Wezwanie na akcje PGS Software coraz bliżej końca
Obrazek użytkownika Piotr Kwestarz
20 wrz 2021, 10:58

Wezwanie na akcje PGS Software coraz bliżej końca. Spółka ma zostać wycofana z giełdy

Do 29 września trwają zapisy na sprzedaż akcji w wezwaniu na PGS Software. Holenderska spółka Xebia Group zamierza nabyć do 100% akcji i wycofać PGS Software z GPW. Celem wzywającego jest realizacja długoterminowej strategii połączenia działalności obu spółek i dalszego rozwoju PGS Software już w ramach jednej grupy.

Akcje PGS Software, polskiej spółki informatycznej świadczącej usługi programistyczne i outsourcingowe, mogą zostać zdjęte z Giełdy. Wezwanie na wszystkie wyemitowane akcje ogłosiła w dniu 5 sierpnia holenderska spółka Xebia Group (poprzez Xebia Consultancy Services). Docelowo Xebia zamierza osiągnąć 100% głosów na WZA.

Dzięki zmianom legislacyjnym procedura zapisów w wezwaniu dla inwestorów indywidualnych została znacząco uproszczona. Akcjonariusze chcący wziąć w nim udział mogą złożyć dyspozycję bez konieczności wizyty u podmiotu pośredniczącego. Chęć odpowiedzi na wezwanie na sprzedaż akcji PGS Software można zadeklarować bezpośrednio w swoim biurze maklerskim, w którym prowadzony jest rachunek papierów wartościowych danego akcjonariusza.

„Xebia ma ambicję zbudowania wiodącej na świecie firmy w obszarze cyfrowej transformacji. Jako firma i profesjonaliści chcemy być autorytetem w każdym obszarze naszej działalności. Cieszymy się, że niedługo możemy mieć szansę powitać zespół PGS Software na pokładzie, aby wspólnie pracować nad realizacją tego celu” – mówi Anand Sahay, co-CEO Xebia.

Zobacz także: Xebia Group przejmie PGS Software

Cena w wezwaniu na akcje PGS Software powyżej średniej

Wzywający ustalił cenę za jedną akcję w wysokości 15,75 zł.

Jest ona wyższa o 5 gr od średniej arytmetycznej ze średnich dziennych cen ważonych wolumenem obrotu z okresu 3 miesięcy poprzedzających ogłoszenie wezwania. Przedstawiona propozycja ceny za akcję jest także o 8,1% wyższa niż analogiczna średnia kursu akcji za ostatnie 6 miesięcy. Jeśli zaś porównamy propozycję 15,75 zł za akcję do kursu z 10 marca 2021 r., kiedy spółka ogłosiła przegląd opcji strategicznych, to różnica ta rośnie do 17,5% na korzyść inwestorów chcących wziąć udział w wezwaniu, nie licząc dywidendy, którą PGS Software wypłacił 13 lipca w wysokości 0,69 zł.

Kurs akcji PGS Software od początku 2020 roku

PGS Software

East Value Research podniósł cenę docelową PGS Software z 23,70 zł do 30,60 zł za akcję. Z drugiej strony mamy rekomendację Trigonu sprzed kilku miesięcy, która zakładała cenę docelową na poziomie 15 zł. Aktualnie, spółka notowana jest po cenie ok. 16 zł.

Analitycy zwracają uwagę, na fakt, że fundusz private equity, jako większościowy akcjonariusz, mógłby dodać znaczącą wartość w dłuższym terminie, ale celem wzywającego jest osiągnięcie 100 proc. udziału w spółce i wycofanie jej z obrotu. Z drugiej strony, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że wezwanie na akcje daje możliwość wyjścia z inwestycji przy z góry znanej cenie. W przeciwieństwie do sprzedaży bezpośrednio na rynku giełdowym, nie ma też wówczas problemów związanych z płynnością. Co więcej, zarząd PGS Software uznał cenę wezwania za godziwą.

„Naszym celem jest przejęcie 100% akcji PGS Software i dalszy rozwój działalności spółki na prywatnym rynku w ramach naszej grupy. Wezwanie może być zatem okazją dla mniejszościowych akcjonariuszy spółki do sprzedaży akcji i zrealizowania zysków z tej inwestycji. Uważamy, że zaproponowana przez nas cena jest jak najbardziej rynkowa. Oczywiście dostrzegamy potencjał PGS Software i widzimy wzrost skali biznesu, jednak naszym zdaniem jest to już odzwierciedlone w cenie akcji. Co więcej, PGS Software na wycenie mnożnikowej notowane jest ze znaczą premią do polskiej konkurencji, np. SpyroSoft.” – podsumowuje Anand Sahay, co-CEO Xebia.

Zobacz także: Stanowisko Zarządu PGS Software S.A. dotyczące wezwania

Umowy na sprzedaż akcji od głównych akcjonariuszy

Główni akcjonariusze spółki, Wojciech Gurgul – prezes zarządu i Paweł Gurgul – przewodniczący rady nadzorczej, sprzedali już swoje udziały za pośrednictwem funduszy Infinitas FIZ AN i Presto FIZ AN – zarządzanych przez AgioFunds TFI. Cena nabycia ich akcji została ustalona w wysokości 14,30 zł za akcję. Wojciech Gurgul pozostanie w strukturach firmy po zakończeniu wezwania.

Tym samym Xebia Group przejmie kontrolę nad 64,16% akcji spółki i 75,15% głosów na Walnym Zgromadzeniu, o czym spółka poinformowała 8 września. Oznacza to spełnienie się głównego warunku wymaganego do przeprowadzenia wezwania.

Zobacz także: Główni akcjonariusze PGS Software odpowiedzieli na wezwanie Xebii

Zapisy na sprzedaż akcji do 29 września 2021 r. - jak się zapisać, co dalej z akcjami

Zapisy na sprzedaż akcji już się rozpoczęły i będą przyjmowane do 29 września .

Inwestorzy PGS Software, którzy chcieliby wziąć udział w wezwaniu, mogą odpowiedzieć na nie do 29 września poprzez swoje biuro maklerskie. Jeśli wzywający osiągnie próg 95% ogólnej liczby głosów na WZA, ogłosi tzw. squeeze out, czyli procedurę przymusowego wykupu akcji od akcjonariuszy mniejszościowych. Ostateczną decyzję o wycofaniu spółki z giełdy podejmie Komisja Nadzoru Finansowego.

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.