Cena akcji Allegro w IPO ustalona po cenie maksymalnej. To największy debiut w historii GPW
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
29 wrz 2020, 08:56

Allegro sprzedało wszystkie akcje po cenie maksymalnej. To jest największa oferta w historii GPW

Allegro uplasowało w IPO wszystkie oferowane akcje po cenie maksymalnej. Wartość oferty wyniosła 10,6 mld zł (9,2 mld zł nie licząc opcji dodatkowego przydziału). Inwestorzy detaliczni otrzymali 9,3 mln akcji w cenie 43 zł za walor. Do tej transzy trafi więc 4,38% akcji oferowanych.

Zamknięcie z sukcesem oferty dla inwestorów

Spółka podała, że w transzy inwestorów indywidualnych przydzielonych zostanie 9 342 771 akcji oferowanych (4,38%) w cenie 43 zł za akcję.

Nie znamy jeszcze poziomu redukcji zapisów, ale możemy spodziewać się, że będzie on niestety wysoki. Według informacji podanych przez przez PAP Biznes, popyt na akcje Allegro w transzy instytucjonalnej przewyższył 10-krotnie wartość oferowanych akcji. Gdyby podobny poziom zapisów miał też miejsce w transzy indywidualnej, to stopa redukcji zapisów wyniosłaby 90% - każdy kto zapisałby się na 1000 akcji otrzymałby ich zaledwie 100.

Inwestorom instytucjonalnym przydzielono 236 238 624 akcji. W tej liczbie uwzględnione jest też 15% oferty dodatkowej przyznanej w formie opcji na zakup przez większościowych akcjonariuszy firmie Morgan Stanley & Co. International plc.

Ta opcja może zostać wykonana do 12 października 2020 r. Jeśli by tak się stało, to wartość oferty zwiększyłaby się z 9,2 mld zł do kwoty 10,6 mld zł. Obie wartości stawiają Allegro na pierwszym miejscu wśród dotychczasowych ofert na GPW.

„To kolejne ważne wydarzenie w procesie wejścia Allegro na giełdę. Podczas spotkań z wieloma potencjalnymi inwestorami otrzymaliśmy od nich niezwykle pozytywne opinie. W ciągu 20 lat ciągłego wzrostu i nieustannych innowacji, przekształciliśmy się z lokalnego startupu w gracza e-commerce europejskiego formatu. Osiągnęliśmy to dzięki skoncentrowaniu się na zapewnieniu jak najlepszych doświadczeń użytkownikom naszej platformy, by uczynić Allegro najlepszym możliwym miejscem dla konsumentów do robienia zakupów, a dla sprzedawców do prowadzenia biznesu.

Siłą napędową dotychczasowego sukcesu jest nasz zaangażowany, innowacyjny i kreatywny zespół pracowników. Chciałbym im podziękować za wszystko to, dzięki czemu doszliśmy do tego momentu. Przed nami kolejny etap rozwoju, już jako firmy notowanej na giełdzie, dlatego chciałbym powitać nowych inwestorów w gronie akcjonariuszy Allegro i podziękować im za ich dotychczasowe zaangażowanie.” - mówi prezes zarządu Allegro François Nuyts

Zobacz także: Debiut Allegro: Analiza IPO. Co warto wiedzieć o spółce?

Debiut na GPW i rekordowa wycena

Wartość Allegro została wyceniona na 44 mld zł. Jest to więc największa polska spółka na Giełdzie Papierów Wartościowych. Dla porównania, dotychczasowy lider CD PROJEKT obecnie wyceniany jest na 41 mld zł. Większą kapitalizacją mogą pochwalić się tylko spółki międzynarodowe: Santander i Unicredit. Allegro trafi więc wkrótce do indeksu WIG20.

Debiut na giełdzie zaplanowany jest na 12 października 2020 r. Spółka podała, że w wolnym obrocie (free float) znajdzie się, bezpośrednio po dopuszczeniu do obrotu, 20,9% akcji.

Zobacz także: Allegro może trafić do indeksu WIG20 zaraz po debiucie

Zobacz także: Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Allegro 

Zapisz się na darmowy newsletter na temat IPO na GPW, aby otrzymywać najnowsze analizy

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.