NWZA GetBack: kolejna przerwa, wątpliwości dotyczące akcjonariatu i wnioski z kolejnego spotkania z zarządem spółki | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
06 kwi 2018, 16:26

NWZA GetBack: kolejna przerwa, wątpliwości dotyczące akcjonariatu i wnioski z kolejnego spotkania z zarządem spółki

Dzisiaj wznowione zostało NWZA GetBack. Nie potrwało jednak długo, bo tuż po jego ogłoszeniu główny akcjonariusz, fundusz Abris, przegłosował kolejną przerwę, do 17 kwietnia 2018 r. Możemy przypuszczać, że powodem są znaczące duże w akcjonariacie spółki, które nastąpiły w ramach transakcji sesyjnych. Pisaliśmy o tym wczoraj. Warto pamiętać, że do samodzielnego przegłosowania emisji Abris potrzebuje 80% głosów, a dzisiaj na NWZA było 76,587 mln akcji, z czego 60 001 956 należących do funduszu. Po NWZA odbyła się jednak interesująca konferencja prasowa z zarządem GetBack, z Konradem Kąkolewskim na czele.

Na konferencji prasowej po NWZA GetBack zarząd przekonywał, że model biznesowy spółki działa i nie ma w niej żadnych problemów z bieżącą płynnością finansową. Prezes spółki podtrzymał deklarację nieustalania ceny emisyjnej akcji poniżej 10 zł. Skomentował także propozycję, jaką na łamach Pulsu Biznesu, przedstawił dla spółki Sebastian Buczek z Quercus TFI. Prezes odniósł się również do naszego wczorajszego artykułu, w którym wskazywaliśmy na wątpliwości, co do sytuacji w akcjonariacie spółki, po tym jak w ciągu ostatnich dni właściciela zmieniło ponad 16% akcji spółki.

Zobacz także: Wątpliwe głosowanie, zakończenie NWZA lub przerwa w obradach - 3 scenariusze na jutrzejsze NWZA GetBack

NWZA GetBack przerwa

Wyniki głosowania ws. kolejnej przerwy - głosowanej zwykłą większością. Warto pamiętać, że do samodzielnego przegłosowania emisji Abris potrzebuje 80% głosów, a dzisiaj na NWZA było 76,587 mln akcji, z czego 60 001 956 należących do funduszu.

Oto najważniejsze i najciekawsze informacje i wnioski z konferencji, o których powinni wiedzieć inwestorzy.

 • Zarząd nie planuje żadnej zmiany modelu biznesowego. Wierzy w obecny sposób działania spółki i koncentruje się na bieżącej pracy.
 • Prezes stwierdził, że nie ma planów na proces obniżania oprocentowania obligacji.
 • Ponownie padła deklaracją, że spółka po stronie kapitałowej widzi bardzo duże zainteresowanie inwestorów, którzy są w stanie dostarczyć duży kapitał o długim horyzoncie czasowym – inwestorzy doceniają model finansowy jak i obecny zarząd.
 • Docelowo spółka ma oprzeć swoje finansowanie o euroobligacje, ale z emisją wstrzyma się do zakończenia procesu emisji akcji. Jednakże do emisji może dojść zarówno przed jak i po drugiej emisji (jeszcze nie przegłosowanej).
 • Zarząd podtrzymał deklarację o nieustalaniu ceny emisyjnej akcji poniżej 10 zł. Nie ma presji na tempo emisji i cenę emisyjną.
 • Założenia przeznaczenia kapitału własnego pozostają te same – obniżenie zadłużenia i wyjście po euroobligacje z długim horyzontem spłat.
 • W odniesieniu do artykułu w „Pulsie Biznesu” z propozycjami Sebastiana Buczka (prezese Quercusa) zarząd stwierdził, że kreślony przez S. Buczka plan naprawy spółki jest kopią planów zarządu ogłoszonych przed IPO. Tożsame elementy to m.in.: dofinansowanie kapitałowe czy obniżenie kosztu finansowania.
 • Zarząd GetBack nie zgadza się jednak z teorią prezesa Buczka, że spółka potrzebuje natychmiastowego dofinansowania kwotą 200 mln zł. Prezes Kąkolewski powiedział, że będzie rozpatrywał wejście na drogę sądową, jeśli prezes Buczek będzie podkopywał sytuację płynnościową GetBack, bo uderza to w wizerunek spółki i akcjonariuszy.
 • Spółka pracuje nad obniżeniem kosztów operacyjnych szczególnie usług obcych, co w pewnej części już się udało pod koniec zeszłego roku i ma być widoczne w raporcie rocznym.
 • Spółka jest zadowolona ze wsparcia głównego akcjonariusza (pożyczka). Traktuje ją de facto jako zapis na akcje i wsparcie propozycji zarządu w sprawie ceny emisyjnej. Środki jeszcze nie wpłynęły do spółki. Mają one zostać wykorzystane na cele określone w umowie pożyczki, ale treść jej jest tajna.
 • W odniesieniu do niskiej wyceny obligacji na rynku Catalyst, prezes Kąkolewski powiedział, że nie widzi podstaw do takiej wyceny (65% nominału) i w jego ocenie taki poziom jest niezasadny. Jego zdaniem jest to efekt bardzo niskiego wolumenu oraz nieefektywności rynku w tym przypadku. Zarząd nie wykluczył skupu obligacji przy takiej sytuacji, jednak jest to uzależnione od weryfikacji prawnej takiej operacji. Dodał, że spółka zawsze regulowała i reguluje zobowiązania z tytułu obligacji na czas, a środki na to pochodzą z bieżących spłat i z emisji nowych obligacji. Wiceprezes spółki wskazała, że od początku roku GetBack spłaciło zapadające obligacje, warte blisko 200 mln zł.
 • Zarząd dostrzega gigantyczne obroty na akcjach w ostatnich dniach i to go cieszy. Prezes dodał, że należy domniemywać, iż część z osób obecnych na walnym nie miała już akcji. Zarząd potwierdził, że do akcjonariatu weszli instytucjonalni inwestorzy z USA, ale nie zostały podane szczegóły. Z informacji przekazanych przez spółkę wiadomo tylko, że skontaktowali się z nią akcjonariusze, przekazując informację, że mają określony poziom zaangażowania.
 • Ponownie zarząd zadeklarował, że ewentualne przyspieszenie terminu publikacji raportu rocznego zależy od audytora. Prace nad przyspieszeniem terminu publikacji jednak trwają.

Zobacz także: NWZA GetBack: Pierwsza emisja akcji przegłosowana. Co się działo i jakie decyzje zostały podjęte?

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.