Cena za akcje w wezwaniu na PGS Software została podwyższona
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
24 wrz 2021, 08:28

Cena za akcje w wezwaniu na PGS Software podwyższona. Spółka ma zostać wycofana z giełdy

W trwającym do 29 września wezwani na akcje PGS Software, zostało ogłoszone podwyższenie ceny z 15,75 zł do 18,00 zł za akcję. Holenderska spółka Xebia Group zamierza nabyć do 100% akcji i wycofać PGS Software z GPW.

Akcje polskiej spółki informatycznej świadczącej usługi programistyczne i outsourcingowe, PGS Software, mogą zostać zdjęte z Giełdy. Xebia Group, poprzez Xebia Consultancy Services B.V., podała nową cenę w wezwaniu na wszystkie akcje PGS Software w wysokości 18,00 zł za jedną akcję. Oznacza to wzrost o 14% z poziomu 15,75 zł. Docelowo Xebia zamierza osiągnąć 100% głosów na WZA. Celem wzywającego jest realizacja długoterminowej strategii połączenia działalności obu spółek i dalszego rozwoju PGS Software już w ramach jednej grupy.

„Xebia ma ambicję zbudowania wiodącej na świecie firmy w obszarze cyfrowej transformacji. Jako firma i profesjonaliści chcemy być autorytetem w każdym obszarze naszej działalności. Cieszymy się, że niedługo możemy mieć szansę powitać zespół PGS Software na pokładzie, aby wspólnie pracować nad realizacją tego celu” – mówi Anand Sahay, co-CEO Xebia.

Dzięki zmianom legislacyjnym procedura zapisów w wezwaniu została znacząco uproszczona. Chętni na wzięcie udziału w wezwaniu mogą złożyć dyspozycję bezpośrednio w swoim biurze maklerskim, bez konieczności wizyty u podmiotu pośredniczącego.

Zobacz także: Wezwanie na akcje PGS Software coraz bliżej końca. Spółka ma zostać wycofana z giełdy

Podwyższona cena w wezwaniu powyżej średniej z ostatnich miesięcy

Obecnie ustalona cena w wezwaniu w wysokości 18 zł za akcję stanowi 14,6% premię względem średniego kursu akcji ważonego wolumenem obrotu za 3 miesiące i 23,5% premię względem analogicznego średniego kursu za 6 miesięcy. Ponadto, cena jest wyższa o 34,3% względem kursu zamknięcia akcji 10 marca 2021, czyli przed rozpoczęciem przeglądu opcji strategicznych przez PGS Software.

„Decydując się na podwyższenie ceny staraliśmy się znaleźć rozwiązanie satysfakcjonujące zarówno dla inwestorów indywidualnych, jak i inwestorów instytucjonalnych. Naszym zdaniem, zaproponowana o 14 proc. wyższa cena, spełnia te założenia i jest atrakcyjna dla inwestorów by odpowiedzieli w wezwaniu.” - komentuje Anand Sahay, co-CEO Xebia.
 

Kurs akcji PGS Software od początku 2020 roku

PGS Software

Zobacz także: Xebia Group przejmie PGS Software 

Umowy na sprzedaż akcji od głównych akcjonariuszy i spełnienie jednego z warunków wezwania

Już do sprzedaży akcji zobowiązali się dwaj najwięksi udziałowcy PGS Software, czyli fundusze Infinitas FIZ AN i Presto FIZ AN – zarządzane przez AgioFunds TFI. Ich cena nabycia została ustalona w wysokości 14,30 zł za akcję, czyli o 26% mniej niż ustalona cena dla pozostałych akcjonariuszy.

Tym samym Xebia Group przejmie kontrolę nad 64,16% akcji spółki i 75,15% głosów na walnym zgromadzeniu. Spełnił się też główny warunek wymagany do przeprowadzenia wezwania.

Zobacz także: Główni akcjonariusze PGS Software odpowiedzieli na wezwanie Xebii 

Zapisy na akcje do 29 września 2021 r. - jak się zapisać, co dalej z akcjami

Zapisy na sprzedaż akcji już się rozpoczęły i będą przyjmowane do 29 września .

Inwestorzy PGS Software, którzy chcieliby wziąć udział w wezwaniu, mogą odpowiedzieć na nie do 29 września poprzez swoje biuro maklerskie. Jeśli wzywający osiągnie próg 95% ogólnej liczby głosów na WZA, ogłosi tzw. squeeze out, czyli procedurę przymusowego wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych.

Po zakończeniu wezwania Xebia Group zamierza wycofać akcje spółki z obrotu na GPW.

„Naszym celem jest przejęcie 100% akcji PGS Software i dalszy rozwój działalności spółki na prywatnym rynku w ramach naszej grupy. Wezwanie może być zatem okazją dla mniejszościowych akcjonariuszy spółki do sprzedaży akcji i zrealizowania zysków z tej inwestycji” – podsumowuje Anand Sahay, co-CEO Xebia.

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.