Program NaStart czyli kredyt 0% budzi coraz więcej kontrowersji
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
15 maj 2024, 12:09

Program NaStart czyli kredyt 0% budzi coraz więcej kontrowersji. Nawet zagraniczne media finansowe oceniają go negatywnie

Pomysł kredytu #NaStart od początku budzi niemałe kontrowersje, teraz pojawia się coraz więcej głosów o wprowadzeniu limitów cenowych. Młodzi Polacy są przeciwni, a ich protesty na tyle głośne, że piszą o nas zagraniczne media.

Czy program dopłat kredyt #NaStart pojawi się od wakacji? Jak będzie wyglądał? Przyszłość projektu jest niepewna, a rząd z uwagi na protesty Polaków wydaje się zmuszony do ponownego przemyślenia pomysłu. Biorąc pod uwagę, jak prezentują się ceny transakcyjne mieszkań w Polsce po I kw. (dane NBP). Nie można się dziwić, że społeczeństwo boi się tego, jak dopłaty do kredytów wpłyną na rynek nieruchomości w Polsce. O cenach mieszkań już pisaliśmy, ale przypomnijmy, że w Warszawie czy Krakowie roczny wzrost wyniósł ponad 20%.

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Co dalej z kredytem #NaStart

Od kilku miesięcy jest coraz głośniej o nowym programie dopłat do kredytów #NaStart, który ma zastąpić Bezpieczny Kredyt 2%. Zamiennik różni się od swojego poprzednika w wielu kwestiach i obarczony jest licznymi ograniczeniami. Biorąc jednak pod uwagę ostatnie wzrosty cen mieszkań, które w dużej mierze zostały wywołane właśnie przedwcześnie skończonym programem BK2%, reakcje na nowy kredyt są raczej negatywne.

Krytyka wokół programu rośnie równolegle z lękiem społecznym przed kolejnym podwyżkami cen mieszkań, które już wykluczają wiele osób z rynku transakcyjnego. Sytuacje jest na tyle poważna, że wielu młodych Polaków zdecydowało się na protesty przeciwko wprowadzeniu preferencyjnego kredytu.
 

protest

Źródło: Bloomberg

Widać, że reakcja społeczeństwa wywiera pewną presję na rząd, w odpowiedzi pojawiają się pomysły wprowadzenia limitu ceny metra kwadratowego mieszkania. Ustępujący minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman powiedział niedawno, że resort rozważa wprowadzenia powyższego limitu i na tę chwilę wprowadzono wprowadzono wszystkie możliwe bezpieczniki, aby ograniczyć wpływ programu na ceny mieszkań.

„Bardzo poważnie w resorcie jest rozważany (...) bezpiecznik, (...) aby wprowadzić limit ceny metra kwadratowego. (…) My w tej chwili wprowadziliśmy wszystkie możliwe bezpieczniki do tego programu, aby uniknąć właśnie wzrostu cen.” – powiedział szef resortu na antenie radiowej Trójki. I dodał: ych bezpieczników wprowadziliśmy mnóstwo, właśnie po to, aby uniknąć takich problemów, które były wcześniej.”

Warto pamiętać, że Krzysztof Hetman startuje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zastąpi go Krzysztof Paszyk. Zmiana również może wpłynąć na dalsze losy kredytu #NaStart.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami, program skierowany jest do osób z naciskiem na rodziny, których miesięczne dochody mieszczą się w określonych limitach. Szczegółowo opisywaliśmy to na serwisie.

Zobacz także: Projekt ustawy wsparcia "kredyt na start" już w Sejmie. Oto co zakłada program, który zastąpi bezpieczny kredyt 2%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.