Nawiązujemy współpracę z kolejnym ekspertem i uruchamiamy dział o obligacjach | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
02 mar 2016, 12:55

Nawiązujemy współpracę z kolejnym ekspertem i uruchamiamy dział o obligacjach

Wykonujemy kolejny krok w kierunku rozszerzania tematyki artykułów i analiz, jakie pojawiają się na łamach Strefy Inwestorów. Dotychczas kładliśmy nacisk przede wszystkim na giełdę i rynek akcji, ale chcemy aby to się powoli zmieniało. Naturalnym kierunkiem rozwoju są obligacje, które w dużej mierze są połączone z rynkiem akcji. Oczywiście, akcje wciąż pozostaną w centrum naszego zainteresowania, ale skoro jesteśmy w Strefie Inwestorów, to chcemy także pokazać, jak do swojego portfela dołączyć obligacje. Właśnie dlatego nawiązaliśmy współpracę z ekspertem od tego rynku i uruchomimy dział w całości poświęcony tym instrumentom.

Dlaczego obligacje

Decyzja o uruchomieniu właśnie takiego działu wynika z trzech powodów. Po pierwsze, inwestorzy potrzebują w miarę bezpiecznych inwestycji, przynoszących wyższe zyski niż lokaty terminowe. Wszyscy dobrze wiemy, że warto dywersyfikować portfel inwestycyjny. Oczywiście każdy w zależności od stosunku do ryzyka. Do takiej dywersyfikacji instrumenty dłużne, jakimi są obligacje doskonale się nadają.

Po drugie, same spółki również będą musiały coraz częściej sięgać po tego rodzaju instrumenty do finansowania działalności, chociażby przez fakt nowego podatku od aktywów bankowych, który ogranicza dostęp do kredytów.

Po trzecie, przy wszelkich korzyściach i ryzykach, wynikających z obligacji, polska gospodarka aby się dalej rozwijać potrzebuje tego rodzaju instrumentów.

Diagram 1: Obligacje wyemintowane przez instytucje finansowe i niefinansowe w relacji do PKB, w podziale na kraje.
Diagram 1: Obligacje wyemitowane przez instytucje finansowe i niefinansowe w relacji do PKB, w podziale na kraje.
Źródło: Raport roczny GPW za 2015 rok.

Potwierdzeniem, że to jest dobry kierunek są dane płynące z GPW. W swoim raporcie rocznym za 2015 rok Giełda Papierów Wartościowych przewiduje, że przed stworzonym przez nich rynkiem obligacji Catalyst rysują się pozytywne perspektywy. Jak wynika z danych (Diagram 1), jesteśmy w ogonie Europy pod względem wartości wyemitowanych obligacji komercyjnych i mamy dużo do nadrobienia.

Współpraca z ekspertem rynku obligacji - Kamilem Gemrą

Obligacje dość zasadniczo różnią się od akcji i należy podchodzić do inwestowania w nie w zupełnie inny sposób niż w akcje. Z tego też powodu w ramach nowego cyklu nawiązujemy współpracę z nowym redaktorem, którym jest Kamil Gemra.

Kamil jest autorem kilkudziesięciu artykułów o tematyce obligacyjnej, jest doktorem nauk ekonomicznych właśnie z zakresu obligacji, i z racji wykonywanej pracy jest też doświadczonym ekspertem rynku kapitałowego. Od początku powstania rynku obligacji Catalyst jest z nim aktywnie związany, zarówno jako inwestor jak i czujny obserwator. Od stycznia 2015 roku jest partnerem w agencji relacji inwestorskich InnerValue, co jeszcze lepiej pozwala mu obserwować i rozumieć zarówno potrzeby inwestorów, jak i spółek.  

Pierwszy materiał w nowym dziale ukaże się już jutro. Informacja zwrotna i opinie na temat tego, co was interesuje i w którym kierunku powinniśmy podążać, jak zawsze są mile widziane. Mamy nadzieję, że dzięki współpracy z Kamilem i nowym materiałom, każdy z inwestorów znajdzie w publikowanych przez nas artykułach i analizach praktyczną wiedzę o inwestowaniu na rynku obligacji.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.