Allegro zdetronizowało CD PROJEKT. Gigant e-commerce warty dwa razy więcej niż producent gier
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 paź 2020, 17:09

Allegro zdetronizowało CD PROJEKT. Po pierwszej sesji gigant e-commerce warty dwa razy więcej niż producent gier

Kurs akcji Allegro po pierwszym dniu notowań wzrósł o 62,8% do 70 zł przy gigantycznych obrotach sięgających niemal 4 mld zł. Kapitalizacja spółki osiągnęła rekordową wysokość. Allegro jest dwa razy więcej warte niż, do tej pory największa polska spółka, CD PROJEKT. Już wiadomo, że gigant e-commerce trafi do WIG20 w trybie nadzwyczajnym.

Największe IPO w historii GPW przerodziło się w najlepszy w historii debiut. Po pierwszej sesji Allegro pod względem wyceny uplasowało się na pierwszym miejscu spośród wszystkich notowanych spółek w WIG20. Wartość debiutanta już w ofercie publicznej była imponująca i wyniosła 44 mld zł. Po zakończeniu dzisiejszej sesji mówimy już o 72 mld zł wyceny.

Porównując Allegro z innymi największymi spółkami z WIG20, jest ono 2-krotnie większe od CD PROJEKT, ponad 3-krotnie od Dino i PZU i 10- krotnie od mBanku czy Lotosu.
 

Porównanie kapitalizacji Allegro do pozostałych spółek z WIG20

SpółkaWartość rynkowaIle razy więcej wyceniane jest Allegro
Allegro72,0 mld zł 
CDPROJEKT35,7 mld zł2,0
PGNIG28,5 mld zł2,5
PKOBP27,7 mld zł2,6
KGHM24,4 mld zł2,9
PZU21,3 mld zł3,4
DINOPL21,3 mld zł3,4
PKNORLEN19,2 mld zł3,8
CYFRPLSAT17,5 mld zł4,1
SANPL15,1 mld zł4,8
PEKAO13,7 mld zł5,3
LPP12,3 mld zł5,8
PGE11,0 mld zł6,6
PLAY9,8 mld zł7,3
ORANGEPL9,2 mld zł7,8
MBANK7,1 mld zł10,2
LOTOS6,3 mld zł11,5
TAURONPE3,7 mld zł19,7
JSW2,9 mld zł24,6
CCC2,5 mld zł28,8
ALIOR1,9 mld zł38,5

Wejście Allegro do WIG20 już niemal pewne

Allegro spełnia wszystkie warunki do znalezienia się w indeksie WIG20. Co więcej, prawdopodobnie już za dwa dni GPW może podać do publicznej wiadomości informację o przeprowadzeniu nadzwyczajnej korekty indeksu, właśnie w celu uwzględnienia w nim Allegro.

Warunkiem włączenia Allegro do indeksu WIG20 w trybie nadzwyczajnym jest osiągnięcie przez akcje znajdujące się w wolnym obrocie wartości większej od 5% wartości całego portfela indeksu. Tak się stało. Na dzisiejszej sesji pakiet free-float (20,90% akcji) był wart ok. 15 mld zł, czyli znacznie powyżej 5% pakietu indeksu (ok. 8 mld zł).

Zobacz także: Allegro może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie

Duży popyt na akcje najlepszym zapowiedzią udanego debiutu

Oferta publiczna Allegro była rekordowa pod wieloma względami. Zanim ogłoszono koniec zapisów w transzy inwestorów indywidualnych, do publicznej wiadomości została podana informacja, że w transzy instytucjonalnej popyt przekroczył aż 10-krotnie liczbę oferowanych akcji. Ostatecznie także zapisy w transzy indywidualnej zbliżyły się do takiej wielkości i zostały zredukowane o 84,85%.

Udany debiut Allegro tylko potwierdził dość oczywistą zasadę, że znaczny popyt na akcje w IPO ma pozytywne przełożenie na wynik pierwszej sesji. Podobnie było z IPO spółek Celon Pharma oraz Dino Polska, w których ofercie inwestorzy musieli liczyć się ze znaczną redukcją.

Co więcej, z badań, które przeprowadziliśmy w 2018 r. na próbie 80 debiutantów z naszej giełdy, wynika, że stopa zwrotu po roku także może być na plusie. Istnieje korelacja dla polskich spółek między stopą zwrotu po roku od debiutu, a sprzedażą 100% oferowanych akcji. Więcej pisaliśmy o tym zjawisku w artykule „Prosty trick, który powie ci, na których debiutach spółek na giełdzie zarobisz”. 

Zobacz także: Debiut Allegro wystartował. Kurs +51% na największym w historii Giełdy IPO

Allegro otworzy worek z debiutami na GPW

Udana oferta i fantastyczny wręcz debiut, może wpłynąć na decyzje innych firm, które obecnie rozważają IPO. Może znów na głównym rynku zobaczymy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt debiutów rocznie.

Pierwsze w kolejności mogą być spółki z rynku e-commerce. Już teraz Dadelo i Answear zapowiedziały chęć rozpoczęcia procedury wejścia na GPW i złożyły prospekty emisyjne. Także debiut rozważa sieć odzieżowa Tatuum stawiająca mocno na segment on-line. Może też do planów IPO powróci eobuwie.pl, które pod koniec 2018 r. nie zrealizowało ogłoszonego planu wejścia na giełdę.

To z pewnością nie koniec, gdyż debiut Allegro udowodnił, że istnieje popyt na akcje nie tylko wśród inwestorów instytucjonalnych, ale też indywidualnych. Wejście na giełdę mogą więc niedługo ogłosić także spółki z innych branż. Niektóre już poczyniły pierwsze kroki w tym kierunku.

Zobacz także: Debiut Allegro: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.