NWZA GetBack: Pierwsza emisja akcji przegłosowana. Co się działo i jakie decyzje zostały podjęte? | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
28 mar 2018, 17:20

NWZA GetBack: Pierwsza emisja akcji przegłosowana. Co się działo i jakie decyzje zostały podjęte?

W środę 28 marca 2018 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki GetBack. Spotkanie trwało ponad 4 godziny. Zapadły na nim kluczowe decyzje dotyczące przyszłości spółki – m.in. przegłosowano pierwszą z dwóch emisji akcji spółki. Oto nasza relacja z NWZA, ze wskazaniem najistotniejszych faktów, a także podsumowanie konferencji z Zarządem spółki, jaka odbyła się tuż po NWZA.

Pierwsza z dwóch emisji akcji przegłosowana

W trakcie NWZA GetBack, które obfitowało w sporo przerw o charakterze technicznym, najważniejszą decyzją jaka zapadła, było przegłosowanie pierwszej emisji akcji spółki.

Inwestorzy indywidualni rozmawiali z Prezesem GetBack i akcjonariuszem większościowym

Jeszcze przed głosowaniem pierwszej z dwóch emisji akcji, kilku inwestorów indywidualnych zgłaszało swoje zastrzeżenia i uwagi. Solą w oku była oczywiście aktualna cena akcji spółki i potencjalna cena emisyjna w odniesieniu do ceny 18,5 zł, po jakiej spółka sprzedawała akcje w czasie IPO. W odpowiedzi na nie i na ogólne wątpliwości rynku, Prezes Zarządu GetBack Konrad Kąkolewski przeprowadził kilkuminutową prezentację, a potem odpowiadał na pytania akcjonariuszy. Nie odpowiedział jednoznacznie na pytanie, dotyczące ceny emisyjnej akcji, ale zadeklarował, że celem zarządu jest maksymalizacja ilości kapitału, jaki ma wpłynąć do spółki.

W czasie NWZA padły dwie propozycje uchwał, mające na celu określenie minimalnej ceny emisyjnej – ze strony jednego z funduszy inwestycyjnych 10 zł i ze strony inwestorów indywidualnych 18,5 zł. W drodze głosowania obie propozycje zostały odrzucone. Sądząc po strukturze oddanych głosów, można z pewnością stwierdzić, że przeciwny takim zapisom był główny akcjonariusz spółki, fundusz ABRIS.

Po prezentacji i kolejnej, przeciągającej się z 10 do 40 minut przerwie technicznej, wznowiono obrady NWZA, aby przegłosować uchwałę, dotyczącą pierwszej emisji akcji – tzw. małej emisji, skierowanej do maksymalnie 149 podmiotów, posiadających co najmniej 0,5% obecnego kapitału. Uchwała została przegłosowana zdecydowaną większością głosów. Niektórzy inwestorzy indywidualni zgłosili do niej sprzeciw, co nie zmienia faktu, że Zarząd GetBack dostał zielone światło do prowadzenia pierwszego etapu działań, mającego na celu pozyskanie nowych środków dla spółki.

Przerwa w NWZA do 6 kwietnia

Po przegłosowaniu uchwały o małej emisji akcji, przewodniczący NWZA, będący jednocześnie członkiem RN z ramienia głównego akcjonariusza, złożył wniosek o ogłoszenie przerwy do 6 kwietnia 2018 r., do godz. 10:15.

Komentarz Zarządu GetBack do decyzji NWZA

Tuż po NWZA odbyła się konferencja z przedstawicielami Zarządu GetBack, którzy chcieli skomentować decyzję NWZA, a także odpowiedzieć na pytania. Oto najważniejsze wnioski:

  • Intencją przerwania walnego do 6 kwietnia 2018 roku jest zapoznanie się między obecnymi akcjonariuszami, a potencjalnie nowymi akcjonariuszami.
  • Jest możliwe, że do grona już ujawnionych, potencjalnych inwestorów zainteresowanych objęciem akcji GetBack, dołączą nowe, chętne podmioty do objęcia akcji. Będą to inwestorzy finansowi z Izraela lub USA.
  • Podjęta uchwała o pierwszej, mniejszej emisji akcji (20 mln) umożliwia już jej realizację. Długość rozmów z inwestorami przesądzi o tempie przeprowadzenia emisji akcji, ale Zarząd spodziewa się dość krótkiego czasu.
  • Zarząd widzi duży popyt na możliwy do pozyskania kapitał. Przekracza on nawet kwotę 1 mld zł.
  • Podział wykorzystania wpływów z emisji będzie pół na pół – część na spłatę wysoko oprocentowanych obligacji, a część na rozwój.
  • Na każde pytanie o potencjalną cenę emisyjną, zarząd odpowiadał, że będzie dążył do maksymalizacji wpływów z emisji.
  • Zarząd nie może publikować wszystkich nazw zainteresowanych udziałem w emisji inwestorów instytucjonalnych, gdyż nie wyrażają one na to zgody, a z częścią z nich rozmowy nie są jeszcze aż tak zaawansowane.
  • Zarząd jest zadowolony z opublikowanych już danych operacyjnych uzyskanych w IV kwartale 2017 roku.
  • Data publikacja raportu rocznego jest w głównej mierze zależna od audytora – Deloitte, ale też od audytorów, którzy oceniają sprawozdania funduszy sekuratyzacyjnych, których w ramach GetBack jest przeszło 40

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.