Przejdź do treści

udostępnij:

Kategorie

W ministerstwie sprawiedliwości trwają prace nad ustawą frankową

Udostępnij

Ministerstwo Sprawiedliwości potwierdza, że trwają prace nad projektem ustawy frankowej. Mowa o powstaniu wzorca ugody frankowej, co pomoże zoptymalizować pracę sądów.

Jak podała do informacji pełnomocniczka ministra sprawiedliwości ds. ochrony praw konsumentów, Aneta Wiewiórowska-Domagalska – trwają prace nad projektem ustawy frankowej, której celem będzie uproszczenie postępowań sądowych oraz wsparcie ugód.

„Będzie ustawa, ale będzie ona miała na celu optymalizację pracy sądów i wspomożenie projektu ugodowego” – powiedziała podczas spotkania z dziennikarzami Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Zobacz także: GUS podał oficjalne dane o wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju

Ugody w sprawach frankowych

Ministerstwo Sprawiedliwości podało do informacji, że trwają prace nad projektem ustawy frankowej. Celem projektu jest optymalizacja pracy sądów, co warto podkreślić, ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych. „Ustawa będzie miała zastosowanie tylko do postępowań frankowych. Chcemy, by nie było dwóch spraw, tylko żeby była jedna” – powiedziała Aneta Wiewiórowska-Domagalska.

Można przypuszczać, że zapowiedz MS jest efektem ostrzeżeń ze strony banków, wedle których po wakacjach można oczekiwać kolejnej fali pozwów. „(...) banki już nas w tym momencie ostrzegają, że na koniec tego roku będziemy mieli kolejną dużą falę pozwów. Ja chciałabym nie tylko zapobiec tej fali pozwów, ale i rozwiązać problem tego podwójnego mechanizmu - że jest sprawa, która jest zainicjowana przez konsumenta i sprawa, która jest zainicjowana przez bank. Chciałabym, że to się toczyło jednym postępowaniem” – wyjaśniła pełnomocniczka.

Według informacji MS tworzy wzorzec umowy ugodowej, która będzie zatwierdzana przez sądy. Rozmowy o ugodach są o tyle ważne, że jak minister sprawiedliwości Adam Bodnar, oczekiwanie na wyrok jest stresujące i czasochłonne. „Zależy nam także o mówieniu o ugodach, że jest taka opcja. Wielomiesięczne, wieloletnie oczekiwanie na wyrok nie jest korzystne z punktu widzenia konsumenta, mnoży koszty, generuje stres" - powiedział minister sprawiedliwości Adam Bodnar.

W najbliższy piątek odbędzie się posiedzenie grupy roboczej, w skład której wchodzą Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), Rzecznik Finansowy, UOKiK oraz Związek Banków Polskich (ZBP) i stowarzyszenie konsumenckie. Podczas spotkania omówiony zostanie wzór ugody, który połączy wszystkie instytucje, a dzięki temu usprawnione zostanie działanie ugód frankowych.

Warto w tym miejscu dodać, że do tej chwili zawarto około 49 tys. ugód, a w samym sądzie apelacyjnym w Warszawie jest 48 tys. spraw (co stanowi niespełna 40% wszystkich spraw frankowych).

Zobacz także: Akcja kredytowa wyhamowuje. BIK podał dane o liczbie zapytań o kredyty hipoteczne w maju

Udostępnij