Popyt na akcje Allegro w IPO dziesięciokrotnie wyższy od oferowanych akcji
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
25 wrz 2020, 15:45

Inwestorzy rzucili się na akcje Allegro. Popyt 10-krotnie wyższy niż wartość oferty

Popyt na akcje Allegro przewyższa 10-krotnie wartość oferowanych akcji i to po maksymalnej cenie, czyli 43 zł - poinformował PAP Biznes. Allegro może powiększyć wartość oferty o dodatkowe 14%. Całościowo oferta osiągnęłaby wtedy wartość 9,28 mld zł i byłaby absolutnym rekordem w historii GPW.

Zobacz także: Allegro rozpoczyna IPO i publikuje prospekt emisyjny - zapisy na akcje ruszają jutro

Ogromny popyt na akcje Allegro

Inwestorzy zagraniczni wręcz rzucili się na akcje Allegro. Popyt na akcje już teraz przewyższa 10-krotnie wartość oferowanych akcji. Inwestorzy wielokrotnie pokryli książkę popytu deklarując chęć zakupu akcji za 80 mld zł. Book building rozpoczął się we wtorek i potrwa do poniedziałku, 28 września.

W trwającej ofercie akcji cała spółka Allegro została wyceniona na 44 mld zł. Według informacji agencji Bloomberg wartość oferty może być zwiększona o dodatkowe 14%. Wniosek o zatwierdzenie zmian w prospekcie ma trafić do nadzorcy. Również z informacji podanych przez Bloomberg wynika, że ostateczna cena może być równa maksymalnej, czyli wyniesie 43 zł.

Zobacz także: Debiut Allegro: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Największe IPO w historii GPW

Zakładając, że pula oferowanych akcji Allegro zostanie powiększona o 14%, a cała oferta zostanie przeprowadzona po maksymalnej cenie jej wartość może sięgnąć 9,28 mld zł. Byłby to absolutny rekord w dotychczasowej historii GPW.

Do tej pory największymi IPO na polskiej giełdzie były oferta akcji PZU z 2010 roku, która wyniosła nieco ponad 8 mld zł oraz IPO PKO BP z 2004 r., kiedy oferta sięgnęła 7,9 mld zł.

Zobacz także: „Jestem w 100% pewny, że branża maklerska ma przed sobą bardzo dobrą przyszłość” - Grzegorz Zawada, Biuro Maklerskie PKO Banku Polskiego

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.