Debiut Allegro: cena akcji +51% na otwarciu największego IPO w historii GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
12 paź 2020, 09:17

Debiut Allegro wystartował. Kurs +51% na największym w historii Giełdy IPO

Po przeprowadzonej w trybie ekspresowym ofercie publicznej, kurs akcji Allegro na otwarciu pierwszego dnia notowań rośnie aż o 51%.

W poniedziałek, 12 października, wystartowały notowania akcji Allegro. O godzinie 9:15, od razu po otwarciu, kurs spółki wyniósł 65 zł, czyli o 51% wyżej od ceny odniesienia wynoszącej 43 zł. Kapitalizacja spółki wzrosła więc do wartości 66 mld zł. Niemal dwa razy więcej niż CD PROJEKT. Obrót w pierwszych minutach zbliżył się do miliarda złotych. 

Zobacz także: Debiut Allegro: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce? 

Znaczny popyt w IPO Allegro

Od początku oferty, zainteresowanie nią było bardzo duże. Zanim zakończyły się zapisy, pojawiły się informacje z rynku, sugerujące popyt inwestorów instytucjonalnych na akcje przekraczający nawet 10 razy dostępną liczbę walorów. Ostatecznie w tej transzy przydzielono łącznie 236 238 624 akcje, w tym akcje z dodatkowego przydziału, który został uruchomiony właśnie ze względu na duży popyt.

W transzy inwestorów indywidualnych przydzielono 9 342 771 akcji. Tu także zainteresowanie było bardzo duże. Mimo znacznego pakietu, wartego 400 mln zł, zapisy przekroczyły podaż ponad 6,5 krotnie. W sumie inwestorzy indywidualni zamrozili na rzecz kupna akcji ok. 2,65 mld zł. Redukcja wyniosła więc 84,85%.

Zobacz także: Inwestorzy rzucili się na akcje Allegro. Popyt 10-krotnie wyższy niż wartość oferty

Allegro trafi do WIG20 być może w tym tygodniu

Już w IPO spółka była wyceniona na 44 mld zł. To sprawia, że jest więcej warta od wszystkich spółek z indeksu WIG20. Jest więc duża szansa, że dołączy wkrótce do niego. Kiedy to się może stać?

Dużo zależy od skali obrotów. Jeśli będą one znaczne, wtedy może zostać uruchomiona procedura korekty nadzwyczajnej indeksu WIG20. Allegro w takim przypadku znalazłoby się w indeksie już trzeciego dnia notowań. Taka procedura już raz została uruchomiona po debiucie PZU. Ze względu na wielkość oferty akcji, która przebiła nawet dotychczasowego lidera, czyli właśnie PZU, oraz znaczny popyt na akcje i całkiem przyzwoity freefloat, możemy założyć, że tak właśnie się stanie. Jest duża szansa na zaistnienie Allegro w WIG20 jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz także: Allegro może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.