Kruk, BEST, Kredyt Inkaso, Vindexus - problemy GetBack psują sentyment do windykatorów | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
24 kwi 2018, 12:19

Kruk, BEST, Kredyt Inkaso, Vindexus - problemy GetBack psują sentyment do windykatorów

Notowania spółek windykacyjnych nie zachwycają. I może być tak dalej, jeśli problemy GetBack będą się pogłębiać, bo zmieni się podejście inwestorów do windykatorów – uważają analitycy. Prezes spółki Kruk Piotr Krupa podkreśla, że widać napływ kapitału w kierunku solidnych spółek (Kruk w miesiąc podrożał o 13%). A prezes spółki BEST Krzysztof Borusowski mówi wprost: obecna sytuacja może odbić się na dostępie windykatorów do finansowania, co może wywołać konsolidację na rynku i zrodzić wiele okazji inwestycyjnych.


Powiedzieć, że ostatnie miesiące nie były pomyślne dla akcjonariuszy spółek windykacyjnych, to nic nie powiedzieć. Na GetBack doszło do „warszawskiej masakry problemami płynnościowymi”, a spółki Kruk, BEST, Kredyt Inkaso i Vindexus również zawodziły. Warto jednak zwrócić uwagę, że w trakcie ostatniego miesiąca Kruk i Kredyt Inkaso odbiły.

1
 

Notowania spółek windykacyjnych GetBack (GBK) czarny, Kruk (KRU) niebieski, BEST (BST) czerwony, Vindexus (VIN) zielony, Kredyt Inkaso (KRI) turkusowy

Kursy akcji

Zapewne słaba koniunktura na akcjach spółek BEST, Kruk czy Vindexus nie wynika z perspektywy nadchodzącej podwyżki stóp procentowych - bo na nią się nie zanosi - ale głównie z problemów spółki GetBack.

GetBack będzie jak DSS?

Pojawia się pytanie, czy jeśli problemy spółki GetBack będą się pogłębiały, będzie to wpływało negatywnie na notowania innych spółek działających na rynku windykacji i wierzytelności? Czy oberwą rykoszetem mocniej, niż do tej pory? Co by się stało w przypadku ewentualnej upadłości GetBack – czy to nie popsułoby w długim terminie sentymentu inwestorów wobec spółek windykacyjnych?

Za historyczny przykład może służyć rok 2012 i problemy spółek budowlanych DSS i PBG. Wycena tej pierwszej poszła w tamtym roku w dół o 83,3%, a tej drugiej o 93%. To przełożyło się na całą branżę: WIG-Budownictwo zanurkował w 2012 roku o 31%. Chociaż niektóre solidne spółki się jako tako wybroniły, np. Budimex został przeceniony „tylko” o 8,5%.

Zobacz także: Emisja 50 mln akcji Getback. Relacja z ostatniej części NWZA spółki

Prezes Kruka Piotr Krupa: problemy mają poszczególne spółki, a nie cała branża

Prezes Kruka Piotr Krupa zwraca uwagę, że wydarzenia na rynku zarządzania wierzytelnościami z ostatnich tygodni sugerują migrację inwestorów w kierunku jakości i wiarygodności. Podkreśla, że nie powinno się mówić o kłopotach całej branży.

- Tego rodzaju stwierdzenia są krzywdzące dla emitentów z długoletnią historią na rynku, stawiających prawa inwestorów na pierwszym miejscu. W naszej opinii problem nie dotyczy całej branży, jego źródło znajduje się w jakości zarządzania, różnicach w kulturze korporacyjnej i podejściu do ryzyka na poziomie konkretnych spółek - powiedział Strefie Inwestorów prezes Krupa.

Prezes BEST Krzysztof Borusowski: obecna sytuacja rodzi wiele okazji

Prezes spółki BEST Krzysztof Borusowski uważa, że zamieszanie, jakie powstało ostatnio wokół branży, może odbić się na sentymencie do wszystkich podmiotów w niej działających.

- Już wcześniej ostrzegałem, że może dojść do takiej sytuacji i będzie się to też wiązało z trudniejszym dostępem do finansowania. Trudniejsze czasy oddzielają jednak silne podmioty od tych słabszych. Mamy odpowiednie kompetencje, doświadczenie, jesteśmy sprawni operacyjnie, a rynek docenia stabilne przedsiębiorstwa właśnie w takich sytuacjach. Chcę poza tym podkreślić, że nawet jeśli branża zostałaby odcięta od kapitału, to my jesteśmy na to przygotowani. Oczywiście, jesteśmy otwarci na kupno pakietów wierzytelności od innych firm. Nie zamykamy się także na konsolidację rynku. Uważam, że obecna sytuacja rodzi wiele okazji i będziemy się im przyglądać – powiedział Strefie Inwestorów prezes Borusowski.

Problemy GetBack popsują sentyment do branży

Co o tym sądzą analitycy?

- W krótkim i średnim terminie na pewno problemy GetBack popsują sentyment do branży, szczególnie na obligacjach korporacyjnych. Inwestorzy na pewno uważniej będą patrzeć na wyniki i sytuację płynnościową spółek windykacyjnych. Pamiętajmy jednak, że sytuację fundamentalną każdej spółki trzeba badać osobno – mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopema Securities.

- Z pewnością historia problemów spółki GetBack popsuje sentyment odnośnie spółek windykacyjnych. Należy jednak zwrócić uwagę, że Kruk to spółka z wyższej półki. Dużo pokażą z pewnością wyniki za I kwartał 2018, które Kruk ma pokazać w czwartek – zwraca uwagę Michał Fidelus, analityk Vestor Dom Maklerski.

Podobnie uważa Adrian Mackiewicz, analityk Domu Analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych, wskazując, że Kruk to spółka z „wyższej półki” niż GetBack:

- GetBack ma problemy strukturalne, przeinwestował, chciał w kilka lat zawojować rynek, i to się fatalnie skończyło. Tymczasem Kruk to stabilna spółka, z historią dywidendową i dwucyfrowym tempem wzrostu zysku w ostatnich latach – zwraca uwagę analityk SII.

Mamy nadzieję, że GetBack nie skończy, jak DSS. Ale już dziś wiadomo, że po GetBack nic już nie będzie takie samo. Podejście inwestorów do spółek windykacyjnych się zmieni. Jak bardzo? To pokaże czas, kluczowe znaczenie będą miały czwartkowe wyniki Kruka i powodzenie emisji 50 mln papierów GetBack.

Zobacz także: Idea Bank oświadcza, że nigdy nie oferował produktów strukturyzowanych opartych o obligacje korporacyjne Getback

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.