Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

W rok liczba mieszkań na rynku najmu instytucjonalnego w Polsce wzrosła o 83%

Udostępnij

Na koniec III kw. 2023 r. zasoby mieszkaniowe PRS w Polsce wynosiły około 15 tys. mieszkań na wynajem, a ponad 10 tys. pozostawało w budowie. Perspektywy są obiecujące, już styczeń przyniósł kilka ciekawych informacji.

Według danych z raportu CRIDO & Savills „PRS market in Poland. Trends and perspectives 2023/2024”, na koniec III kw. minionego roku, w ramach najmu instytucjonalnego w Polsce dostępnych było 15 tys. mieszkań na wynajem. Jest to 83% wzrost względem analogicznego okresu 2022 r. W budowie pozostawało trochę ponad 10 tys. lokali.

Styczeń br. przyniósł kilka inwestycji na rynku PRS, m.in. duża pożyczka dla jednego z funduszy na inwestycje w Polsce, informacje o finalizacji kolejnych projektów oraz ambitne plany rodzimego PFR Nieruchomości.

Zobacz także: W IV kw. deweloperzy sprzedali o 45% więcej mieszkań niż przed rokiem. Sprzedaż i przekazania wśród deweloperów notowanych na GPW

PRS w minionym roku

Minione kwartały 2023 r. przyniosły na rynku PRS 83% wzrost liczby mieszkań na wynajem, z ponad 8 tys. na koniec III kw. 2022 r. do niespełna 15 tys. na koniec września 2023 r. Jednocześnie odnotowano 23% spadek planowych inwestycji, na koniec III kw. 2022 r. w planach była budowa 35 tys. mieszkań, z końcem września 2023 r. w planach pozostawało nieco ponad 27 tys. lokali.

zasoby PRS w Polsce

Źródło: Raport CRIDO & Savills „PRS market in Poland. Trends and perspectives 2023/2024”

Wśród spółek, które mają największy udział w rynku, niewiele się zmieniło. Liderem pozostaje Resi4Rent (28%), drugą co do wielkości platformą jest Vantge Rent, następnie z niewielką różnicą Fundusz Mieszkań na Wynajem.

udział spółek w rynku PRS

Źródło: Raport CRIDO & Savills „PRS market in Poland. Trends and perspectives 2023/2024”

Dynamicznie rozwinęła się platforma LifeSpot, w której w ciągu roku przybyło trzy razy więcej mieszkań niż rok temu.

Najwięcej mieszkań zarówno istniejących, jak i tych planowanych jest w Warszawie.

PRS miasta

Źródło: Raport CRIDO & Savills „PRS market in Poland. Trends and perspectives 2023/2024”

Co nowego na rynku najmu instytucjonalnego

Z nowości, AFI Home, spółka zależna od funduszu AFI Propertiers dostała 50 mln euro pożyczki od Leumi UK. Finansowanie ma zostać przeznaczone na 5 lat inwestycji prowadzonych w Warszawie i Krakowie. Projekty obejmują 750 mieszkań na wynajem, których łączna powierzchnia wynosi blisko 26 tys. mkw.

„Polski sektor mieszkaniowy jest stosunkowo niewielki w porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami europejskimi, ale w ostatnich latach rozwija się w wyjątkowym tempie. Finansowanie z Leumi UK odegrało zasadniczą rolę w zabezpieczeniu tego, co uważamy za bezpieczny, długoterminowy portfel generujący dochód w tym kraju. Badamy też więcej możliwości inwestycyjnych” – komentuje Anna Dafna Volfovskaya, CFO w AFI Properties.

To nie wszystko. Holenderski fundusz inwestycyjny Van der Vorm sfinalizował transakcję nabycia 119 mieszkań w Warszawie. Inwestycja zostanie włączona do rynku najmu, w opinii funduszu polski rynek ma duży potencjał oraz liczną, młodą i dobrze wykształconą grupę docelową.

„Mamy obecnie wiodącą pozycję na rynku wynajmu mieszkań komercyjnych w Polsce. Kontynuujemy inwestycje i rozwój: wciąż widzimy wiele możliwości. Koncentrujemy się na strategicznych lokalizacjach: blisko stacji metra i dworców, niedaleko uniwersytetów i centrów miast. Chcąc jeszcze bardziej poszerzyć nasze portfolio, kontynuujemy poszukiwania i rozmowy z partnerami, którzy podzielają nasze ambicje - dodaje René Voortmeijer (CCO Grupy Van der Vorm).

Z kolei LivUp, platforma działająca na rynku najmu długoterminowego poinformowała, że w nadchodzących miesiącach sfinalizuje warszawską inwestycję, która wzbogaci sektor PRS o ponad 160 mieszkań. Miniony rok spółka zamknęła z portfelem liczącym 750 lokali w Warszawie i Krakowie.

„W 2024 roku oddamy do dyspozycji inwestycję przy ul. Targowej na warszawskiej Pradze. Będziemy także realizować projekt w Śródmieściu, który będzie unikatowy w naszym portfolio i dostarczy kolejnych 80 lokali w 2026 roku, a jego szczegółami pochwalimy się już wkrótce. Mimo spowolnienia, które obserwowaliśmy na rynku PRS, spowodowanego niższą podażą projektów w budowie, długim czasem oczekiwania na wydanie pozwolenia na budowę oraz wysokimi stopami procentowymi, zabezpieczamy kolejne inwestycje w ramach naszej platformy i będziemy stopniowo wprowadzać je na rynek zgodnie z założonym planem” – zapowiada Roee Shamir, CEO w LivUp.

Ponadto nasza rodzima spółka PFR Nieruchomości poinformowała, że w nadchodzących miesiącach zamierza oddać do użytkowania blisko 1,3 tys. mieszkań na wynajem jednocześnie poszerzając swoją ofertę na kolejne miasta. Uwzględniając zakończone projekty, te w trakcie budowy oraz wynikające z posiadanego banku ziemi, potencjał PFR Nieruchomości wynosi 17 tys. mieszkań.

„Wierzymy w potencjał branży PRS w Polsce i jej wpływ na poprawę sytuacji mieszkaniowej Polaków. Jako pionier tego sektora widzimy także naszą rolę w profesjonalizacji rynku najmu i zamierzamy kontynuować działania w tym obszarze” – komentuje Anna Błaszczyk, członek zarządu PFR Nieruchomości.

Zobacz także: Stawki najmu mieszkań zaczęły spadać. Spada też rentowność inwestycji w mieszkanie na wynajem

Udostępnij