Akcjonariusze Platige Image ubrani w serial Wiedźmin od Netflix
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
14 mar 2019, 07:59

Akcjonariusze Platige Image ubrani w serial Wiedźmin od Netflix. Przychody symboliczne, a kurs akcji spadł ponad 80%

W maju 2017 roku Platige Image poinformował, że będzie współpracował z firmą Netflix przy serialu o Wiedźminie. Informacja rozbudziła wielkie nadzieje inwestorów. W kilka dni kurs akcji wzrósł z 40 zł do ponad 80 zł. Mijają już ponad 2 lata i okazuje się, że pomimo hucznych zapowiedzi zakres prac realizowanych przez polską spółkę w serialu Wiedźmin pod względem jej rocznych przychodów, będzie bardzo niewielki. Od szczytu z 2017 roku kurs akcji spadł już o ponad 80%, a inwestorzy zostali "ubrani" w serial o Wiedźminie.

Memorandum o współpracy Platige Image z Netflix

Zawarte z Netflixem memorandum w 2017 roku było podstawą do rozmów określających zakres udziału polskiej spółki przy produkcji serialu. Do projektu mieli być również zaangażowani dwaj główni akcjonariusze spółki – Tomasz Bagiński i Jarosław Sawko.

Notowania Platige Image, lata 2017 - 2019

Notowania Platige Image, lata 2017 - 2019

Po dwóch latach rozmowy ciągle są prowadzone i nadal nie znamy dokładnego zakresu zaangażowania polskiej spółki w produkcję Netflixa. W ostatnim raporcie finansowym z początku listopada ubiegłego roku, Platige Image poinformowała, że dokonane uzgodnienia dotyczą wykonywania sekwencji animacji, a także wybranych efektów specjalnych do pierwszych dwóch odcinków. Wynagrodzenie należne spółce miało nie przekroczyć zaledwie 2,5% przychodów za rok 2017, czyli 1,75 mln zł. Rozmowy prowadzone na dzień publikacji raportu, dotyczyły zakresu współpracy przy ośmiu odcinkach.

Zobacz także: Akcje Platige Image +36% po informacji, że wraz z Netflixem zrealizują serial o Wiedźminie

Serial Netflix o Wiedźminie najwcześniej w 2020 roku

Spółka podała też przybliżone terminy realizacji poszczególnych prac. Na tej podstawie można stwierdzić, że widzowie i klienci Netflixa obejrzą przygody Wiedźmina najwcześniej w 2020 roku.

„Planowany termin wykonania sekwencji animacji to grudzień 2018 roku. Prace przygotowawcze do wykonania efektów już się rozpoczęły, a prace nad efektami specjalnymi rozpoczną się w pierwszym kwartale 2019 roku i w przypadku realizacji efektów do wszystkich 8 odcinków sezonu pierwszego potrwają w przybliżeniu do grudnia 2019 roku” – podała spółka w raporcie.

Wyniki finansowe Platige Image w 2018 r. pod kreską

Pod koniec lutego br. spółka podała wstępne wyniki finansowe za 2018 rok. Przychody ze sprzedaży grupy kapitałowej miały wynieść 73,52 mln zł, czyli o 5% więcej niż rok wcześniej. Nie udało się jednak spółce wyjść z ujemnych wyników finansowych, które uzyskała w 2017 roku. Po uwzględnieniu rezerw i odpisów strata na poziomie EBITDA w 2018 roku miała wynieść -0,54 mln zł, strata operacyjna 4,79 mln zł, a strata netto 6,76 mln zł. Dla porównania, rok wcześniej strata operacyjna wyniosła 5,1 mln zł, a strata netto 6,8 mln zł. Wartość rezerw i odpisów dość mocno zaważyła na ujemnych wynikach. Na poziomie skonsolidowanym w 2018 roku wyniosły one łącznie 4,35 mln zł. Firma zawiązała rezerwę na ryzyko zwrotu przychodów dotyczącego produkcji filmowej Legendy Polskiego Allegro (3 mln zł) oraz utworzyła odpis na trwałą utratę wartości aktywów dotyczących filmu Jeszcze dzień życia (1,35 mln zł).

Spółka zastrzegła, że podane dane finansowe mogą ulec zmianie, a ostateczne wartości zostaną zaraportowane w raporcie rocznym. Planowana data publikacji to 21 marca 2019 r.

Zobacz także: Notowania Platige Image znów pną się w górę. Wciąż nie wiadomo jednak co z realizacją serialu o Wiedźminie dla Netflix

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.