Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 lut 2024, 14:02

Polska na drugim miejscu w Europie pod względem wzrostu cen mieszkań w 2023 roku

Według danych Eurostatu ceny domów w III kw. najmocniej wzrosły w Chorwacji, a zaszczytne drugie miejsce zajmuje Polska. Wzrost jest na tyle duży, że piszą o nas zagraniczne media.

Eurostat podał w styczniu dane o zmianach cen domów i mieszkań w Europie. W czołówce wzrostów jest Chorwacja, Polska i Bułgaria. Na drugim biegunie znajdziemy Luksemburg, Niemcy i Finlandię. Co najsmutniejsze, według Politico mieszkańcy stolicy Polski, są czwartą stolicą w Unii Europejskiej, w której najtrudniej kupić dom/mieszkanie, przed nami są jedynie Paryż, Praga i Bratysława. Zgodnie z wyliczeniami Politico, przeciętny warszawiak na zakup mieszkania o powierzchni 75 mkw. musi odkładać niespełna 20 lat, mieszkaniec Paryża nieco dłużej, bo 23 lata.

Zobacz także: W 2023 r. w USA sprzedano najmniej domów od 30 lat. Nabywcy są wykluczeni z powodu braku ofert

Ceny domów i mieszkań

W styczniu Eurostat podał dane o zmianach cen mieszkań i domów w krajach Europy. Na podstawie tych danych można wnioskować, że mniej więcej w połowie z 20 analizowanych państw (bez Turcji) ceny mieszkań w ciągu ostatniego roku od III kw. 2023 r. wzrosły. W czołówce, na drugim miejscu zaraz za Chorwacją jest Polska. W kraju nad Wisłą ceny domów w ciągu (licząc do III kw. 2022 r.) wzrosły średnio o 9,3%. Przed nami jest tylko Chorwacja, w której ceny wzrosły o 10,9% r/r. Zaraz za nami plasuje się Bułgaria, gdzie średnioroczny wzrost uplasował się na poziomie 9,2%.
 

eurostat dane o cenach mieszkań i domów


Na drugim końcu mamy kraje, w których w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny spadły. Najmocniej ceny domów obniżyły się w Luksemburgu (-13,6%), jednak najgłośniej w EU jest o naszym zachodnim sąsiedzie, gdzie ceny domów i mieszkań w III kw. 2023 r. wyniosły średnio -10,2% r/r. Trzecie miejsce i zmianę o -7% odnotowano w Finlandii.

Najmniejsze ruchy zauważono na rynku mieszkaniowym Danii, Norwegii i Cypru.

Łącznie w 20 krajach EU średnie ceny w III kw. 2023 r. były o 2,2% niższe niż w III kw. 2022 r.

Zobacz także: Pękła bańka spekulacyjna na rynku nieruchomości w Niemczech. Tamtejszy sektor budowlany w największym kryzysie od początku lat 90-tych

Trochę smaczków ze świata

Kilka nieruchomościowych wiadomości ze świata.

Hiszpania, duży wzrost cen domów i mieszkań, średnio o 8,1%. Biorąc pod uwagę, jak dużą grupą popytową są Polacy, można stwierdzić, że inwestycje zyskały na wartości.
 


Średnia cena mkw. w Hiszpanii w 2023 r. wynosiła 2 809 Euro, gdzie jeszcze w 2022 r. było to 2 641 Euro, (Źródło: Statista Research Department).

USA, duży spadek sprzedaży domów i mieszkań. Według danych NAR (National Association of Realtors), tak słabej sprzedaży domów na rynku pierwotnego nie było od 30 lat, a w ciągu roku obniżyła się o prawie 19%. Z kolei dane MSCI Real Assets wskazują na najgorszą sprzedaż nieruchomości mieszkaniowych od 10 lat.
 


Co ciekawe tym spadkom nie towarzyszą obniżki cen, w grudniu wzrosły o 4,4% r/r.
 


Niemcy, bańka w końcu pękła. Od 22 roku obserwowaliśmy pompowanie cen domów i mieszkań w Niemczech. Podobnie, jak w Polsce dużą rolę odegrały prawie zerowe stopy procentowe. Teraz ceny mieszkań i domów lecą, rosną ceny materiałów i robocizny, a kolejne firmy budowlane bankructwa i redukcję zatrudnienia.
 

Na koniec nieco humorystycznie, czy wiecie że w Chinach aż 70% milenialsów ma własne mieszkanie? W Polsce możemy pomarzyć.

Zobacz także: Cen mieszkań w 2024 będą rosły wolniej, a nawet mogą się zatrzymać. Oto trzy powody przemawiające za takim scenariuszem

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.