Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

Rośnie liczba rozpoczętych budów i wydanych pozwoleń na budowę. GUS podał dane o budownictwie mieszkaniowym w Polsce za 1 kwartał 2024

Udostępnij

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał dane o budownictwie mieszkaniowym w I kw. 2024 r. Odnotowano spadek liczby i powierzchni mieszkań oddanych do użytkowania. W górę poszła liczba rozpoczętych budów.

Jak podał GUS w najnowszym raporcie o Budownictwie mieszkaniowym w I kw. 2024 r., dynamika liczby mieszkań oddanych do użytkowania spadła. Podobnie jest w przeciętną powierzchnią użytkową nowo oddanego lokalu. Jednak są pozytywy, wzrosła liczba rozpoczętych budów oraz wydanych pozwoleń na budowę.

Zobacz także: Wzrost cen mieszkań hamuje, z kolei spadek transakcji sprzedanych lokali wskazuje na zmianę trendu w kolejnych kwartałach

Pierwszy kwartał w budownictwie mieszkaniowym

Według danych GUS w pierwszym okresie roku oddano do użytkowania ponad 48 tys. mieszkań, co jest spadkiem o 12,3% (6,8 tys.) względem I kw. 2023 r. Spadła również powierzchnia nowo oddanych lokali, o prawie 882 tys. mkw. (16,7%).

mieszkania oddane

Źródło: GUS

W pierwszych trzech miesiącach roku średnia powierzchnia oddawanego lokalu wyniosła 90,9 mkw., co jest niewielkim spadkiem względem analogicznego okresu w 2023 r.

„W pierwszym kwartale 2024 r. deweloperzy wybudowali 60,3% wszystkich nowo oddanych mieszkań, a inwestorzy indywidualni – 37,5%. W porównaniu z analogicznym okresem 2023 r. udział mieszkań przeznaczonych na sprzedaż lub wynajem wzrósł o 5,0 p. proc., a wybudowanych przez inwestorów indywidualnych spadł o 5,2 p. proc.” – czytamy w analizie GUS.

Pierwszy kwartał br. przyniósł budowę ponad 60 tys. mieszkań, czyli o 21,5 tys. więcej niż rok temu. Warto zauważyć, że przeciętny czas trwania budowy w I kw. wyniósł nieco ponad 33 miesiące.

„Mieszkania realizowane z przeznaczeniem na sprzedaż lub wy-najem stanowiły 69,9% ogółu, zaś mieszkania w budownictwie indywidualnym – 28,3%. Pozo-stałe zanotowano w formie budownictwa: spółdzielczej, komunalnej, społecznej czynszowej i zakładowej.” – napisano w raporcie.

W analizowanym okresie wydano 70 tys. pozwoleń oraz zgłoszeń z projektem, w I kw. 2023 r. było ich 17,9 tys. mniej. „W nowych budynkach mieszkalnych planowana jest budowa 98,6% mieszkań (tj. 69,0 tys.), z tego na budynki wielorodzinne (3,9% ogółu) przypadać będzie 60,4% lokali mieszkalnych. Przewidywana średnia powierzchnia mieszkań w budynkach jednorodzinnych wynosi 121,3 m2, zaś w wielorodzinnych 52,1 m2.” – podaje GUS. I dodaje: „Biorąc pod uwagę strukturę liczby mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia z projektem budowlanym, według form budownictwa, największe udziały odnotowano dla budownictwa na sprzedaż lub wynajem (73,0%) oraz indywidualnego (25,0%).”

wydane pozwolenia

Źródło: GUS

Zobacz także: Ceny mieszkań w Polsce mocno wzrosły. NBP podało najnowsze dane transakcyjne za 1 kwartał 2024 roku

Udostępnij