XTB jest już warte najwięcej w historii. Akcje rosną dzięki świetnym wynikom 500 plus
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
14 lip 2020, 08:56

XTB jest warte najwięcej w historii. Wyniki konkurencji i duży ruch na stronie - to napędza kurs akcji

Kurs akcji XTB jest najwyższy w historii. Od początku roku kurs akcji platformy inwestycyjnej wzrósł o 316%, a dobry sentyment w stosunku do spółki dalej się utrzymuje

Obserwując otoczenie rynkowe w II kw. 2020 r. można stwierdzić, że było ono nadal bardzo sprzyjające dla platform inwestycyjnych. Bardzo duże „pompowanie” gotówki przez banki centralne na całym świecie prawdopodobnie spowodowało, że część z tych pieniędzy napłynęło w II kw. 2020 r. szerokim strumieniem na rynki finansowe. Dzięki temu na niemal wszystkich indeksach światowych pojawiły się silne wzrosty.

Nie ominęły one również rynku surowcowego, na którym prawdziwy rollercoster odnotowały m.in. na cenach ropy naftowej. Takie otoczenie rynkowe bardzo sprzyja platformom inwestycyjnych, które już w I kw. 2020 r. mogły pochwalić się wysokim skokiem swoich wyników finansowych. Notowane na polskiej giełdzie XTB wykazało w okresie pierwszych trzech miesięcy 2020 r. wzrost zysku netto do 176 mln zł wobec niespełna 1 mln zł rok wcześniej. Poziom przychodów z działalności operacyjnej wzrósł do 306,7 mln zł wobec 40,9 mln zł rok wcześniej. Kurs akcji XTB od kwietnia tego roku wzrósł z poziomu ok. 4,5 zł do ponad 16 zł. W ostatnich dniach trend wzrostowy kursu akcji nie słabnie, co pokazuje, że inwestorzy próbują już dyskontować wyniki finansowe za II kw. 2020 roku. Spółka ma w swoim zwyczaju publikować szacunkowe wyniki za dany kwartał po około 25 dniach po jego zakończeniu. To oznacza, że inwestorzy zainteresowani losami XTB otrzymają tak wyczekiwane dane już niedługo.
 

Kurs akcji XTB od debiutu na giełdzie

XTB

Zobacz także: Nie tylko Polacy masowo otwierają rachunki maklerskie. Inwestorzy indywidualni szturmują też giełdę w USA

Rekordowa odwiedzalność witryny xtb.com

Najnowsze dane z portalu badającego odwiedzalność stron – SimilarWeb pokazują, że witrynę xtb.com odwiedziło w czerwcu 2020 roku 3 mln osób. Jest to wynik nadal wyższy od marca, czyli najlepszego miesiąca z I kwartału 2020 roku. Rekordową odpowiedzialność odnotowano w kwietniu kiedy było to 3,6 mln osób. Te dane pokazują, że zainteresowanie ofertą XTB pozostawało w trakcie całego II kwartału wyraźnie wyższe niż w I kwartale tego roku. Oczywiście ciężko jednoznacznie oszacować dokładne przełożenie odwiedzalności witryny na wyniki finansowe spółki, ale na pewno jest to ważny punkt zaczepienia do własnych szacunków.


Szacunkowe stytystyki odwiedzalności strony XTB.com

similar
Źródło: Similarweb.com

Dywidenda w XTB może skokowo wzrosnąć

Za 2019 r. XTB wypłaciło swoim akcjonariuszom dywidendę w kwocie 24 groszy na jedną akcję. Łącznie na ten cel spółka przeznaczyła 28,2 mln zł. Po doskonałym pod względem zyskowności I kw. 2020 r., stan własnych środków pieniężnych w spółce wzrósł o 246,8 mln zł i na koniec marca br. XTB posiadało 731,2 mln zł własnej gotówki (ok. 6,23 zł/akcja).

Sprzyjające spółce otoczenie rynkowe, stwarza szansę na dalszy wzrost salda środków pieniężnych. Inwestorzy mogą już śmiało dyskontować wysokość dywidendy za cały 2020 rok, skoro tylko w I kw. br. przyrost własnych środków pieniężnych w przeliczeniu na jedną akcję wzrósł o ok. 2,1 zł. Jest jednak kilka czynników wpływających na potencjalną wysokość dywidendy z XTB. Po pierwsze na zdolność wypłaty dywidendy przez XTB ma wpływ tzw. ocena nadzorcza KNF. Po drugie wraz z silnie rosnącą liczbą nowych klientów i skali handlu w ramach działalności XTB, spółka musi posiadać wyższy stan gotówki do prowadzenia swojej działalności. Po trzecie zarząd musi dostosować potencjalną wartość wypłaty dywidendy do planowanych inwestycji, aczkolwiek w tym obszarze zarząd XTB nie „puszcza” sygnałów w kwestii potencjalnych, dużych akwizycji czy wyraźnego skoku wartości inwestycji w zakresie marketingu czy inwestycji w IT. Patrząc w jakim tempie rośnie stan własnych środków pieniężnych w spółce, nie można wykluczyć potencjalnej dywidendy nawet w kwocie kilku „małych” złotych na jedną akcję co przy historycznej stopie dywidendy wahającej się od 2,67% do 7,13% pokazuje jak duży może być potencjał do wzrostu kursu akcji.

Zobacz także: Polacy pokochali inwestowanie na giełdzie amerykańskiej. Sprawdzamy oferty biur maklerskich pozwalające inwestować zagranicą

Plus500 utrzymuje w II kw. wysokie wyniki z początku roku

Jeden z konkurentów XTB na globalnym rynku – Plus500, opublikował kilka dni temu swoje dane przychodowe za I półrocze 2020 roku. Wyniosły one 564,2 mln USD wobec 148 mln USD rok wcześniej. Tak wysoka dynamika odnotowywana przez konkurenta, pokazuje utrzymującą się wysoką aktywność wśród inwestorów na rynku Przypomnijmy, że publikowane wcześniej wyniki Plus500 za I kw. 2020 r., sprawdziły się jako dobry prognostyk przed publikacją wyników finansowych przez XTB. Większy konkurent informował w czerwcu, że już w trakcie trwania drugiego kwartału odnotował większą liczbę pozyskanych, nowych klientów niż w całym pierwszym kwartale tego roku.

Podsumowując otoczenie rynkowe na początku III kw. 2020 r. nie można pominąć kwestii zmniejszanie się zmienności. Może to oznaczać pogorszenie otoczenia rynkowego dla platform inwestycyjnych na tle I półrocza 2020 r. Na pewno plusem dla platform po pierwszej połowie roku jest zdobycie dużej liczby nowych klientów i wzrost zainteresowania rynkiem. Ten fakt wielokrotnie podkreślał prezes XTB - Omar Arnaout. Inwestorzy mogą mieć jednak duże wątpliwości, czy platformy inwestycyjne będą w stanie utrzymać poziom zyskowność z I półrocza 2020 roku. Powstają zatem dwa ważne pytania dla przyszłego kursu akcji XTB. Pierwsze to: jak inwestorzy podejdą do szacowania przyszłych, powtarzalnych wyników XTB począwszy od III kw. 2020 r., gdy wyraźnie zmaleje już efekt olbrzymiej zmienności na rynkach wywołanej koronawirusem? Drugie pytanie dotyczy natomiast szacowanej, prawdopodobnie jednorazowej, wysokiej dywidendy za 2020 rok.

Zobacz także: Giełdowa hossa im. Robinhooda się rozpędza. Aswath Damodaran nawołuje, że czas powrócić do podstaw analizy fundamentalnej

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.