Unimot wypracował w pierwszym półroczu 2023 wyższy skorygowany zysk EBITDA niż w analogicznym okresie poprzedniego roku
Obrazek użytkownika Natalia Kieszek
15 wrz 2023, 07:20

Unimot wypracował w pierwszym półroczu 2023 wyższy skorygowany zysk EBITDA niż w analogicznym okresie poprzedniego roku

W I półroczu 2023 roku Grupa UNIMOT wypracowała 6 528,3 mln zł przychodów, a zysk netto był na poziomie 113,9 mln zł. Spółka jeszcze w sierpniu wskazywała, że narastająca presja na rynku oleju napędowego miała wpływ na wyniki finansowe wypracowane w II kwartale br.

Grupa UNIMOT jeszcze na początku II kwartału, a dokładnie 7 kwietnia, sfinalizowała transakcję nabycia 100% akcji w LOTOS Terminale. Teraz funkcjonuje już pod nazwą Unimot Terminale. Spółka UNIMOT jeszcze w sierpniu opublikowała szacunkowe wyniki finansowe, według których skonsolidowana EBITDA skorygowana wyniosła w tym okresie 62,8 mln zł, a przychody ogółem były na poziomie 3 140 mln zł.

Zgodnie z raportem finansowym opublikowanym po sesji, w I półroczu 2023 roku grupa UNIMOT wypracowała 6 528,3 mln zł przychodów względem 5 889 mln zł osiągniętych w analogicznym okresie 2022 roku. Zysk netto w omawianym okresie wyniósł 113,9 mln zł wobec 159,7 mln w I półroczu 2022 roku. Skonsolidowana EBITDA skorygowana była na poziomie 167,6 mln zł w porównaniu do 159,5 mln zł w tym samym okresie ub.r.
 

Notowania Grupy UNIMOT

Unimot kurs akcji

Zobacz także: cyber_Folks z dużym potencjałem wzrostu. Analitycy rekomendują kupuj akcje spółki i spodziewają się kolejnych ruchów na rynku M&A

Presja na rynku oleju napędowego

Kluczowym wydarzeniem dla grupy UNIMOT w minionym kwartale była wspomniana finalizacja transakcji przejęcia 100% akcji w Lotos Terminale. Jednak negatywny wpływ na wyniki osiągnięte w II kwartale br. miała narastająca presja na rynku oleju napędowego. Przyczyniło się to do zmniejszenia efektywności importu tego produktu.

„Cieszę się z pozytywnego wpływu dywersyfikacji biznesu w naszej grupie kapitałowej – niekorzystne okoliczności, które miały wpływ na niższy wynik segmentu oleju napędowego, zostały nadrobione wynikami pozostałych segmentów biznesowych. Cały czas działamy w wymagającym otoczeniu zewnętrznym, zmagając się z niesprzyjającymi czynnikami makroekonomicznymi, które są wynikiem trwającej już prawie 1,5 roku wojny w Ukrainie. Zwracaliśmy uwagę, że nasze wyniki w tym roku nie będą tak wysokie jak w roku ubiegłym, ale warto podkreślić, że jesteśmy z nich zadowoleni biorąc pod uwagę wyzwania, jakie stawia przed nami rynek” – komentował jeszcze w sierpniu Adam Sikorski, prezes zarządu Unimot.

W minionym półroczu Grupa UNIMOT osiągnęła 6 528,3 mln zł przychodów wobec 5 889 mln zł wypracowanych w analogicznym okresie 2022 roku. Zysk netto w omawianym okresie wyniósł 113,9 mln zł wobec 159,7 mln w I półroczu 2022 roku. Skonsolidowana EBITDA skorygowana była na poziomie 167,6 mln zł w porównaniu do 159,5 mln zł w tym samym okresie ub.r.

Wyniki finansowe Grupy UNIMOT

Unimot wyniki finansowe

Źródło: Grupa UNIMOT
 

Jeszcze w sierpniu spółka ogłosiła, że zamierza rozwijać działalność w branży paliw lotniczych w ramach marki AVIA. Tym samym spółka Partners4Sky zmieniła nazwę na Unimot Aviation. Firma posiada pojazd do tankowania statków powietrznych z możliwością dozowania dodatków, co pozwala oferować usługi tankowania paliwem o specyfikacji JP8.

Na koniec przypomnijmy, że spółka podtrzymywała plany rozbudowy sieci Avia na poziomie 150 stacji do końca 2023 roku.

Zobacz także: 15 spółek w silnym trendzie wzrostowym z rosnącymi wynikami finansowymi

Śledź Strefę Inwestorów w Google News

Sprawdź więcej artykułów i analiz

Więcej praktycznej wiedzy o inwestowaniu na giełdzie, takiej jak analizy, artykuły, czy portfele edukacyjne, znajdziesz w części premium serwisu StrefaInwestorow.pl. Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej.