Liczba mieszkań na sprzedaż w dużych miastach spada w ekspresowym tempie
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
21 wrz 2023, 10:23

Liczba mieszkań na sprzedaż w dużych miastach spada w ekspresowym tempie. Najszybciej z oferty deweloperów znikają mieszkania za 400 tys. zł

Dostępność nowych mieszkań dynamicznie się kurczy. Od grudnia do sierpnia 2023 r. we Wrocławiu liczba nowych mieszkań do 400 tys. zł spadła o niemal 100%.

Popyt na mieszkania wystrzelił, wszyscy którzy wstrzymywali się przez ostatnie półtora roku, ruszyli na zakupy. W ekspresowym tempie kurczy się oferta mieszkań deweloperskich zwłaszcza w segmencie lokali do 400 tys. zł we wszystkich dużych miastach jak Wrocław, Szczecin i Trójmiasto donosi serwis RynekPierwotny.

„Sygnałem do startu w tym wyścigu była zapowiedź programu 'Bezpieczny Kredyt 2%'. Ponieważ miał się on pojawić w ofercie banków w lipcu, to ci, którzy na niego liczyli, zaczęli od rezerwacji mieszkań. To z kolei zdopingowało tych, którzy mogą sobie pozwolić na zwykły kredyt hipoteczny, ale nie mają szans na dopłaty od państwa. Ponadto do biur sprzedaży firm deweloperskich ruszyli posiadacze znacznych nadwyżek finansowych, którzy wstrzymywali się z zakupem mieszkań licząc na spadki cen. W efekcie popyt na nowe mieszkania eksplodował. Tymczasem deweloperzy dostarczyli w tym roku na rynek znacznie mniej mieszkań niż sprzedali. W efekcie dramatycznie skurczyła się ich oferta” – napisano w komunikacie rynekpierwotny.pl

Zobacz także: Deweloperzy zakładają, że po obniżce stóp procentowych sprzedadzą więcej mieszkań, a kursy ich akcji biją historyczne rekordy

Oferta nowych mieszkań spada

Według danych portali rynekpierwotny.pl i gethome.pl oferta mieszkań na rynku pierwotnym spada. W Krakowie pod koniec sierpnia było o 44% mniej mieszkań niż w grudniu 2022 r. We Wrocławiu o 37%, a w Warszawie 34% mniej mieszkań. Średnio w 10 największych miastach polski w ofercie deweloperów pod koniec lipca br. było ponad 47 tys. mieszkań, czyli o 27% mniej niż na koniec 2022 r.

„W lipcu oliwy do ognia dolał 'Bezpieczny Kredyt 2%'. Liczba złożonych wniosków kredytowych z miesiąca na miesiąc skoczyła o blisko 100%! Było ich tyle, ile w najlepszych miesiącach 2021 r., kiedy kredyty mieszkaniowe były rekordowo tanie” – powiedział ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo.

Najbardziej rzuca się w oczy spadająca dostępność mieszkań do 400 tys. zł, w odniesieniu do grudnia 2022 r. oferta tych lokali spadła najmocniej we Wrocławiu (-91%), Szczecinie (-70%) i Trójmieście (-68%). Najmniejsze różnice odnotowano w Lublinie i Bydgoszczy (-18%), w Łodzi oferta lokali we wspomnianym segmencie się nie zmieniła.

W przypadku lokali od 400 do 700 tys. zł najszybciej schodzą mieszkania w Krakowie i Warszawie, od grudnia do końca sierpnia oferta deweloperska zmniejszyła się tam kolejno o 62% i 50%. 

Liczba oferowanych mieszkań w popularnych serwisach

Przyjrzeliśmy się, jak wygląda dostępność mieszkań na sprzedaż na popularnych serwisach internetowych, takich jak Olx i Otodom. W całej Polsce obecnie w ofercie portalu Olx jest ponad 37 tys. mieszkań, rok temu było ich ponad 41 tys.

W Warszawie najwyższą ofertę odnotowano w połowie września 2022 r., kiedy na portalu Olx było dostępnych ponad 4,4 tys. mieszkań, obecnie jest ich 2,7 tys. Bardziej imponujący spadek ofert zaobserwowano na Otodom, gdzie w połowie września ubiegłego roku w ofercie było ponad 21 tys. lokali, dziś dostępność spadła poniżej 12 tys. mieszkań. Podobny, duży spadek oferty obserwujemy również w Krakowie. 

Liczba oferowanych mieszkań na Olx i Otodom w Warszawie
 

warszawa olx otodom oferta

Liczba oferowanych mieszkań na Olx i Otodom w Krakowie

olx otodom kraków liczba ofert

Źródło olxdata.azurewebsites.net

Zobacz także: Podaż nowych mieszkań w Polsce spada. Wysoki popyt sprawił, że w Warszawie czas wyprzedaży lokali spadł do 4 miesięcy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.