji się utrzyma i inne czynniki makroekonomiczne nie ulegną radykalnej zmianie, mam na myśli w szczególności słabe tempo wzrostu PKB za granicami Polski, a także słabnącą koniunkturę krajową, to jest powód do dyskusji o obniżeniu stóp procentowych” – komentowała dla PAP Biznes Gabriela Masłowska, członkini RPP.

Zobacz także: Popyt na kredyty mieszkaniowe wystrzelił w sierpniu. Chętnych na udział w programie Bezpieczny Kredyt 2% nie brakuje

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.