Deweloperzy odpowiadają na popyt, w sierpniu rozpoczęli o około 50% więcej budów mieszkań, niż przed rokiem
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 wrz 2023, 14:28

Deweloperzy odpowiadają na popyt, w sierpniu rozpoczęli o około 50% więcej budów mieszkań, niż przed rokiem

Deweloperzy ruszyli z budowami, w sierpniu zbudowali więcej mieszkań niż analogicznym okresie 2022 r. Jednak w całym okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. rozpoczęli o 20% mniej budów niż przed rokiem.

Deweloperzy odpowiadają na rosnący popyt. W samym sierpniu rozpoczęli budowę ponad 10 tys. mieszkań, co jest o połowę lepszym wynikiem niż w analogicznym okresie 2022 r. Jednak ogólne dane obrazujące stan budownictwa w okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. są na minusie.

W tym okresie oddano do użytkowania mniej mieszkań, spadła liczba wydanych pozwoleń oraz rozpoczęto mniej budów.

Zobacz także: Liczba mieszkań na sprzedaż w dużych miastach spada w ekspresowym tempie. Najszybciej z oferty deweloperów znikają mieszkania za 400 tys. zł

Deweloperzy ruszają z budowami, ogólnie wciąż słabo

Deweloperzy dostrzegają szalony popyt, jaki pojawił się na rynku mieszkaniowym w Polsce. Pomimo tego, że w całym okresie od stycznia do sierpnia 2023 r. rozpoczęli budowę 68 tys. mieszkań (-20% r/r), to w samym sierpniu rozpoczęli inwestycje obejmujące ponad 10 tys. mieszkań, czyli około 50% więcej niż w sierpniu minionego roku. Według szacunków pod koniec sierpnia w budowie pozostawało ponad 807 tys. lokali.

rozpoczęte budowy mieszkań

Oddane mieszkania

Zgodnie ze wstępnymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) w pierwszych ośmiu miesiącach tego roku oddano do użytkowania 145 tys. nowych mieszkań, jest to kosmetycznie niższy wynik niż tym samym okresie 2022 r. W tym deweloperzy oddali klientom 86,7 tys. lokali (+1,8%), z kolei inwestorzy indywidualni odpowiadają za 55,7 tys. oddanych mieszkań (4,4% mniej r/r). Powierzchnia oddanych mieszkań wyniosła ponad 13 mln mkw. co było 3,0% mniejszą powierzchnią niż przed rokiem. Średnia powierzchnia użytkowa na jednego mieszkańca wyniosła 92 mkw.

mieszkania oddane do użytkowania

Wydane pozwolenia i dokonane zgłoszenia projektów

W analizowanym okresie wydano o niespełna 30% mniej pozwoleń na budowę niż w tym samym okresie 2022 r. Najwięcej pozwoleń otrzymali deweloperzy, czyli 98,5 tys., co było 33% spadkiem r/r. Z kolei inwestorzy indywidualni otrzymali 47,9 tys. pozwoleń (-26,7% r/r). Te formy budownictwa odpowiadają za 96,8% ogółu mieszkań.

wydane pozwolenia

Od stycznia do końca sierpnia 2023 r. największe wartości oddanych mieszkań, rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń odnotowano w województwie mazowieckim.

„[…] odpowiednio: 28,1 tys., 23,9 tys., 26,7 tys. mieszkań). Wysokie wartości zanotowano również w województwie wielkopolskim (15,6 tys., 10,0 tys. i 13,6 tys.) oraz małopolskim (14,5 tys., 12,1 tys. i 16,3 tys.).” – napisano w komunikacie.

budownictwo mieszkaniowe

Zobacz także: Deweloperzy zakładają, że po obniżce stóp procentowych sprzedadzą więcej mieszkań, a kursy ich akcji biją historyczne rekordy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.