Ceny obligacji spadają, rentowności rosną. Dług USA najtańszy od 14 lat, dług Polski najtańszy od 21 lat
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
21 paź 2022, 10:19

Ceny obligacji wciąż spadają, rentowności rosną. Dług USA jest najtańszy od 14 lat, dług Polski najtańszy od 21 lat

Bessa na rynku długu zdaje się nie mieć końca. Niektórzy eksperci ostrzegają nawet przed obligacyjnym krachem.

Wielu ekspertów już w połowie roku przepowiadało zmianę trendu na obligacjach, ale rynek sprawił im psikusa i to niemiłego. Rentowność amerykańskich 10-latek wciąż rośnie, jest już na poziomie najwyższym od czerwca 2008 roku. To oznacza, że dług USA tanieje i jest najtańszy od 14 lat.

Oczywiście, wraz z nim tanieje dług innych krajów. Cena jednostki Global X Emerging Markets Bond ETF poszła w dół w 12 miesięcy o -26%. Najstarsi inwestorzy nie pamiętają tak fatalnego okresu dla obligacji.

Notowania Global X Emerging Markets Bond ETF – 1 rok

notowania obligi em 1r

Źródło: TradingView

Obligacje tanieją z wielu powodów, a głównie ze strachu przed podwyżkami stóp

Analitycy wskazują, że rajd na rentowności amerykańskich obligacji wywołują złe nastroje. „Rynek dyskontuje dalsze podwyżki stóp przez Fed. Z tego też powodu wciąż umacnia się dolar. Krzywa rentowności wysyła alarmujące sygnały, świadczące o nadchodzących problemach dla amerykańskiej i światowej gospodarki” – mówi Jim Reid, analityk Deutsche Bank.

„Jeśli rentowność 3-miesięcznych obligacji przekroczy poziom rentowności 10-latek, to otrzymamy złowieszczy sygnał. Rosnące stopy psują nastroje, podobnie jak brak perspektyw na zatrzymanie cyklu podwyżek, nie mówiąc już o obniżkach” – podkreśla Louis Navellier, założyciel i główny analityk Navellier & Associates.

Rentowność 10-letnich obligacji USA – 20 lat

US10Y 20l

Źródło: TradingView

Indeks USD jest niemal najwyżej od 20 lat (choć poniżej poziomu z września). Wspierają go nie tylko podwyżki stóp, ale też plotki o nadchodzącej kolejnej interwencji Banku Japonii na jenie. Chodzi o to, że Japończycy wciąż upierają się przy ultra-luźnej polityce pieniężnej, co wywołuje masową wyprzedaż jena.

I to jeszcze może nie być koniec trendu wzrostowego na USD i spadkowego na obligacjach. Analitycy Bank of America ostrzegli w ostatnich dniach, że widzą nadchodzące oznaki paniki na amerykańskim rynku długu, co może doprowadzić do krachu. Boimy się nawet myśleć, co stanie się z obligacjami rynków wschodzących, jeśli na amerykańskich dojdzie do załamania…

Zobacz także: Nastał czas aktywnej selekcji spółek do portfela – przekonuje Bill Nygren

Polski dług najtańszy od 21 lat, fundusze obligacji pokazują wielkie straty

Oczywiście, w związku z tym co dzieje się na globalnym rynku długu, tanieją również polskie obligacje. Nasze aktywa zdecydowanie nie są „bezpieczną przystanią”. Od początku roku rentowność polskich 10-latek urosła aż o 135%, do 8,792%. Jest to poziom najwyższy od grudnia 2001 roku. Wtedy jeszcze nie byliśmy w Unii Europejskiej. Inwestorzy wyprzedają polski dług z wielu powodów, nie tylko makroekonomicznych, ale także z uwagi na naszą bliskość do frontu wojennego w Ukrainie.

Rentowność polskich 10-latek od maja 1999

10latki PL

Źródło: Trading Economics

Wyprzedaż polskich obligacji oczywiście bije w wyniki funduszy dłużnych, do których przeciętny Kowalski ochoczo wpłacał pieniądze w latach 2019-2021. W tym roku na palcach jednej ręki można policzyć fundusze inwestujące w polskie obligacje, które są nad kreską. Średni wynik dla grupy funduszy papierów dłużnych polskich długoterminowych uniwersalne za ostatnie 12 miesięcy wynosi – uwaga, uwaga – minus 14,4%, wedle portalu Analizy.pl. Tak, napiszmy to jeszcze raz: -14,4%!

Fundusze dłużne zawsze uchodziły za bezpieczne. Teraz inwestorzy na własnej skórze przekonują się, że nie ma czegoś takiego, jak bezpieczna inwestycja.

Notowania jednostki funduszu Superfund Obligacyjny na tle grupy papierów dłużnych polskich długoterminowych uniwersalne

fundusze dłużne 12m

Źródło: analizy.pl

Zobacz także: Inwestowanie w wartość ma przyszłość, bo spółki wzrostowe się nie podniosą – uważają analitycy GMO

Zapisz się na darmowy newsletter na temat obligacji, aby otrzymywać informacje o najnowszych artykułach

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.