Rekordowa liczba mieszkań na sprzedaż w serwisach internetowych. Od zakończenia programu "bezpieczny kredyt" oferta wzrosła o 40%
Oferta mieszkań na popularnych serwisach ogłoszeniowych osiągnęła nowy rekord. Od zakończenia programu "bezpieczny kredyt" w styczniu 2024 roku oferta wzrosła o 40%. Sprzedajemy mieszkania jak szaleni.
Od początku roku obserwujemy rosnącą ofertę mieszkań, zarówno w deweloperskich punktach sprzedaży, jak i również na popularnych serwisach ogłoszeniowych. Jednym z powodów jest spadek akcji kredytowej oraz wysokie ceny metra kwadratowego. Np. zgodne z danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK) w sierpniu wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe spadła o ponad 25% r/r. Warto jednak mieć na uwadze, że wspomniane ogłoszenia, to nie tylko nowe oferty, to również odświeżane ogłoszenia, które wiszą od kilku miesięcy.
Zobacz także: Rynek nieruchomości zwalnia. Dane BIK potwierdzają ochłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych
Rekordowa oferta mieszkań
Sprawdziliśmy, jak wygląda oferta mieszkań z drugiej ręki na popularnych w Polsce serwisach ogłoszeniowych, jak Olx i Otodom. Dane WKP Investments (serwisu gromadzącego takie dane), wskazują na nowy rekord liczby mieszkań wystawionych na sprzedaż. Suma aktywnych ogłoszeń na Olx i Otodom wynosi obecnie 213 tys. lokali. W porównaniu do szczytu z lipca 2022 r., liczba ta wzrosła o około 15 tys.
Źródło: olxdata.azurewebsites.net
Od momentu powstania notowania, jedną z najmniejszych ofert obserwowaliśmy na początku 2024 r., kiedy to, przedwcześnie zakończony program Bezpieczny Kredyt 2% wymiótł większość mieszkań z rynku. Od tego momentu liczba ogłoszeń wzrosła o ponad 50 tys. lokali.
Jeśli spojrzymy na dane z największych 6 miast (Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Łódź), to odpowiadają one za ponad 85 tys. mieszkań z oferty.
Źródło: olxdata.azurewebsites.net
Warto mieć na uwadze, że choć oferta jest gigantyczna i robi wrażenie, to jednak wiele z tych ogłoszeń, to takie, które wiszą od pewnego czasu, wracające do oferty lub odświeżane. Szczególnie że ta górka rośnie od dłuższego czasu i względem czerwca, kiedy ostatni raz opisywaliśmy temat, nie zmieniła się diametralnie. Mamy jednak pewność, że wiele osób chce skorzystać z wysokich cen mieszkań, które pomimo wyhamowania wzrostów, wciąż mają dynamikę rosnącą.
Zachęcamy do zapoznania się ze zmianą cen mieszkań na rynku transakcyjnym w I półroczu 2024 r. W Warszawie średnio za mkw. używanego mieszkania płacono w II kw. 15 tys. zł (+14,5% r/r), Kraków +30%, Wrocław ponad 21% w górę.
Należy pamiętać, że rosnąca oferta oznacza mniejszą sprzedaż. Dostrzegają to również deweloperzy, np. Atal obniżył cel sprzedażowy na br. Możemy również przyjąć, że rynek przeszedł w stan oczekiwana, na konkrety dotyczące programu kredyt 0%. Chwilowo politycy, eksperci i decydenci przerzucają się argumentami, co nie zwiększa zaufania wśród konsumentów, społeczeństwa, wręcz zaczyna to wyglądać absurdalnie.