Konrad Kąkolewski chce wrócić do Getback i pomóc spółce wyjść z kłopotów. Wytacza działa przeciwko Abrisowi | StrefaInwestorow.pl
Obrazek użytkownika Anna Mazurek
26 kwi 2018, 14:08

Konrad Kąkolewski chce wrócić do Getback i pomóc spółce wyjść z kłopotów. Wytacza działa przeciwko Abrisowi

Były prezes Getback ma plan na uratowanie windykatora. „Chcę wrócić do spółki i jestem przekonany, że w ciągu 30 dni uda mi się wyprowadzić ją na prostą” – mówi Konrad Kąkolewski w wywiadzie dla Gazety Parkiet.

Konrad Kąkolewski w wywiadzie zapewnił, że kibicuje obecnemu zarządowi Getback, ale zwrócił też uwagę na złą komunikację spółki z rynkiem. Dlatego chciałby wrócić i ma swój plan na uzdrowienie firmy windykacyjnej.

- Mam plan uzdrowienia Getback. Chcę wrócić do spółki i jestem przekonany, że w ciągu 30 dni uda mi się wyprowadzić ją na prostą. Rozumiem, że obecny zarząd i spółka ma jakiś plan i oczywiście im kibicuję, ale jednocześnie widzę w ostatnim czasie, że Getback przestał komunikować się z rynkiem. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania, to historia spółki zakończy się bardzo źle – tłumaczy Konrad Kąkolewski w wywiadzie dla Gazety Parkiet.

Getback to jego dziecko

Były prezes porównuje Getback do swojego dziecka, za które bierze odpowiedzialność. W związku z tym chce działać i wrócić do spółki, aby jej pomóc.

- Czuję się odpowiedzialny za tę spółkę, jest to moje dziecko. Nie będę bezczynie przyglądał się, jak ktoś to moje dziecko po prostu zabija. Jeśli później ludzie uznają, że nie chcą Kąkolewskiego w spółce, to z niej odejdę – czytamy dalej w wywiadzie.

Najważniejsi są ludzie

Konrad Kąkolewski najbardziej martwi się o ludzi, którzy zainwestowali swoje pieniądze w Getback. Wskazuje, że czuje się odpowiedzialny za akcjonariuszy i obligatariuszy spółki, a także osoby, które posiadają certyfikaty funduszy inwestycyjnych.

- Czuję się absolutnie odpowiedzialny za ludzi, którzy powierzyli nam swoje oszczędności. Mamy ponad 9 tys. obligatariuszy. Do tego dochodzi kilka tysięcy akcjonariuszy oraz około 7 tys. osób, które posiadają certyfikaty funduszy inwestycyjnych, z którymi współpracowaliśmy. Razem jest to około 20 tys. osób – wskazuje Konrad Kąkolewski.

Przypominamy, że według ustaleń KNF, wartość obligacji Getback na dzień 31 marca 2018 r. wynosi 2,587 mld zł. Obligacje posiada ponad 9 tys. osób fizycznych oraz 178 instytucji finansowych.

Zobacz także: KNF zajął się sprawą Getback i publikuje wyniki podjętych działań nadzorczych

Problemy z Abrisem

Jak tłumaczy były prezes Getback, błędy pojawiły się przede wszystkim przy podwyższaniu kapitału zakładowego spółki oraz w komunikacji z jej głównym akcjonariuszem – funduszem Abris. Co więcej, Konrad Kąkolewski wskazuje, że to właśnie Abris jest w dużej mierze odpowiedzialny za obecną sytuację spółki.

- Błędy były przede wszystkim przy podwyższaniu kapitału. Czekaliśmy cały czas na kapitał od Abrisu, jednak usłyszałem, że tych pieniędzy po prostu nie będzie i mam poradzić sobie sam, na przykład wprowadzając spółkę na giełdę. Bardzo szybko zadebiutowaliśmy na niej i ku naszemu zdziwieniu i zaskoczeniu połowę pieniędzy zostało nam zabrane. Abris po prostu wziął 370 mln zł ze sprzedaży akcji i wypłacił sobie te pieniądze w formie gotówki. Co ciekawe, to spółka musiała pokryć koszty ekstremalnie drogiego IPO. Do dziś nie wiem, po co w całym procesie było nam potrzebnych osiem domów maklerskich, czego chciał fundusz. Działania Abrisu od początku były nieodpowiedzialne i to on odpowiada w dużej mierze za obecną sytuację – dodaje Konrad Kąkolewski.

Obrót akcjami i obligacjami Getback jest cały czas zawieszony. W ostatnich dniach KNF poinformował, że po opublikowaniu przez spółkę raportu rocznego (tj. 30 kwietnia 2018 r.), może zdecydować o ewentualnym odwieszeniu notowań akcji i obligacji Getback.

Zobacz także: Kruk, BEST, Kredyt Inkaso, Vindexus - problemy GetBack psują sentyment do windykatorów

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.