Kolejni członkowie zarządu spółek Skarbu Państwa bez absolutorium. To może być początek kłopotów
Inwestowanie w obligacje 2024 - pomóż w rozwoju Strefy Inwestorów: Prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety na temat inwestowania... Kliknij tutaj, aby wypełnić ankietę
Obrazek użytkownika Gabriel Uryniuk
17 lip 2024, 07:37

Kolejni członkowie zarządu spółek Skarbu Państwa bez absolutoriów. To może być początek dalszych działań, mówią eksperci

W ciągu ostatnich tygodni pojawiło się wiele informacji na temat braku udzielenia absolutoriów za 2023 r. byłym zarządom państwowych spółek jak m.in. KGHM, Orlen czy Tauron. W najbliższym czasie grono może się jeszcze powiększyć. Dla byłych zarządzających może to być poważna przeszkoda w znalezieniu nowego zatrudnienia.

W poprzednim tygodniu dowiedzieliśmy się, że były prezes GPW Marek Dietl nie otrzymał absolutorium za 2023 r. Co więcej, w następnych dniach to samo może dotyczyć byłego zarządu największego ubezpieczyciela w kraju, czyli PZU. Wspomniane decyzje o braku absolutoriów mają być związane z audytami prowadzonymi w państwowych podmiotach, dotyczącymi znalezienia potencjalnych nieprawidłowości.

Zobacz także: RN PZU rekomenduje nieudzielenie absolutorium członkom zarządu z wykonania obowiązków w '23

Inicjacja możliwych działań

„Brak absolutorium to ze strony spółki pierwszy krok do dochodzenia roszczeń odszkodowawczych, żółta albo, jak chcą niektórzy, nawet czerwona kartka dla członka zarządu. Krótko mówiąc oznacza, że działalność została negatywnie oceniona, co powinno powodować dalsze kroki w postaci rozważania dochodzenia roszczenia odszkodowawczego na zasadzie, że skoro mamy wiedzę o niedochowaniu należytej staranności (i szkodzie spółki), to jako zarząd powinniśmy dochodzić naprawienia szkody, bo jego niedochodzenie byłoby działaniem nieprofesjonalnym. Oczywiście podjęcie dalszych działań powinno być poprzedzone analizą występowania wszystkich przesłanek odpowiedzialności odszkodowawczej z art. 483 k. s. h.” mówi Strefie Inwestorów Przemysław Szmidt, partner w kancelarii Filipiak Babicz Legal.


Widać więc, że tak naprawdę decyzja o braku skwitowania jest swego rodzaju furtką dla spółki, aby podjąć dalsze kroki. Trzeba jednak pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny, a więc i odpowiedzialność poszczególnych członków zarządów może być inna. Co najważniejsze, ewentualne roszczenia względem poprzednich zarządzających muszą być poprzedzone odpowiednią uchwałą akcjonariuszy spółki.

„Brak absolutorium może nastąpić z różnych przyczyn, niekoniecznie takich, które skutkują odpowiedzialnością odszkodowawczą, np. utrata zaufania. Jeżeli tak, to brak absolutorium stawia pod znakiem zapytania dalsze sprawowanie funkcji. Może za nim iść rezygnacja albo odwołanie z tej funkcji. Kolejnym krokiem po analizie, czy doszło do wyrządzenia spółce szkody, jest podjęcie uchwały w przedmiocie dochodzenia roszczeń o naprawienie szkody wyrządzonej przy sprawowaniu zarządu. Spółka, która wniosłaby pozew bez takiej uchwały, mogłaby zostać uznana za nieposiadającą legitymacji materialnej do dochodzenia roszczeń od członków zarządu, co skutkuje oddaleniem powództwa bez badania jego dalszych podstaw” dodaje Szmidt.

Najważniejsze są okoliczności

Brak absolutorium dla zarządzającego to także informacja brana pod uwagę przez Komisję Nadzoru Finansowego. Przypomnijmy, że nadzorca musi zaakceptować kandydatury do zarządów podmiotów jak banki, ubezpieczyciele, TFI czy domy maklerskie.

„Każdy przypadek oceniany jest indywidualnie. Kwestia otrzymania (lub braku otrzymania) przez kandydata absolutorium jest jedną z kwestii badanych przez KNF i jej wpływ na ocenę kandydata powinien być oceniany w świetle całokształtu materiału faktycznego. Sam fakt nieudzielenia absolutorium lub braku podjęcia uchwały ws. absolutorium danej osobie nie przesądza automatycznie o negatywnej ocenie rękojmi kandydata przez KNF” podkreśla Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.


Kandydaci na stanowiska prezesów lub członków zarządów wymienionych instytucji mają obowiązek poinformować o tym, jakie funkcje pełnili oraz czy otrzymali absolutorium. Co ważne, takie oświadczenie dotyczy stanu aktualnego i okresu ostatnich 5 lat.

Wydaje się, że brak absolutorium nieco więcej problemów nastręcza przyszłym kandydatom na członków zarządów TFI. Takie pozycje mogą bowiem zajmować wyłącznie osoby o tzw. nieposzlakowanej opinii, a brak absolutorium może na nią wpłynąć. Znów trzeba zwrócić uwagę na to, że KNF każdy przypadek rozpatruje indywidualnie, biorąc też pod uwagę okoliczności braku uzyskania absolutorium.

„KNF prowadząc postępowanie w sprawie wyrażenia zgody na powołanie członków zarządu TFI nadzorujących podejmowanie decyzji inwestycyjnych lub system zarządzania ryzykiem jest zobowiązana do uwzględnienia indywidualnych okoliczności związanych z brakiem udzielenia absolutorium i oceny, czy przyczyny nieudzielenia absolutorium mają wpływ na prowadzenie przez TFI stabilnej działalności. Powyższe oznacza, że brak absolutorium nie jest okolicznością z automatu wyłączającą uzyskanie zgody na powołanie członka zarządu TFI lub powierzenia mu określonej funkcji, natomiast jest okolicznością braną pod uwagę przy spełnianiu wymogu posiadania nieposzlakowanej opinii” podsumowuje Barszczewski.

Zobacz także: Walne Tauronu nie udzieliło byłemu zarządowi absolutorium za 2023 r.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.

Pełna treść dostępna jest tylko dla płatnych abonentów StrefaInwestorow.pl.

Zamów abonament Zaloguj się

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów

Rejestracja w serwisie Strefa Inwestorów odbywa się w ramach naborów. Ostatni nabór odbył się w styczniu 2024 r. W tej chwili dołączenie do społeczności inwestorów nie jest możliwe.
Jeżeli zależy Ci na dostępie do praktycznej wiedzy o inwestowaniu, zapisz się na listę adresową czytelników darmowego e-booka "Jak analizować wykresy giełdowe". Zostawiając swój adres e-mail umożliwisz mi poinformowanie Cię o możliwości rejestracji, kiedy odbędzie się kolejny nabór do serwisu.

Jak analizować wykresy giełdowe

W razie pytań lub wątpliwości możesz pisać na adres: Pawel@StrefaInwestorow.pl (link sends e-mail).

Oto, co zyskujesz dołączając teraz do Strefy Inwestorów:
  • Blog inwestorski - najlepsza wiedza i doświadczenia z moich 19 lat nieprzerwanego inwestowania na GPW (analiza rynku i przede wszystkim akcji spółek notowanych na GPW), a w tym:
    • Komentarze giełdowe - omówienie sesji giełdowej - indeksy i wybrane spółki
    • Podsumowanie tygodnia - komentarz weekendowy - zobacz przykładowy wpis
  • Edukacyjny portfel inwestycyjny Strefy Inwestorów – praktyczne przykłady inwestowania w akcje, głównie z GPW w oparciu o analizę wykresów.
  • Edukacyjny portfel "Petard" – praktyczne przykłady inwestowania w akcje spółek z GPW w oparciu o analizę fundamentalną.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Ewy Walkowiak "W poszukiwaniu sygnałów" - techniki DiNapoli'ego na GPW.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Tomasza Krynickiego "Impuls i korekta" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Wpisy w blogu inwestorskim Rafała Irzyńskiego "Fundamenty i Spekulacja" - w poszukiwaniu okazji inwestycyjnych.
  • Podcast "21% Rocznie EXTRA | Jak inwestować" - cotygodniowe omówienie sytuacji wybranych spółek z polskiej giełdy w przystępnej formie audio.
  • Pakiet Środy z Siłą Relatywną (SzSR), a w nim:
  • Artykuły edukacyjne - praktyczna wiedza w przystępnej formie, gotowa do zastosowania.
  • Dostęp do bieżących dyskusji w gronie innych inwestorów giełdowych.
Bonusy:
  • BONUS SPECJALNY ①: Miesięczny abonament w Sindicator.net - całkowicie bezpłatny dostęp do skanera rynku giełdowego na 1 miesiąc (dostępny od 30 czerwca 2024 r.).
  • BONUS SPECJALNY ②: WIDEO: Inwestowanie w wartość i inwestowanie we wzrost