Quercus TFI rozpoczyna konsolidowanie DI Xelion i notuje dobre wyniki - 2022 będzie trudniejszy zapowiada Sebastian Buczek
Obrazek użytkownika Szymon Machalica
29 mar 2022, 17:04

Quercus TFI rozpoczyna konsolidowanie DI Xelion i notuje dobre wyniki. Rok 2022 będzie jednak trudniejszy zapowiada Sebastian Buczek

Quercus TFI zaraportował skonsolidowany zysk netto za 4Q21 w wysokości 13,8 mln PLN, czyli o 51% r/r i był zbliżony do konsensusu Bloomberga. W całym 2021 roku skonsolidowany zysk netto wyniósł 25,1 mln PLN (+41% r/r).

Aby na bieżąco otrzymywać raporty analityczne, zapisz się do newslettera Giełdowego Programu Wsparcia Pokrycia Analitycznego GPW.

Quercus TFI ostatni raz na łamach Strefy pojawił się jako wygrany spośród wszystkich funduszów notowanych na giełdzie w Warszawie. W 2021 r. najlepszy fundusz na rynku, z najwyższą stopą zwrotu, to Quercus Agresywny, który zarobił +41%.

W trakcie wtorkowej konferencji wynikowej, prezes Quercus TFI Sebastian Buczek poinformował, że jest zadowolony z wyników finansowych Quercus TFI, jednakże kurs akcji spółki nie jest zadowalający. „Chcemy z naszymi notowaniami wrócić przynajmniej do poziomów około 5-6 zł. Taki jest średnioterminowy cel, który przed sobą stawiamy" - powiedział. Ten cel jest zgodny z ceną docelową analityka DM BDM Krystiana Brymora. 

Quercus konsoliduje DI Xelion co pozytywnie przekłada się na wynik

Wyniki Quercus TFI były konsolidowane z przejętym końcem roku DI Xelion dokładnie od 29 października 2021. Na przejęciu DI Xelion Grupa zrealizowała zysk z okazyjnego nabycia w kwocie 1,61 mln PLN, czytamy w raporcie.  Jednostkowy zysk netto wzrósł o 21% r/r do 11,6 mln PLN (22,3 mln PLN w całym 2021 roku). Gdyby objęcie kontroli DI Xelion nastąpiło w dniu 1 stycznia 2021 zysk Grupy Kapitałowej wyniósłby 26,238 mln PLN zwraca uwagę Krystiana Brymora w swoim raporcie. Warto mieć to na uwadze gdyż w 2022 roku wynik będzie już całkowicie konsolidowany. Opłata stała za zarządzanie w 4Q21 wyniosła 16,1 mln PLN (25% r/r) i stanowiła 1,57% średniego AuM. Opłata zmienna (success fee) wyniosła 17,6 mln PLN (18,3 mln PLN w całym 2021 roku). Na koniec 4Q21 aktywa pod zarządzaniem Quercus TFI wyniosły PLN 4 414 mln PLN (+50% r/r), a na koniec lutego’22 4 116 mln PLN (+25% r/r, -5% m/m).
 

dane quercus

Zobacz także: Wyniki funduszy giełdowych TFI w 2021 roku. Quercus strzelił w dziesiątkę, Skarbiec i Ipopema kończą w kratkę

Zysk netto Quercus TFI wyniósł w 2021 roku 25,1 mln zł wobec 17,8 mln zł rok wcześniej - podała spółka w raporcie. Zysk z działalności operacyjnej wzrósł do 25,6 mln zł z 17,5 mln zł przed rokiem. „Rok 2021 był udany dla rynku funduszy inwestycyjnych w Polsce i bardzo udany dla Quercus TFI S.A. Nasze aktywa pod zarządzaniem wzrosły do 4,4 mld zł, czyli o 53 proc. rdr. W połączeniu z solidnymi wynikami inwestycyjnymi pozwoliło to nam osiągnąć wysokie przychody i zyski" - poinformował w komunikacie prasowym wiceprezes Piotr Płuska.

W 2021 roku Quercus TFI miał 25,1 mln zł zysku skonsolidowanego, co oznacza wzrost o 41% r/r. Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wyniosły 83 mln zł wobec 58,6 mln zł przed rokiem. „Zgodnie z przyjętą strategią dzielenia się zyskami z akcjonariuszami, zakładamy wstępnie przeznaczenie do 100 proc. zysku jednostkowego (22,3 mln zł) na buy-back lub dywidendę” – poinformował wiceprezes. Historycznie akcjonariusze zazwyczaj opowiadali się za skupem akcji własnych. W zeszłym roku buy-back odbył się po cenie 9,30 PLN za jedną akcję, czytamy w komunikacie PAP Biznes.
 

QUERCUS TFI AKCJE

Zobacz także: OncoArendi notuje kolejne opóźnienia w projekcie OATD-02 i przewiduje, że złoży wniosek o rozpoczęcie badań klinicznych w Q3 2022

Udany rok dla polskich funduszów TFI, ale 2022 może być trudniejszy

Prawdopodobnie pod koniec kwietnia odbędzie się walne zgromadzenie Quercus TFI, które zdecyduje o podziale zysku netto za ubiegły rok. „2022 rok będzie pewnie trudniejszy ze względu na rosnące stopy procentowe. Początek 2022 roku był stabilny na rynku TFI, ale potem było trudniej. Zakładam, że marzec będzie miesiącem silnych umorzeń w naszej branży i również u nas. Potem sytuacja zacznie się stabilizować" - powiedział Sebastian Buczek. „W kolejnych kwartałach mamy nadzieję, że sytuacja zacznie się stabilizować, a konflikt na Ukrainie będzie zmierzał ku rozwiązaniu i tego typu informacja będzie bardzo dobra szczególnie dla zmaltretowanych funduszy dłużnych, które od połowy zeszłego roku przeżywają ciężkie chwile i w tym segmencie rynku byśmy liczyli na dużą poprawę" - dodał.

Zobacz także: XTB notuje dynamiczny wzrost klientów. DM Trigon podnosi cenę docelową dla akcji brokera

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.