Allegro może wejść do indeksu WIG20 zaraz po debiucie
Obrazek użytkownika Piotr Rosik
30 wrz 2020, 09:17

Allegro może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie

„Allegro ma szansę znaleźć się w indeksie WIG20 już trzeciego dnia sesyjnego po debiucie, o ile spełni odpowiednie warunki” – powiedziała Izabela Olszewska, członek zarządu GPW.

Największe IPO w historii polskiej giełdy – o wartości 10,6 mld zł - może dość szybko wpłynąć na notowania WIG20. Allegro może bowiem w trybie ekspresowym trafić w skład tego indeksu. I wypchnąć z niego mBank.

Zobacz także: Allegro sprzedało wszystkie akcje po cenie maksymalnej. To jest największa oferta w historii GPW

Allegro może w trybie ekspresowym wypchnąć z WIG20 mBank

Debiut największej polskiej platformy e-commerce jest zaplanowany na 12 października br. Wartość Allegro została ustalona na około 44 mld zł. To oznacza, że po debiucie stanie się ono najwyżej wycenianą polską spółką, notowaną na głównym parkiecie, prześcigając z miejsca CD Projekt (41,5 mld zł kapitalizacji).

Skoro Allegro będzie polską spółką o najwyższej kapitalizacji, będzie też zapewne najbardziej płynną. A to oznacza, że ma otwartą drogę do WIG20. Członek zarządu GPW Izabela Olszewska podczas czatu inwestorskiego Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII) przypomniała, że istnieje coś takiego, jak korekta nadzwyczajna WIG20.

„Decyzja o korekcie nadzwyczajnej podejmowana jest przez administratora, czyli GPW Benchmark, po weryfikacji spełnienia warunków. Do publicznej wiadomości podawana ona jest w komunikacie na 2 dni przed przeprowadzeniem korekty. W przypadku Allegro istnieje potencjalnie możliwość, aby spółka weszła do WIG20 w ramach tzw. fast-track. Oznacza to, że Allegro może znaleźć się w indeksie WIG20 trzeciego dnia sesyjnego po debiucie” – powiedziała Olszewska.

Warunkiem korekty nadzwyczajnej WIG20 jest osiągnięcie przez akcje nowo notowanego podmiotu w wolnym obrocie w dniu pierwszego notowania poziomu co najmniej 5% wartości portfela indeksu w tym dniu. Przypomnijmy, że WIG20 jest obliczany od 16 kwietnia 1994 roku, na podstawie wartości portfela akcji 20 największych i najbardziej płynnych spółek z głównego rynku. Jest indeksem typu cenowego (przy jego obliczaniu bierze się pod uwagę jedynie ceny zawartych w nim transakcji, a nie uwzględnia się dochodów z tytułu dywidend). W indeksie nie może być więcej niż 5 spółek z jednego sektora.

Warto także przypomnieć, że ostatnio korekta nadzwyczajna WIG20 miała miejsce 17 maja 2010 roku, kilka dni po debiucie PZU (12 maja 2010 roku). Wartość oferty PZU sięgnęła 8 mld zł. Akcje PZU zadebiutowały po cenie 349 zł, o 11,68% wyższej od kursu odniesienia. Już podczas pierwszej sesji PZU pokazało swoją siłę: obrót wyniósł 5,1 mld zł (ówczesny rekord), a całkowite obroty na rynku głównym sięgnęły 6,7 mld zł (ówczesny rekord).

PZU wypchnęło wtedy z WIG20 spółkę Cersanit. Kogo wypchnie teraz Allegro? Prawdopodobnie jakiś bank: Alior Banku lub mBank. Raczej mBank - tak wynika z szacunków ekspertów Trigon DM.
 

Komponenty WIG20

wig20

Źródło: GPW Benchmark


Cena emisyjna akcji w pierwszej ofercie publicznej Allegro została ustalona na 43 zł. Kapitalizacja rynkowa spółki wyniesie 44 mld zł. Wartość oferty sięgnie 10,6 mld zł w przypadku pełnego wykonania opcji dodatkowego przydziału lub 9,2 mld zł bez uwzględnienia opcji dodatkowego przydziału.

Zobacz także: Allegro zastąpi mBank w WIG20, debiut może wymusić podaż innych akcji - Trigon DM

Spółka GPW skorzysta na debiucie Allegro

Izabela Olszewska powiedziała także, że GPW spodziewa się znacznej poprawy wyników finansowych w tym roku. „Biorąc pod uwagę nadchodzące IPO Allegro, wzrost zainteresowania inwestorów indywidualnych rynkiem kapitałowym oraz konsekwentnie wdrażanie inicjatyw strategicznych, spodziewamy się, że wyniki grupy powinny być dobre, o ile nie pojawią się jakieś nieoczekiwane, niezależne od nas zmiany w otoczeniu zewnętrznym” – powiedziała Olszewska.

Zwróciła uwagę, że według danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych (KDPW) od początku tego roku do końca sierpnia polscy inwestorzy indywidualni otworzyli ponad 90 tys. rachunków maklerskich. „Liczymy, że nadchodzące debiuty, na czele z IPO Allegro, umocnią ten pozytywny trend. W odpowiedzi na oczekiwania inwestorów, wprowadzamy nowe kontrakty terminowe, produkty strukturyzowane oraz ETF-y. W lipcu rozszerzyliśmy program wsparcia pokrycia analitycznego do 51 spółek. Liczymy, że efektem naszych działań będzie podtrzymanie zainteresowania giełdą wśród inwestorów indywidualnych” – powiedziała Olszewska na czacie SII.

Zobacz także: Allegro sprzedało wszystkie akcje po cenie maksymalnej. To jest największa oferta w historii GPW

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.