Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw inwestorom indywidualnym i oferuje 10 letnie obligacje na 4,5% | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
19 maj 2016, 10:18

Bank Pocztowy wychodzi naprzeciw inwestorom indywidualnym i oferuje 10 letnie obligacje na 4,5%

Bank Pocztowy, którego akcjonariuszami są Poczta Polska i PKO Bank Polski, rozpoczyna emisję 10-letnich obligacji, skierowanych do inwestorów indywidualnych. Zapisy w ramach pierwszej emisji będą trwały od 23 maja do 3 czerwca 2016 r., a spółka planuje pozyskać 50 mln zł. Inwestorom oferuje oprocentowanie 4,5% w pierwszym okresie odsetkowym, a potem WIBOR 6M + 2,8% marży+ a odsetki będą wypłacane półrocznie.

Cały Program Publicznych Emisji Obligacji Banku Pocztowego, który 16 maja zatwierdziła Komisja Nadzoru Finansowego, ma wartość do 1 miliarda złotych. W ramach obecnej emisji, inwestorzy mają możliwość składania zapisów na obligacje w siedzibie Domu Maklerskiego Ipopema Securietes oraz oddziałach firmy Expander.

Dlaczego oferta obligacji Banku Pocztowego jest niezwykła?

Do tej pory Bank Pocztowy emitował obligacje skierowane głównie do inwestorów instytucjonalnych. W sumie udało mu się uplasować emisje za ponad 800 mln zł. Teraz, w ramach dywersyfikacji źródeł finansowania, chce wyjść naprzeciw inwestorom detalicznym i zacząć budować własne grono obligatariuszy indywidualnych.

Kto pierwszy ten lepszy, czyli warunki pierwszej serii emitowanych obligacji 

Pierwsza emisja obligacji opiewa na 50 mln zł i jest skierowana do inwestorów indywidualnych. Minimalny zapis to 5 tys. zł. Bank Pocztowy proponuje jednak nową formułę zapisów, która ma zapewnić grupie inwestorów, którzy najszybciej zapiszą się na obligacje, gwarantowany zapis bez redukcji do kwoty 30 tys. zł.

Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, którzy narzekają na zbyt wysokie redukcje zapisów. Chcemy szczególnie skupić się na mniejszych inwestorach, stąd proponujemy taki sposób zapisów. Jesteśmy polskim bankiem, o stabilnej sytuacji finansowej, będącym częścią państwowej Grupy Poczty Polskiej. Dzięki temu nasze obligacje są atrakcyjną i szeroko dostępną możliwościową inwestycyjną

powiedział Szymon Midera, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

W praktyce działa to tak, że z całej emisji 50 mln zł wyodrębniono pulę 30 mln zł, do wyczerpania której wszyscy, którzy zdecydują się najszybciej zapisać na obligacje nie będą podlegać redukcji, do kwoty 30 tys zł. Jak łatwo obliczyć, pierwsze 1000 osób, które zapisze się na co najmniej 30 tys. zł może być pewne, że otrzyma obligacje o tej wartości. Redukcja będzie obowiązywać powyżej tej kwoty zapisu, czyli w pozostałych 20 mln zł z całej puli.

Parametry obligacji Banku Pocztowego

Obligacje są 10-letnie, z wypłatą odsetek co pół roku. Są to papiery niezabezpieczone, a oprocentowanie wynosi WIBOR 6 miesięczny + marża 2,8%. W pierwszym okresie odsetkowym daje to atrakcyjne w stosunku do lokaty bankowej 4,5% rocznie. Jeżeli WIBOR 6M utrzyma się na podobnym poziomie co teraz, to w kolejnym okresie odsetkowym ponownie będzie to 4,5%. Co istotne, Bank Pocztowy chce, aby ostatecznie obligacje trafiły na rynek GPW Catalyst i były tam notowane. Ich debiut przewiduje na lipiec 2016 roku.

Dla kogo jest oferta obligacji Banku Pocztowego?

W naszej ocenie oferta jest skierowana do inwestorów indywidualnych, którzy poszukują bezpiecznych sposobów inwestowania, a jednocześnie oczekują wyższych stóp zwrotu, niż w przypadku tradycyjnych lokat bankowych.

Atrakcyjność oferty podnosi też to, że akcjonariuszami Banku Pocztowego są Bank PKO BP i Poczta Polska, a więc de facto Skarb Państwa. Dodatkowo, dzięki temu, że obligacje będą notowane na Catalyst, w przyszłości będzie istniała możliwość wcześniejszego wyjścia z inwestycji i nie czekania do wykupu za 10 lat.

Co każdy inwestor powinien wiedzieć o Banku Pocztowym?

Bank Pocztowy ma ponad 25 letnią historię.  W 2015 roku spółka planowała zadebiutować na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, ale ze względu na niepewność polityczną, wokół sektora bankowego od tych planów odstąpiła.

Aktualnie, Bank Pocztowy posiada prawie 1,5 mln klientów detalicznych, co lokuje go na 11 miejscu w Polsce. Jak powiedział Prezes spółki: „Chcemy prowadzić najprostszy biznes bankowy świata. Jedno konto, jeden kredyt gotówkowy, proste produkty inwestycyjne.”

Atutem banku jest silne umocowanie w mniejszych miejscowościach, co umożliwia strategiczna współpraca z Pocztą Polską, która zapewnia szeroką dystrybucję produktów i usług banku.

Ilustracja 1: Sieć dystrybucji Banku Pocztowego
Ilustracja 1: Sieć dystrybucji Banku Pocztowego

Wyniki finansowe Banku Pocztowego

Bank Pocztowy pod względem przychodów i zysków nie jest dużym bankiem, ale dzięki temu ma perspektywy na rozwój i przede wszystkim wykazuje rentowność wyższą niż cały sektor. 

Kluczowe dane finansowe
[w tys. zł]

2015

2014

2013

Przychody netto z działalności operacyjnej

327.528

332.340

294.320

Wynik finansowy netto

33.931

43.639

36.027

Aktywa razem

7.213.030

7.719.027

7.382.745

Tabela 1. Wybrane dane finansowe Banku Pocztowego. Źródło: emitent.

Pomimo ciężkiego dla sektora roku 2015, bank wygenerował ponad 33 mln zł zysku netto, obniżonego przez zdarzenia nadzwyczajne, jak wpłaty na BFG, ale przy porównywalnych przychodach, jak w 2014 roku. Bank cały czas planuje poprawiać rentowność i rozwijać się tam, gdzie sieci dużych banków nie docierają W najbliższym czasie spółka planuje uruchomić wersję internetową banku pod nazwą EnveloBank.

Kluczowe parametry oferty obligacji Banku Pocztowego i przydatne odnośniki

Okres subskrypcji

23 maja 2016 r. - 3 czerwca 2016 r.

Przydział obligacji

6 czerwca 2016 r.

Przewidywany termin debiutu obligacji na rynku Catalyst

lipiec 2016 r.

Wartość nominalna obligacji

100 zł

Oprocentowanie roczne

WIBOR 6M + 2,8%

Wypłata odsetek

półrocznie

Termin wykupu obligacji

10 lat

Tabela 2. Kluczowe parametry oferty obligacji Banku Pocztowego


Artykuł opublikowany w otwartej części Strefy Inwestorów (materiał sponsorowany), przygotowany we współpracy ze spółką Bank Pocztowy.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.