Nietypowy list Prezesa spółki giełdowej do akcjonariuszy. Oto jak Prezes WP Jacek Świderski podsumował rok.
Obrazek użytkownika Paweł Biedrzycki
26 mar 2019, 07:46

Ebitdowe proteiny, nowe łowiska i beczące owce – prezes WP Jacek Świderski w liście do akcjonariuszy podsumowuje rok

Prezes Grupy Wirtualna Polska Jacek Świderski, jak przystało na szefa jednej z największych spółek medialnych w Polsce, doskonale wie jak komunikować się z inwestorami. Zamiast nudnego listu do akcjonariuszy, przygotował zwięzłe i okraszone kwiecistymi porównaniami podsumowanie minionego roku. Wskazał w nim również kierunki rozwoju na przyszłość. Ebitdowe proteiny, wyrywanie rzepów z wełny wierzgającej i beczącej owcy czy nowe łowiska to pierwsze z brzegu analogie, po które sięgnął.

Ebitdowa proteina Witrualnej Polski Holding

Na początku listu Prezes Świderski zwraca uwagę, że biznes medialny Wirtualnej Polski wciąż rośnie i się rozwija - w 2018 roku większość nowych, ebitdowych protein Wirtualnej Polski Holding pochodziła ze sprzedaży reklamy – czytamy w liście. W ten sposób zwraca uwagę na to, że mimo strategii nastawionej na e-commerce, grupa nie odpuszcza rynku mediowego, na którym rozwija się szybciej niż rynek. W swoim stylu zwraca dyskretnie uwagę też na fakt, że Telewizja WP, która wystartowała na jesieni 2016 roku, już w 2018 roku osiągnęła rentowność.
- Osiąganie rentowności w segmencie telewizyjnym na oczach wszystkich przypominało wyrywanie rzepów z wełny wierzgającej i beczącej owcy - pisze w liście Świderski.

W 2018 roku jako grupa medialna WP docierała do 22 milionów Polaków. Spółka kończy rok z rekordowymi wynikami finansowymi zarówno po stronie przychodów: 567,3 mln zł jak i zysków netto: 76 mln zł.

Zobacz także: Czat inwestorski z Zarządem Grupy Wirtualna Polska – podsumowanie wyników finansowych za 2018 rok i realizacji strategii

Handlowo-mediowy dwumasztowiec

Przyszłością spółki jest jednak e-commerce zapewnia w liście prezes WP, a właściwie połączenie jej z działalnością medialną oraz czerpanie z tego tytułu efektów synergii. Na końcu listu prezes Świderski wyraźnie wskazuje, że poprawa efektywności wydawanych budżetów reklamowych w ramach grupy to nisko wiszące owoce.

- Nie akceptujemy bezrefleksyjnie sytuacji, w której nasze spółki zamawiają od siebie wzajemnie usługi reklamowe za pośrednictwem Google’a, który pobiera za to 22 proc. prowizji. - pisze w liście Prezes WP
 

Notowania akcji Wirtualna Polska Holding lata 2015 - 2019

Wirtualna Polska wykres


Z listu dowiadujemy się też, że w tym roku Wirtualnej Polsce w polskim internecie udało się wyprzedzić Facebooka, a przed nią pozostaje już jedynie Google.

- Nasz handlowo-mediowy dwumasztowiec dotarł na koniec roku szczęśliwie do odległego portu przeznaczenia. Jesteśmy tam, gdzie mówiliśmy, że będziemy. Przed nami duże pływadło o nazwie Google. Za nami, od września do końca roku, był coraz wolniej płynący Facebook, z którym pojedynek na pewno potrwa jeszcze wiele miesięcy. - czytamy w liście.

To oczywiście nie koniec. W 2019 roku akcjonariusze holdingu Wirtualna Polska powinni się spodziewać dalszego wzrostu i kolejnych przejęć. Wskazuje na to końcowa część listu:

- Nie po to jednak buduje się takie okręty jak Wirtualna Polska, aby stały w porcie. Pod pełnymi żaglami wypływamy na nowe łowiska. - podkreśla w liście prezes WP Jacek Świderski.

Cały list w szybki i zwięzły sposób podsumowuje miniony rok i w plastyczny sposób podkreśla najistotniejsze kwestie. Tego rodzaju komunikacja sprawia, że z przyjemnością po list prezesa WP do akcjonariuszy sięgniemy również za rok. Jako inwestorzy, nie oprzemy się bowiem możliwości przeanalizowania, co "podmiot liryczny" chce przekazać.

Zobacz także: Polacy chętnie korzystają z mediów internetowych, tylko nie chcą za nie płacić - rozmowa z Jackiem Świderskim prezesem Grupy Wirtualna Polska

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.