Wyniki finansowe Mercator Medical rozczarowały. Wycena spółki na GPW spadła poniżej 1 mld zł
Obrazek użytkownika Rafał Irzyński
20 sty 2022, 17:13

Mercator Medical jest już warty na giełdzie mniej niż 1 mld zł. Sprawdzamy jak na tle wyników finansowych prezentuje się wycena spółki

Mercator Medical odnotował w 4 kwartale 2021 roku około 7.7 mln zł straty. Kurs akcji spadł na dzisiejszej sesji o prawie 12%. Producent rękawic medycznych jest wyceniany na giełdzie poniżej 1 mld zł, a jego wskaźnik C/WK spadł poniżej jedynki.

Mercator Medical był bez wątpienia królem hossy covidowej, czyli firmą, która zyskała najwięcej ze spółek notowanych na GPW pod kątem wzrostu zyskowności oraz wzrostu kursu akcji. Jeszcze na początku 2020 r. wycena rynkowa Mercatora wynosiła ok. 90 mln zł (ok. 10 zł za akcję), by w zaledwie 10 miesięcy osiągnąć kapitalizację 8 mld zł (ok. 700 zł za akcję). Od tego momentu kurs akcji systematycznie spada, w ślad za unormowaniem się cen w światowej branży produkcji rękawic medycznych, które produkuje spółka. Po publikacji szacunkowych danych finansowych za IV kw. 2021 r., kurs akcji spadł na nowe minima lokalne i przebił nawet poziom 90 zł, co oznacza kapitalizację poniżej poziomu 1 mld zł. Jak obecna wycena rynkowa spółki wygląda na tle najważniejszych wartości z bilansu i wskaźników rynkowych?
 

Wycena akcji Mercator Medical na GPW w mln zł

Mercator medical wycena


Zobacz także: Mercator Medical szacuje rezultaty IV kwartału 2021 roku

1 mld 130 mln zł to wartość kapitału własnego

Zgodnie z ostatnim skonsolidowanym bilansem Mercatora sporządzonym na koniec września 2021 r., kapitał własny wynosił 1,13 mld zł. To więcej od obecnej kapitalizacji spółki, co oznacza spadek wskaźnika C/WK poniżej 1. Warto podkreślić w tym miejscu bardzo dużą „siłę” struktury bilansu i bardzo komfortową kondycję finansową spółki. Jeszcze przed pandemią (marzec 2020 r.) kapitał własny wynosił 153 mln zł, a kapitał obcy (głównie kredyty i zobowiązania handlowe) 254 mln zł. Aktualnie kapitał własny jest wyższy o ok. 1 mld zł, a w kapitale obcym o wartości 174 mln zł pozostały głównie „naturalne” zobowiązania handlowe. Głównymi składnikami majątki, czyli aktywów, są w spółce rzeczowe aktywa trwałe (290 mln zł), zapasy (322 mln zł), należności (176 mln zł) oraz środki pieniężne.

Prawie 500 mln zł w gotówce i funduszach

Na koniec września 2021 r. spółka posiadała 198,3 mln zł zgromadzonych na kontach bankowych oraz 284 mln zł ulokowanych w jednostkach uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. W sprawozdaniu można przeczytać, że są to fundusze o niskim ryzyku (dłużne), a celem jest inwestowanie środków w aktywa o dużej płynności. Łączna wartość posiadanej gotówki i kwoty ulokowanej w funduszach stanowi obecnie około 50% kapitalizacji spółki.
 

aktywa finansowe

Źródło: Mercator Medical
 

Przypomnijmy bardzo ciekawy fakt „z życia” spółki sprzed kilku miesięcy, którym była decyzja o skupie akcji własnych. Otóż 4 sierpnia 2021 r. Mercator skupił w ramach zaproszenia do sprzedawania akcji własnych 623,8 tys. akcji własnych (5,86% wszystkich akcji) po cenie 500 zł za sztukę, na co wydał ok. 312 mln zł. Przy obecnym kursie akcji, ta kwota odpowiada za wartość ok. 1/3 wszystkich akcji.

Zobacz także: Piąta fala pandemii jest już w Polsce, Omikron atakuje i zagraża wydolności opieki zdrowotnej - przyznaje rząd

1 mld 365 mln zł zysku netto w 2 lata

Od wybuchu pandemii, zyskowność Mercatora zaczęła gwałtownie rosnąć w ślad za wzrostem cen rękawic medycznych, których jest producentem. Najwyższe, kwartalne zyski netto spółka wygenerowała od II kw. 2020 r. do I kw. 2021. Było to odpowiednio: 209 mln zł, 354 mln zł, 346 mln zł oraz 286 mln zł. Od II kw. 2021 r. do końca ub. r. tendencja była już wyraźnie spadkowa i zyski netto wyniosły odpowiednio 116 mln zł, 40 mln zł, a w IV kw. 2021 zgodnie z najnowszymi danymi spółką miała już stratę netto w kwocie -7,7 mln zł. Po tych liczbach widać, że Mercator zaliczył prawdziwą sinusoidę. Ujemny wynik netto skłania do kluczowego pytania, czy w kolejnym kwartale strata się pogłębi?

Zobacz także: eDoktor24 prowadzi ofertę publiczną i zamierza zadebiutować na NewConnect. Co warto wiedzieć

C/Z = 2,6

Uwzględniając najnowsze dane za IV kw. 2021 r., wskaźnik C/Z Mercatora wynosi ok. 2,6. Jeszcze przed jego uwzględnianiem, C/Z wynosił niemal 1, gdyż ujmował zyski za ostatnie, bardzo zyskowne cztery kwartały (IV kw. 2020 - III kw. 2021). Warto przeanalizować kształtowanie się wartości tego wskaźnika przez ostatnie 2 lata na tle kolejnych danych kwartalnych. Ten przykład jest bardzo dobrym edukacyjnym przykładem na to, aby nie sugerować się wyłącznie tym wskaźnikiem w procesie inwestycyjnym. Jest to też kolejny przykład na to, że giełda wycenia przyszłość, a w uproszczeniu można to nazwać przyszłymi zyskami spółek, co obrazuje wskaźnik forward C/Z.
 

Kurs akcji Mercator Medical (góra, skala liniowa) vs wskaźnik C/Z dla akcji Mercator Medical (dół, skala logarytmiczna)

MRC vs PE

Zobacz także: Niepokojące jest to, że obecna fala zachorowań wymyka się poza modele statystyczne - Michał Kaszuba CEO GenXone

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.