Oprocentowanie obligacji skarbowych czekają zmiany
Zmiany w ofercie obligacji skarbowych. Ministerstwo Finansów obniżyło obligacje ROR, DOR i TOS. Od czerwca przewidziano natomiast wzrost marży w niektórych obligacjach o zmiennym oprocentowaniu.
Na stronie Ministerstwa Finansów zaszły zmiany, które zapowiadają zmiany oprocentowania obligacji skarbowych, między innymi rocznych, dwuletnich, czy trzyletnich. Przewidziano również wzrost marży po 1 roku dla obligacji z oprocentowaniem zmiennym. Nowa oferta pozostaje atrakcyjna i może stanojest atrakcyjna.
Mała aktualizacja tabeli z wczoraj. Przepraszam za błąd/przeoczenie. pic.twitter.com/4KupADYqP1
— Inwestomat.eu (@Inwestomat_eu) May 24, 2024
Zobacz także: Inflacja w Polsce trzeci miesiąc z rzędu pozostaje w celu - mówi prezes NBP, Adam Glapiński
Zmiany w oprocentowaniu obligacji skarbowych
Niektóre z obligacji skarbowych uległy niewielkiemu obniżeniu, co jednak ważniejsze, marże niektórych wzrosły. Wzrost marży stałej po roku prezentuje się następująco.
- 4-letnie (COI): wzrost z 1,25% do 1,50%
- 10-letnie (EDO): wzrost z 1,50% do 2,00%
- 6-letnie (ROS): wzrost z 1,75% do 2,00%
- 12-letnie (ROD): wzrost z 2,00% do 2,50%.
Jeśli chodzi o zmiany w oprocentowaniu, to te prezentują się następująco. Nastąpi lekkie obniżenie oprocentowania obligacji rocznych (ROR) z 6,05 % do 5,95%, dwuletnich (DOR) z 6,30% do 6,15%. Spadło również oprocentowanie 3-letnich papierów (TOS) z 6,40% do 6,20%.
Warto jednak mieć na uwadze, że w przypadku kuponów indeksowanych inflacją, jeśli ta spadnie do celu i będzie się utrzymywać, będą dawać trochę ponad 4%.
Póki co, do końca maja obligacje skarbowe będą oprocentowane, jak poniżej.
Oprocentowanie obligacji skarbowych obowiązujące do 31 maja 2024 r.
Źródło: obligacjeskarbowe.pl