Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce stabilizuje się - Andrzej Oślizło CEO Develia
Obrazek użytkownika Wioletta Hass
06 gru 2022, 08:30

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Polsce stabilizuje się - Andrzej Oślizło CEO Develia

Pomimo dalszego osłabiania się rynku nieruchomości Develia ma dobrą sytuację finansową i płynnościową. W IV kw. spółka skumulowała przekazania mieszkań, co wpływa pozytywnie na przepływy operacyjne.

Develia, polska spółka holdingowa, która działa na rynku nieruchomościowym z przeznaczeniem mieszkaniowych, biurowym, ale również handlowo-usługowym, poprowadziła czat na serwisie Strefa Inwestorów. Podczas wydarzenia prezes Andrzej Oślzło odpowiadał na pytania zainteresowanych. Jak zaznaczył, spółka ma dobrą sytuację finansową, a wolne środki dewelopera to 400 mln zł.

„Develia jest jednym z największych deweloperów w Polsce, mamy dobrą sytuację finansową i płynnościową oraz perspektywę sprzedaży aktywów komercyjnych które dodatkowo pozytywnie wpłyną na finanse spółki. Wskaźnik długu netto do kapitałów na koniec 3Q wynosi 0,16, czyli poniżej benchmarków rynkowych, a wolne środki to ponad 400 mln zł. Sprawia to, że oferta obligacji, w której zapisy trwają do najbliższego piątku, jest ciekawą propozycją dla inwestorów. ” – podkreślił Andrzej Oślizło, prezes zarządu Develii podczas czatu na serwisie Strefa Inwestorów.

Zobacz także: „Długoterminowe fundamenty rynku mieszkaniowego są mocne” - relacja czatu z zarządem spółki Develia

Niższe, ale stabilne wyniki za III kw.

Po trzech kwartałach Develia prezentuje spokojne wyniki, powyżej konsensusów. Spółka odnotowała w III kw. zysk netto na poziomie 35 mld zł, wobec 29 mln zł w analogicznym okresie 2021 r. Lekki spadek deweloper odnotował w przychodach, wyniosły one w III kw. ponad 200 mln zł, gdzie rok wcześniej było to 219 mln zł. Zysk operacyjny w grupie wyniósł 50,7 mln zł, czyli podobnie jak w zeszłym roku, ale o 15 mln zł więcej, niż zakładał konsensus.

Zadłużenie Develii na koniec września 2022 r. wyniosło około 210 mln zł.

„Zadłużenie finansowe Grupy na koniec 3Q 2022 wynosiło około 210 mln zł kredytów bankowych i około 400 mln zł obligacji. Warto zwrócić uwagę, że prawie 200 mln zł kredytów to finansowanie aktywów komercyjnych przeznaczonych do sprzedaży, których wartość bilansowa wynosi ponad 560 mln zł. ” – powiedział prezes Develii.
 

develia_wyniki_III_kw

Źródło: Develia

Spółka w okresie trzech kwartałów przekazała 626 lokali, a cel spółki na cały rok to 1950-2050 mieszkań. W planach również poprawa marży brutto.

„W pierwszych trzech kwartałach przekazaliśmy klientom 626 lokali. Nasz cel to przekazanie w tym roku to 1950-2050 lokali. Tym samym duży wpływ na wyniki Grupy będzie miał trwający kwartał. W związku z tym, że do przekazania mamy projekty z wysoką marżą brutto, to planujemy w 2022 r. poprawić marżę wypracowaną w okresie pierwszych 9 miesięcy tego roku, a także w całym 2021 r., tj. 28,8 proc. ” – podaje Andrzej Oślizło.

Na ten moment spółka przekazała w rym roku 2 tys. lokali mieszkalnych, w realizacje pozostaje 1900 mieszkań, których budowa zakończy się w nadchodzącym roku.

„W kończącym się roku przekazania wyniosą około 2000 mieszkań. Oprócz tego pozostanie w realizacji ponad 1900 lokali, których budowa zakończy się w 2023 r. Ponad połowa z tych mieszkań jest już sprzedana. ” – poinformował prezes Develii.

Jeśli chodzi o aktywa komercyjne, spółka jest na etapie negocjacji. Wartość netto to ponad 350 mln zł. Zdaniem prezesa zarządu, finalizacja transakcji będzie miała pozytywny wpływ na sytuację finansową spółki.

„Jesteśmy na zaawansowanym etapie negocjacji sprzedaży aktywów komercyjnych. Ich wartość netto (czyli po odjęciu około 200 mln zł kredytów) w naszym bilansie to ponad 350 mln zł, więc finalizacja transakcji będzie miała pozytywny wpływ na sytuację płynnościową i możliwości inwestycyjne Grupy. ” – podkreśla Andrzej Oślizło.

Jak wspomina prezes Develii, obecnie 70-75% sprzedaży opiera się na gotówce. I podkreśla, że ponad połowa z tej grupy to osoby kupujące mieszkanie na własne potrzeby.

„Nasza oferta jest zdywersyfikowana geograficzne i segmentowo. Aktualnie około 70-75% naszej sprzedaży odbywa się za gotówkę. Nie oznacza to, że to tylko inwestorzy, około połowa to osoby kupujące mieszkania dla siebie za gotówkę. Warto podkreślić, że w ostatnich miesiącach nasz udział w rynku rośnie. Potwierdza, że oferta jest dostosowana do obecnej sytuacji na rynku. – wyjaśnia Andrzej Oślizło.

Zobacz także: Deweloperzy dobrze zarabiają, pomimo kryzysu na rynku nieruchomości

Sytuacja na rynku nieruchomości się stabilizuje

Jak zauważa Andrzej Oślizło sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce stabilizuje się. Odnotowuje się również większe zainteresowanie klientów. Spółka już w październiku zauważyła wzrost sprzedaży i podkreśla, że trend jest kontynuowany.

„Obserwujemy uspokojenie się sytuacji z początku roku. Sprzedaż ustabilizowała się, pojawiają się większe zainteresowanie klientów – np. wzrost liczby kontaktów z ich strony. Już w październiku obserwowaliśmy także wzrosty sprzedaży o ok. 25%, niż wynosi średnia z niskiego rynkowo III kw. Ten trend jest kontynuowany. ” – mówi prezes Oślizło.

I dodaje: „Długoterminowe fundamenty rynku mieszkaniowego są mocne. Mniejsza sprzedaż na rynku w tym roku, to kumulacja popytu, co przełoży się na wzrosty w kolejnych latach. Klienci nie zrezygnowali z chęci kupna mieszkania. Przekładają ich zakup z powodu niesprzyjającej sytuacji. Na odbiciu rynku skorzystają więksi i znajdujący się w dobrej kondycji deweloperzy. Mamy ambicje aby być w tej grupie. ”

Według dewelopera rynek wykonawczy przechodzi w rynek inwestora, a materiały po dużych skokach w ostaniach miesiącach, stabilizują się na poziomach z czasu przed wybuchem wojny w Ukrainie. Jednak, jak podkreśla sam prezes, branża nie spodziewa się powrotu kosztów do poziomów z 2021 r. czy początku tego roku. Choćby przez wzgląd na inflację.

W segmencie gruntów bardzo duże osłabienie popytu. Część inwestorów zrezygnowała przetargów, dzięki czemu sprzedający są chętni do rozmów na atrakcyjniejszych warunkach finansowych, niż dotychczas. Jednak z uwagi na deficyt terenów w obrębie dużych miast, nie można spodziewać się spektakularnych obniżek. Develia na ten moment posiada bank ziemi, która zapewni prawie 8 tys. mieszkań.

„Na rynku działek inwestycyjnych widzimy pewne zahamowanie sprzedaży. Część inwestorów wycofała się z rynku, a sprzedający są gotowi rozmawiać o atrakcyjniejszych warunkach finansowych, ale spektakularnych obniżek się nie spodziewamy z uwagi na deficyt terenów w obrębach dużych miast. Obserwujemy ten rynek i chcemy dokonywać selektywnych zakupów. Należy jednak pamiętać, że posiadany bank gruntów pozwala nam wybudować prawie 8 tys. lokali, możemy więc czekać na okazje rynkowe. ” – tłumaczy prezes Develii.

Develia prowadzi rozmowy na rynku PRS

Rozwój PRS, czyli najmu instytucjonalnego, to jeden z elementów strategii Develii. W nadchodzących miesiącach spółka chce zawrzeć pierwszą transakcję w ramach segmentu. Jak zapowiedział prezes, trwają również pracy nad długoterminowym rozwiązaniem kompleksowym.

Prezes Develii wspomniał również o spekulacjach dotyczących nowych regulacji dla segmentu PRS, ale jasno powiedział, że należy zaczekać na klarowną propozycję aktów prawnych.

„Jest obecnie dużo spekulacji medialnych dotyczących potencjalnych nowych regulacji. W przeszłości wiele pomysłów pozostawało w sferze medialnej i nigdy nie były zamieniane w przepisy, dlatego warto poczekać na wyklarowanie się propozycji aktów prawnych. ” – mówi prezes Oślizło.

Dodał tylko, że zmiany opodatkowania mogą wpłynąć na wyższe koszty najmu w przyszłości.

„Z punktu widzenia długoterminowego prowadzenia działalności istotna jest stabilność przepisów prawa. Ewentualne zmiany opodatkowania mogą wpłynąć na wyższe koszty najmu. Potrzeby mieszkaniowe w Polsce ktoś musi zaspokoić. Najbardziej skuteczny jest tu kapitał prywatny. ” – powiedział.

Spółka rozważa również mniejszościowy udział w platformie, której działaniem będzie ułatwione wynajmowanie mieszkań. Co ważne, z opcją jej odsprzedaży w cyklach kilkuletnich.

Zapisy na obligacje Develii

Warto w tym miejscu przypomnieć, że do 9 grudnia br. trwają zapisy na 3-letnie obligacje o zmiennym oprocentowaniu opartym o WIBOR 3M powiększonym o marżę 4,1% spółki Develia. W ramach pierwszego etapu deweloper chce pozyskać 20 mln zł.

Zapisy można składać przez Michael/Ström Dom Maklerski oraz

  • Dom Maklerski BDM,
  • Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska,
  • IPOPEMA Securities,
  • Noble Securities
  • Dom Maklerski Banku BPS.

Emisja obligacji jest pierwszym etapem w ramach zatwierdzonego w październiku przez KNF prospektu. Cały program przewiduje sprzedaż obligacji o wartości 150 mln zł. Cena obligacji jest stała i wynosi 1000 zł.

Zapisy zakończą się 9 grudnia tego roku, a przydział nastąpi 20 grudnia 2022 r.
 

parametry emisji

Źródło: Develia

Zobacz także: Trwają zapisy w ofercie obligacji Develii z oprocentowaniem zmiennym wynoszącym obecnie ponad 11%

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.