4 spółki e-commerce z GPW, które mogą zyskać na debiucie Allegro
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
14 paź 2020, 06:30

Allegro pokazało ile jest warty w dobie pandemii e-commerce. 4 spółki z GPW, które mogą na tym zyskać

CCC, Oponeo, WP i TIM – oto spółki z rynku głównego GPW, które mogą zyskać na debiucie Allegro, który przypomniał, że e-commerce dynamicznie się rozwija i nadal będzie to robił, zwłaszcza w dobie pandemii COVID-19.

To co stało się w tym tygodniu przejdzie do historii GPW. Odbył się debiut Allegro. Wycena debiutanta wynosiła 44 mld zł, ale po wzroście o ponad 90% w dwie sesje dobiła do 82 mld zł. To pokazuje, jak wiele znaczy dla inwestorów e-commerce w dobie trwającej pandemii COVID-19.

Na rynku głównym GPW jest jeszcze kilka innych spółek, które funkcjonują w branży e-commerce bezpośrednio albo poprzez swoje spółki córki. Nie jest wykluczone, że w najbliższym czasie – wobec narastającego zagrożenia powtórnymi kwarantannami narodowymi i silnych wzrostów Allegro – ich kursy również będą piąć się na północ.

Poza tym należy pamiętać, że według raportu Statista DigitalMarket Outlook, Polska plasuje się na 13 miejscu wśród najszybciej rozwijających się rynków e-commerce na świecie. Polski rynek według prognoz IAB w 2020 roku urośnie do 70 mld zł. Łączna liczba internautów w Polsce to 27,5 mln osób, z czego 60% robi zakupy w polskich e-sklepach.

Postanowiliśmy zerknąć na te spółki e-commerce, które są notowane na rynku głównym GPW, w ramach podpowiedzi dla inwestorów. Kolejność alfabetyczna.

Zobacz także: Allegro zdetronizowało CD PROJEKT. Po pierwszej sesji gigant e-commerce warty dwa razy więcej niż producent gier

CCC i jego eobuwie

CCC chyba nikomu przedstawiać nie trzeba. Ta spółka jest największą detaliczną firmą obuwniczą w Europie Środkowej i największym producentem obuwia w Europie. Jej kapitalizacja to 2,9 mld zł. W II kwartale tego roku spółka miała 1,25 mld zł przychodów i 588 mln zł straty. W 2019 roku miała 5,84 mld zł przychodów i 27,4 mln zł straty.

CCC sprzedaje swoje towary w segmencie e-commerce. Perłą w koronie jest eobuwie.pl – serwis który wygenerował w II kwartale 2020 roku połowę wszystkich przychodów grupy. Inną nogą e-commerce jest np. Modivo. Łączny udział segmentu e-commerce w przychodach grupy wynosi już 25%.

Eobuwie.pl to obecnie najbardziej wartościowe aktywo grupy CCC. Spółka potwierdziła niedawno, że szuka inwestora dla eobuwie.pl, który da nie tylko kapitał, ale też know-how. „Szukamy partnera, który będzie miał zasoby finansowe, ale i doświadczenie z obszaru budowania wartości firmy w e-commerce. Chcielibyśmy z tym partnerem nadać jeszcze większego impetu do rozwoju eobuwia (...) i dalej budować wartość eobuwie, a zakładamy, że z tego typu partnerami możemy liczyć na zwielokrotnienie wartości w perspektywie kolejnych lat” - powiedział wiceprezes CCC, Karol Półtorak.

Na ile można wycenić eobuwie.pl? „Uzyskana wycena wskaźnikowa uzyskana podczas IPO Allegro pokazuje, że również CCC może liczyć na korzystną wycenę swojej spółki zależnej. W optymistycznym wariancie, potencjalna wycena eobuwie.pl może przekroczyć nawet obecną wartość rynkową całego CCC. Ta aktualnie wynosi ok. 3 mld zł. Przy założeniu, że eobuwie.pl osiągnie zysk EBITDA w 2021 r. w kwocie 250 mln zł, to kapitalizację 3 mld zł daje wskaźnik EBITDAx12” – twierdzi Rafał Irzyński, analityk Strefy Inwestorów.

Notowania CCC

ccc

Zobacz także: Wyniki finansowe Grupy CCC za II i III kwartał 2020 roku – czat z prezesem zarządu, Marcinem Czyczerskim

Oponeo.pl

Grupa OPONEO.PL to internetowy dystrybutor opon i felg, lider sprzedaży tego rodzaju asortymentu na polskim rynku. Kapitalizacja spółki wynosi 454 mln zł. We wrześniu miała ona 61,8 mln zł przychodów (wzrost o 6% r/r). Narastająco przychody za okres styczeń-wrzesień 2020 wyniosły 581,09 mln zł (wzrost o 13% r/r). W I półroczu spółka miała 13 mln zł zysku. Większość przychodów grupa realizuje na sprzedaży opon samochodowych.

Oponeo chce kontynuować rozpoczęte projekty: rozwijać sprzedaż ogumienia na polskim rynku, optymalizować sprzedaż na rynkach zagranicznych, rozwijać sprzedaż rowerów oraz części i akcesoriów rowerowych za pośrednictwem spółki Dadelo (która może zadebiutować na GPW).

Zobacz także: Internetowy sklep rowerowy Dadelo z grupy Oponeo złożył prospekt i rozważa debiut na giełdzie

oponeo mapa

Notowania Oponeo

oponeo

Struktura sprzedaży grupy Oponeo.pl

sprzedaż oponeo

l opon

TIM

Jedne z największych dystrybutorów artykułów elektrotechnicznych w Polsce, z ponad 25-letnim doświadczeniem. W 2013 r. TIM przeszedł przemianę z sieci hurtowni w nowoczesnego dystrybutora elektrotechniki, który ok. 70% przychodów uzyskuje ze sprzedaży online. W I półroczu 2020 roku grupa TIM miała 493,7 mln zł przychodów (wzrost o 18,2% r/r), oraz 9,4 mln zł zysku netto (+11,3% r/r).
 

tim kanały

Notowania TIM

tim

WP

Holding ten od kilku lat zwiększa stale udział wpływów z e-commerce w przychodach, w związku z serią przejęć podmiotów z tego sektora. WP w ciągu ostatnich lat kupiła portal Extradom.pl, zajmujący się sprzedażą internetową projektów architektonicznych (za 75 mln zł), 51% udziałów w serwisie Superauto24.com agregującym oferty sprzedaży nowych samochodów (za 21,1 mln zł) oraz 13% akcji spółki będącej właścicielem portalu e-podróżnik.pl (za 7,7 mln zł). Obecnie WP jest właścicielem lub współwłaścicielem następujących portali w segmencie e-commerce: domodi.pl, homebook.pl, extradom.pl, totalmoney.pl, superauto.pl, wakacje.pl, nocowanie.pl, eholiday.pl, mytravel.pl, parklot.pl.

Spółki zależne WP

spółki wp

Pozycja grupy WP w internecie w poszczególnych kategoriach tematycznych

wp e-commerce

Każda z tych spółek odnotowuje dynamiczne przyrosty sprzedaży w segmencie e-commerce. Każda chce nadal rozwijać się w handlu przez internet, rozumiejąc, jak wielka jest przyszłość przed tym segmentem handlu w Polsce. Każda z tych spółek może więc być (choć nie musi) dobrą inwestycją.
 

Wirtualna Polska

Wirtualna Polska

Zobacz także: Allegro wejdzie już pojutrze do WIG20 oraz kilku innych indeksów

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.