Emisja akcji GetBack. Jak będzie wyglądała oferta akcji w SPO | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
05 mar 2018, 15:13

Emisja akcji GetBack. Jak będzie wyglądała oferta akcji w SPO

GetBack niedawno ogłosił, że na wiosnę tego roku planowana jest emisja akcji. Spółka zamierza w ten sposób sfinansować nabywanie portfeli wierzytelności, ale też zmniejszyć zadłużenie i umocnić swoją pozycję na rynkach w Polsce i za granicą. Emisja zaledwie osiem miesięcy po IPO jest zaskakująca, ale sama forma również jest nietypowa. Oto co powinieneś o niej wiedzieć.

Oferta nowych akcji GetBack w dwóch krokach

Cała oferta została podzielona na dwa etapy. W pierwszym kroku, GetBack zamierza zaoferować akcje wąskiemu gronu inwestorów (do maksymalnie 149 podmiotów). W związku z tym nie będzie publikować prospektu emisyjnego. Liczba nowo wyemitowanych akcji w ramach tej oferty nie przekroczy 20 mln sztuk, czyli około 20% wszystkich dotychczasowych akcji spółki.

W drugim kroku spółka zaoferuje kolejny pakiet nowych akcji do 50 mln sztuk w ofercie z prospektem emisyjnym. Także ten etap będzie miał charakter prywatny. Oferta zostanie skierowana do wybranych obecnych i nowych strategicznych inwestorów.

DSC00600-001

Jak w emisji zostanie ustalona cena akcji GetBack?

Cena akcji nowej emisji zostanie ustalona przez zarząd. Przede wszystkim zostanie ona oparta o kurs notowań na GPW. Choć to nie będzie jedyne kryterium. Zarząd weźmie też pod uwagę rekomendacje instytucji finansowych zaangażowanych w ofertę oraz uwzględni potrzeby kapitałowe, tak by zmaksymalizować wpływ z emisji, ale jednocześnie nie odbiegając za bardzo od ceny rynkowej akcji.

Wykres 1. Notowania akcji GetBack od debiutu 2017-2018.

GBK wykres

Istotne jest to, że cena w pierwszej i drugiej transzy będzie taka sama. Dlatego warunkiem by w ogóle odbyła się emisja drugiej części papierów wartościowych do 50 mln akcji skierowanych do inwestorów strategicznych, zależy od powodzenia pierwszej transzy oferty.

Dlaczego GetBack emituje akcje

Zarząd spółki tłumaczy to specyfiką prowadzonego biznesu. Dlatego GetBack potrzebuje kapitału na dalszy rozwój. Spółka od IPO z lipca 2017 dokonała zakupu dużej ilości portfeli wierzytelności na własny rachunek w Polsce i poza jej granicami. Podwyższenie kapitału w drodze emisji akcji jest więc czynnikiem wsparcia planowanego, dalszego rozwoju.

GetBack wykorzysta wpływy z emisji akcji na refinansowanie części zadłużenia, oraz, na wspomniane wyżej, nabywanie portfeli wierzytelności i certyfikatów inwestycyjnych w funduszach sekurytyzacyjnych.

Celem podwyższenia kapitału jest więc, przede wszystkim umożliwienie spółce osiągnięcia celów strategicznych, zwiększenie stabilności finansowej i rozwój prowadzonej działalności. Oprócz tego, zarząd liczy na to, że udana oferta emisji akcji zwiększy zainteresowanie instytucji finansowych i zachęci je, by w przyszłości zapewniały finansowanie spółce na bardziej korzystnych warunkach.

- Głównym celem pozyskania kapitału jest dalsze umacnianie pozycji lidera w Polsce poprzez efektywne wykorzystanie nadarzających się korzystnych możliwości inwestycyjnych w portfele wierzytelności lepszej jakości, a także wzrost rentowności dzięki obniżeniu kosztów finansowaniu. Zaproponowane rozwiązanie stwarza idealną platformę do znacznego wsparcia modelu biznesowego Spółki przez istotne zwiększenie zaangażowania w naszym akcjonariacie długoterminowego inwestora lub inwestorów strategicznych - powiedział Konrad Kąkolewski, Prezes Zarządu GetBack S.A.

Zobacz także: GetBack ogłasza przegląd opcji strategicznych i zapowiada emisję akcji kierowaną do inwestora strategicznego

Kto będzie miał pierwszeństwo w nabyciu akcji GetBack nowej emisji?

Spółce zależy na szybkim pozyskaniu kapitału, by mogła realizować wcześniej opisane plany. Emisja akcji w drodze subskrypcji prywatnej jest najszybszym i najbardziej efektywnym sposobem pozyskania kapitału. Dlatego też dotychczasowi akcjonariusze będą pozbawieni prawa poboru.

Oznacza to, że w ofercie będą mogli wziąć udział wybrani inwestorzy. W obu transzach pierwszeństwo w objęciu akcji będą mieli aktualni akcjonariusze posiadający co najmniej 0,5% akcji spółki. Oferta będzie więc skierowana przede wszystkim do inwestorów instytucjonalnych.

Zobacz także: Strona spółki GetBack (wykres, akcjonariat, rekomendacje)

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.