USA mierzy się z bardzo dużym spadkiem sprzedaży nieruchomości mieszkaniowych
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
30 sty 2024, 08:30

W 2023 r. w USA sprzedano najmniej domów od 30 lat. Nabywcy są wykluczeni z powodu braku ofert

Zgodnie z danymi NAR sprzedaż domów w USA jest najniższa od prawie 30 lat. W ciągu roku w Ameryce sprzedano o prawie 19% mniej domów.

Sprzedaż domów z rynku pierwotnego w USA w ciągu roku spadła o 18,7% i wyniosła 4,09 mln. Według National Association of Realtors (NAR) to najgorszy wynik od 1995 roku i największy roczny spadek od 2007 r.

„Najnowsze dane sprzedaży wskazują, że osiągnęliśmy dno” – podkreślił główny ekonomista NAR, Lawrence Yun.

Z kolei dane MSCI Real Assets wskazują na najniższą wartość sprzedaży nieruchomości od 10 lat.

Zobacz także: W IV kw. deweloperzy sprzedali o 45% więcej mieszkań niż przed rokiem. Sprzedaż i przekazania wśród deweloperów notowanych na GPW

Duży spadek sprzedaży domów w USA

Wszystko wskazuje na to, że w 2023 r. USA zaliczyła bardzo znaczący spadek sprzedaży domów. Jak poinformowało NAR, w minionym roku sprzedano 4,09 mln domów, co jest 18,7% spadkiem względem 2022 r. Według tych danych, jest to najgorszy wynik od 1995 r., to również najwyższy roczny spadek od 2007 r.

Co ciekawe, pod koniec roku na rynku dostępnych było zaledwie 1 mln domów i choć jest do około 4% wzrost względem analogicznego okresu 2022 r., to liczba ta jest mocno poniżej średniej, która kształtuje się na poziomie 2,25 mln. Tak mała liczba ofert wyklucza z rynku potencjalnych nabywców.

„Potencjalni nabywcy domów zostali wykluczeni z rynku z powodu braku ofert” – powiedziała Lisa Sturtevant, główna ekonomistka Bright MLS. I dodała „Gdyby w 2023 roku było więcej ofert na rynku, mielibyśmy większą liczbę sprzedaży domów”

Wspomnianym spadkom towarzyszą podwyżki cen, które w grudniu wyniosły 4,4%.

Sytuacja może się zmienić

Na skutek zmniejszenia się rentowności 10-letnich obligacji skarbowych, które są wykorzystywane jako wskaźnik przy ustalaniu kosztów pożyczek, stopy procentowe hipotek zmniejszały się od listopada. Dzięki temu oprocentowanie 30-letnich kredytów zmniejszyło się o 0,25 p.p. do 7,61%.

Ta informacja poruszyła amerykańskich kredytobiorców, w ciągu jednego tygodnia liczba wniosków o refinansowanie kredytu wzrosła o 2%. Ogólny poziom refinansowań w listopadzie, jednak wciąż był niższy o 7% niż rok temu, a oprocentowanie kształtuje się na poziomie tego listopada 2022 r. Większe poruszenie było obserwowane u osób starających się o nowy kredyt, ich liczba w ciągu tygodnia wzrosła o 3%. Co warto podkreślić, ceny mieszkań w USA nie zachęcają do zakupów, a winduje się luka podażowa.

Zobacz także: Najwyższy spadek oprocentowania kredytów hipotecznych w USA od ponad 16 miesięcy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.