Planowana emisja akcji GetBack: jak wpłynie na obligacje spółki - opinie | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
13 mar 2018, 07:02

Planowana emisja akcji GetBack: jak wpłynie na obligacje spółki - opinie

Informacja o planowanej przez GetBack emisji 70 000 tys akcji w celu pozyskania z rynku 1 mld zł na dalszy rozwój biznesu zelektryzowała cały rynek giełdowy. Nasz ostatni tekst o inwestorskich grzechach odbił się też szerokim echem. Zanim jednak oddamy głos spółce, zebraliśmy komentarze i opinie na ten temat od przedstawicieli rynku kapitałowego. Co to oznacza dla akcjonariuszy i całej rzeszy obligatariuszy spółki?

GetBack, czyli akcje, obligacje i jednostki funduszy sekuratyzacyjnych

GetBack to spółka, która istnieje dzięki inwestorom. Oprócz samego faktu, że jej akcje są notowane na giełdzie jej obecność na rynku jest dużo szersza. Właścicielami jej obligacji jest szerokie grono inwestorów. Spółka zarządza też funduszami sekuratyzacyjnymi, które też posiadają własnych inwestorów. Planowana przez GetBack emisja akcji powinna więc być rozpatrywana szeroko, nie tylko przez pryzmat kursu akcji. Jak wpłynie na kurs akcji spółki na giełdzie, czy będzie miała jakieś znaczenie dla obligatariuszy firmy i na inwestujących w serwisowane przez nią fundusze sekuratyzacyjne? Oto opinie ludzi rynku.
 

Perspektywy rynku wierzytelnościowego na najbliższe kwartały są dobre - mówi Sebastian Buczek z Quercus TFI
Perspektywy rynku wierzytelnościowego na najbliższe kwartały są dobre - mówi Sebastian Buczek z Quercus TFI

- Spółka jest po etapie żywiołowego rozwoju. Obecnie powinna skoncentrować się na wzmocnieniu kapitałów własnych i zdecydowanym obniżeniu kosztów finansowania. W dłuższym okresie zakładam, że może być celem przejęcia. Zakładam, że znajdą się podmioty, być może nawet polskie, które mogą być zainteresowane taką operacją. Wszystko jest kwestią ceny. Perspektywy rynku wierzytelnościowego na najbliższe kwartały są dobre. Płace dynamicznie rosną, bezrobocie jest rekordowo niskie, stopy procentowe raczej będą podnoszone później niż wcześniej. Czynnikiem ryzyka pozostają ewentualne zmiany regulacyjne. - mówi Sebastian Buczek z Quercus TFI.

Zobacz także: Emisja akcji GetBack. Jak będzie wyglądała oferta akcji w SPO

Krótkoterminowo kurs akcji GetBack zareagował bardzo negatywnie na planowaną emisję akcji. Rafał Irzyński upatruje przyczyn w tym, że fundusze inwestycyjne widzą okazję do objęcia emisji po niskiej cenie.

- Pomysł zarządu GetBacka na przeprowadzenie tak dużej emisji akcji bez prawa poboru na pewno był dla rynku, w tym przede wszystkim drobnych akcjonariuszy, zaskakujący. Na tle słabej koniunktury na polskim rynku akcyjnym, nie może dziwić duży spadek wyceny spółki. Inwestorzy instytucjonalni zwietrzyli okazję do taniego zakupu dużej ilości akcji, dynamicznie rozwijającej się firmy. A taką właśnie jest GetBack, patrząc jak w około 6 lat od powstania aspiruje już do miana największej firmy w branży. Co ciekawe, biorąc pod uwagę niektóre parametry, już przegonił odwiecznego rywala Kruka. Nie może więc dziwić duże zainteresowanie spółką ze strony inwestorów instytucjonalnych. Informacja o zainteresowaniu inwestorów z Izraela jest ciekawa, ale to na razie rozpoczęcie oficjalnych rozmów. Dajmy im czas. Obecna wycena akcji GetBack odłączyła się od jej fundamentów. Jest to „cena” za uplasowanie na rynku dużej emisji. Jednak patrząc w dłuższym horyzoncie, pozyskanie przez spółkę około 1 mld zł nowego kapitału własnego, powinno być korzystne dla jej dalszego, dynamicznego rozwoju - tłumaczy Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.
 

Pozyskanie przez spółkę około 1 mld zł nowego kapitału własnego, powinno być korzystne dla jej dalszego, dynamicznego rozwoju -
pozyskanie przez spółkę około 1 mld zł nowego kapitału własnego, powinno być korzystne dla jej dalszego, dynamicznego rozwoju - tłumaczy Rafał Irzyński

Jak wynika z opublikowanej przez GetBack w poniedziałek informacji, zainteresowanie ze strony inwestorów zagranicznych nową emisją akcji jest jak najbardziej realne. Spółka stwierdziła, że otrzymała pisemne oświadczenia ze strony inwestorów instytucjonalnych z Izraela i USA o chęci nabycia akcji. Mowa o Leumi Investment Services Inc., Cukierman & Co Investment House Ltd. oraz Shavit Capital Fund. Są to podmioty operujące na rynkach międzynarodowych, zainteresowane zwiększeniem swojej obecności na rynku polskim, w tym w sektorze usług finansowych.

Zobacz także: Inwestorzy z Izraela i USA oświadczają, że są zainteresowani nową emisją akcji Getback

O ile krótkoterminowo tak duże rozwodnienie w akcjonariacie jest niekorzystne dla akcjonariuszy, zwłaszcza tych, którzy obejmowali akcje w lipcowej emisji akcji, to z punktu widzenia obligatariuszy GetBack to dobra wiadomość.

Emisja akcji oznacza zmniejszenie wskaźników zadłużenia i dopływ świeżej gotówki do firmy, której nie trzeba będzie oddawać. Z punktu widzenia wierzycieli, w tym posiadaczy obligacji GetBack, to korzystne wiadomości, oczywiście dopiero po dokonaniu podwyższenia.

- Przy okazji planowanych emisji akcji pojawiły się też zapowiedzi zarządu dotyczące zamiaru ograniczenia zadłużenia o 500 mln zł, na czym spółka chciałaby zaoszczędzić aż 70 mln zł rocznie. Z prostej arytmetyki wynika, że 70 mln zł da się zaoszczędzić na długu wartym 0,5 mld zł, jeśli jest on oprocentowany na 14 proc. rocznie... Zamiarem GetBack jest więc wykupienie długu o najwyższym oprocentowaniu, co oczywiście także może się podobać, ale sama skala obecnego zadłużenia oprocentowanego na kilkanaście procent - nawet jeśli nie przykładać aptekarskiej miary do tych zapowiedzi, musi chodzić o dwucyfrowe kupony - z pewnością jest dla wielu zaskoczeniem. Zadaniem spółki jest nie tylko ograniczenie kosztów odsetkowych i zmniejszenie zadłużenia, ale także lepsze dopasowanie jego struktury do posiadanych aktywów. A to oznacza, że równolegle spółka powinna pozyskiwać dług nowy, tańszy i o dłuższym terminie zapadalności. Emisja akcji i zasilenie spółki nowym kapitałem będzie ważnym krokiem w osiągnięciu tego celu- mówi Emil Szweda z Obligacje.pl.

Zobacz także: Getback ogłasza przegląd opcji strategicznych i zapowiada emisję akcji kierowaną do inwestora strategicznego

Emisja akcji GetBack wydaje się być koniecznością, jeżeli spółka ma utrzymać tempo wzrostu. Tym bardziej, że na poniedziałkowej (12.03.2018) konferencji prasowej zarząd Kruka zadeklarował gotowość do konsolidacji rynku polskiego poprzez odkupywanie od innych firm windykacyjnych portfeli oraz nabywanie nowych. To oznacza, że 2018 rok dla rynku zarządzania wierzytelnościami w Polsce może być bardzo dobry. Pomimo rosnącej konkurencji, rynek będzie się bowiem dalej rozwijał, co potwierdzają słowa wypowiadane ze strony szefa Kruka.

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.