Obligacje skarbowe będą przynosić wyższe zyski. Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie od kwietnia
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
25 mar 2022, 14:35

Obligacje skarbowe będą przynosić wyższe zyski. Ministerstwo Finansów podnosi oprocentowanie od kwietnia

Ministerstwo Finansów poinformowało, że od kwietnia podwyższa oprocentowanie obligacji oferowanych przez Skarb Państwa. Podwyżka wyniesie 0,50 pkt proc. i będzie drugą w tym roku.

W wyniku wybuchu pandemii w 2020 roku, Ministerstwo Finansów zdecydowało o obniżeniu oprocentowania obligacji skarbowych, aby dostosować politykę do ówczesnej sytuacji gospodarczej. Po blisko 2 latach powrócono do podwyższania oprocentowania. Pierwsza z nich miała miejsce pod koniec stycznia i obowiązuje od lutego 2022 roku. Wtedy też wyniosła ona 0,50%. Druga podwyżka będzie obowiązywać od kwietnia br. i również wyniesie 0,50%.

„ W kwietniu podnosimy oprocentowanie wszystkich obligacji oszczędnościowych o 0,50%. Oznacza to wzrost ich atrakcyjności dla oszczędzających. Warto pamiętać, że nasza oferta jest w pełni gwarantowana przez Skarb Państwa i jest najbezpieczniejszą formą gromadzenia kapitału” - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak będzie się prezentować oprocentowanie obligacji skarbowych od kwietnia?

  • obligacje 3-miesięczne: 1,50%
  • obligacje 2-letnie: 2,00%,
  • obligacje 3-letnie: 2,10%,
  • obligacje 4-letnie indeksowane inflacją: 2,30% + marża 1,00%,
  • obligacje 10-letnie indeksowane inflacją: 2,70% + marża 1,25%,
  • obligacje rodzinne 6-letnie indeksowane inflacją: 2,50% + marża 1,50%,
  • obligacje rodzinne 12-letnie indeksowane inflacją: 3,00% + marża 1,75%.
     

Wyższe oprocentowanie obligacji skarbowych

Dzisiaj Ministerstwo Finansów zdecydowało podwyższyć po raz drugi w tym roku oprocentowanie obligacji skarbowych. Jak wiadomo jest to jeden z bezpieczniejszych instrumentów, w którym Polacy lokują swoje oszczędności. Jak wynika z danych za luty br., łącznie zakupiono papiery dłużne za kwotę 5,3 mld zł. Największą popularnością cieszyły się tym razem obligacje 3-miesięczne, które oferują stałe oprocentowanie. Na drugim miejscu były 4-letnie indeksowane inflacją. 
 

obligacje luty

Źródło: Ministerstwo Finansów
 

Decyzja o podwyżce oprocentowania obligacji skarbowych ma na celu zwiększenie atrakcyjności oferowanych papierów. Co więcej, w marcu do oferty powróciły obligacje premiowe, tym razem na 12 miesięcy. Gwarantowane oprocentowanie wynosi 1,50%, a dodatkowo można wygrać premie pieniężne nawet do 100 tys. zł. Ich zakup jest możliwy tylko w tym miesiącu, w kwietniu już nie będzie ich w ofercie. Losowanie nagród zaplanowane jest na 16 lutego 2023 roku.

„Jeszcze tylko do końca marca można kupować obligacje premiowe POS, które gwarantują zysk na poziomie 1,50% w skali roku i dają szansę na wygranie dodatkowych premii pieniężnych w wysokości: 10 zł, 100 zł, 1.000 zł, 10.000 zł a nawet 100.000 zł. Im więcej kupionych obligacji tym większa szansa na wygranie. Oszczędzanie można rozpocząć już od kwoty 100 zł – tyle wynosi cena jednej obligacji i wygrać nawet tysiąckrotność jej wartości” - komentuje Sebastian Skuza, sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zobacz także: Ministerstwo Finansów ponownie oferuje obligacje premiowe. Tym razem do wygrania nawet 100 tys. zł

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost